Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Przemówienie apba Damiana Zimonia

13.01.2005 - spotkanie delegacji Uniwersytetu Śląskiego z Janem Pawłem IIUkochany Ojcze Święty!

Rektor Uniwersytetu Śląskiego i metropolita górnośląski przybywają dziś do Ojca Świętego, aby podziękować za powołanie przed 4 laty Wydziału Teologicznego na naszym Uniwersytecie.

Do niedawna Górny Śląsk słynął z ciężkiej pracy fizycznej, której symbolami były węgiel i stal. Dzisiaj kopalnie i huty ustępują miejsca ośrodkom nauki i kultury. Coraz więcej młodych ludzi pragnie się kształcić. Rozwija się Uniwersytet Śląski z Wydziałem Teologii, który już liczy prawie 1000 studentów. Seminarzystów jest około 200.

Dziękujemy za Wydział Teologiczny, który jest jakby kontynuacją Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie naszym — także moim — profesorem był ks. prof. Karol Wojtyła. Były to lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku. Myślę także o potrzebie współpracy z Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie, której księża śląscy wiele zawdzięczają.

Proszę o łaskawe przyjęcie albumu, który ukazuje budowę nowego gmachu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Został niedawno poświęcony przez Jego Eminencję kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, i przekazany władzom uniwersytetu.

Wyrażam nadzieję, że obecność w Katowicach Wydziału Teologicznego będzie dla Górnego Śląska znakiem obecności Kościoła wszędzie tam, gdzie współczesny świat szuka sensu, dobra i piękna.

Ojcze Święty!

Dziękuję bardzo serdecznie za ustawiczną więź z Kościołem na Górnym Śląsku, za słowa otuchy i nadziei dla ludzi pracy przekazywane z okazji pielgrzymek do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach.

To były niezapomniane chwile, gdy Jego Świątobliwość jeszcze jako kardynał metropolita krakowski głosił nam nauki ze wzgórza piekarskiego, a bp Herbert Bednorz zmagał się ze zniewoleniami systemu totalitarnego.

Dziękujemy za upamiętnienie tych trudnych czasów w książce Wstańcie, chodźmy! (s. 142). Dziękujemy i zapewniamy o nieustannej modlitwie w intencjach Pasterza Kościoła powszechnego.

Jakaż to była radość w wielu polskich rodzinach, gdy w czasie ostatniej Wigilii przeczytano słowa Jego Świątobliwości, skierowane do rodziców i dzieci za pośrednictwem «Małego Gościa Niedzielnego».

Ojcze Święty, Bóg zapłać za wszystko! Szczęść Boże!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wiara teologia rozum mądrość Katowice Uniwersytet Śląski
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W