Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Benedykt XVI

Trzy kobiety — trzy życiowe wybory

16 V 2012 — Przemówienie po projekcji filmu «Maryja z Nazaretu»Po południu w Sali Klementyńskiej Ojciec Święty uczestniczył w projekcji filmu «Maryja z Nazaretu» w reżyserii Giacoma Campiottiego. Poniżej zamieszczamy przemówienie, które wygłosił po jego obejrzeniu.

Drodzy przyjaciele!

Dziękuję wam wszystkim za tę chwilę sprzyjającą rozważaniu opartemu na obrazach i dialogach z filmu Maryja z Nazaretu. Dziękuję szczególnie telewizji RAI z jej dyrektorem generalnym, panią Lorenzą Lei, i jej innym przedstawicielom, dziękuję również «Lux Vide», z rodziną Bernabei i zespołem produkcyjnym.

Serdeczne podziękowanie składam dyrektorowi Bayerischer Rundfunk, profesorowi Gerhardowi Fuchsowi, producentowi Martinowi Chorobie z Tellux-Film-Gesellschaft z Monachium, a także wszystkim współpracownikom, obecnym tu aktorom, grupie operatorów kamery za tę prezentację w Pałacu Apostolskim.

Dziękuję również przedstawicielom Telecinco z Hiszpanii.

Niełatwo jest przedstawić postać matki, ponieważ uosabia ona bogactwo życia trudne do opisania; a jest to jeszcze trudniejsze w wypadku Maryi z Nazaretu, kobiety, która jest Matką Jezusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem.

Głównymi postaciami filmu są trzy kobiety, których życia krzyżują się, ale które dokonują zdecydowanie innych wyborów. Herodiada pozostaje zamknięta w sobie, w swoim świecie, nie potrafi podnieść wzroku i odczytać znaków Bożych, tkwi w złu. Losy Marii Magdaleny są bardziej złożone. Ulega urokowi łatwego życia, opartego na rzeczach, i posługuje się różnymi środkami, by osiągnąć własne cele, aż po dramatyczną chwilę, kiedy zostaje osądzona, skonfrontowana ze swoim życiem, i wtedy spotkanie z Jezusem otwiera jej serce, zmienia jej życie. Ale w centrum jest Maryja z Nazaretu — w Niej jest bogactwo życia, które wyraziło się w słowach «oto ja», powiedzianych Bogu: jest Matką, która chciałaby, by Syn był zawsze z Nią, ale wie, że należy On do Boga; Jej wiara i miłość są tak wielkie, że zgadza się na to, by odszedł i pełnił swoją misję; jest to powtarzanie słów «oto ja» Bogu — od zwiastowania aż po krzyż.

Trzy doświadczenia, będące przykładem, na czym można oprzeć życie: na egoizmie, na zamknięciu w sobie, na rzeczach materialnych, pozwalając, by kierowało nim zło; albo na poczuciu obecności Boga, który przyszedł i pozostaje pośród nas i który czeka na nas w swej dobroci, gdy błądzimy, i prosi, byśmy szli za Nim, byśmy Mu zaufali. Maryja z Nazaretu jest kobietą, która na wolę Bożą odpowiedziała pełnym i całkowitym «oto ja», i w owym «tak», powtarzanym także w chwili cierpienia z powodu utraty Syna, znajduje pełne i głębokie szczęście. Dziękuję wszystkim za miły wieczór!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: film kobieta zaufanie Maria Magdalena egoizm fiat obecność Boga Maryja z Nazaretu Herodiada

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W