Wszystko przechodzi przez serce człowieka

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" / Regina Caeli w poniedziałek wielkanocny 1.04.2013

W Poniedziałek Wielkanocny w południe Ojciec Święty ukazał się w oknie apartamentu papieskiego i przed odmówieniem z wiernymi przybyłymi na plac św. Piotra maryjnej modlitwy «Regina caeli» wygłosił następujące rozważanie:

Drodzy Bracia i Siostry!

Dzień dobry, życzę wam wszystkim radosnych świąt wielkanocnych! Dziękuję wam za to, że również dziś przyszliście licznie, aby dzielić się radością Wielkanocy, głównej tajemnicy naszej wiary. Oby moc zmartwychwstania Chrystusa dosięgła każdego człowieka — w szczególności tych, którzy cierpią — i wszystkich sytuacji, w których najbardziej potrzeba ufności i nadziei.

Chrystus pokonał zło w sposób pełny i definitywny, ale to my, ludzie wszystkich czasów, musimy przyjmować to zwycięstwo w naszym życiu i w konkretnej rzeczywistości historii i społeczeństwa. Dlatego wydaje mi się ważne zwrócenie uwagi na to, o co dziś prosimy Boga w liturgii: «Boże, Ty przez chrzest nieustannie pomnażasz liczbę dzieci swojego Kościoła, spraw, aby Twoi wierni przestrzegali w życiu zobowiązań wypływających z sakramentu, który z wiarą przyjęli» (Kolekta w Poniedziałek w oktawie Wielkanocy).

Tak, to prawda, chrzest, przez który stajemy się dziećmi Bożymi, Eucharystia, która nas jednoczy z Chrystusem, muszą stać się życiem, to znaczy przekładać się na postawy, zachowania, gesty, wybory. Łaska zawarta w sakramentach paschalnych jest ogromnym potencjałem odnowy życia osobistego, życia rodzin, relacji społecznych. Ale wszystko przechodzi przez serce człowieka: jeżeli pozwolę, by dosięgła mnie łaska zmartwychwstałego Chrystusa, jeżeli pozwolę, aby zmieniła we mnie to, co nie jest dobre, co może krzywdzić mnie i innych, wówczas pozwolę, by zwycięstwo Chrystusa utrwaliło się w moim życiu, by rozszerzyło swoje dobroczynne działanie. Taka jest moc łaski! Bez łaski nic nie możemy uczynić. Bez łaski nic nie możemy uczynić! A dzięki łasce chrztu i komunii eucharystycznej mogę stać się narzędziem Bożego miłosierdzia, tego wspaniałego miłosierdzia Boga.

Wyrażanie w życiu sakramentu, który otrzymaliśmy: oto, drodzy bracia i siostry, nasze zadanie na co dzień, ale powiedziałbym także — nasza codzienna radość! Radość z poczucia, że jesteśmy narzędziami łaski Chrystusa, niczym szczepy winnego krzewu, którym jest On sam, ożywiane limfą Jego Ducha!

Módlmy się razem w imię Pana, który umarł izmartwychwstał, i przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi, aby misterium paschalne mogło głęboko działać w nas i w tych naszych czasach, ażeby nienawiść ustąpiła miejsca miłości, kłamstwo prawdzie, zemsta przebaczeniu, smutek radości.

Na zakończenie Papież zwrócił się z życzeniami w języku włoskim do tysięcy pielgrzymów, którzy przybyli ze wszystkich stron świata.

Pozdrawiam was wszystkich z wielką serdecznością, drodzy pielgrzymi, przybyli z różnych kontynentów, aby wziąć udział w tym spotkaniu na modlitwie.

Każdemu życzę pogodnego spędzania tego Poniedziałku Wielkanocnego, w który z mocą rozlega się radosne orędzie paschalne: Chrystus zmartwychwstał! Radosnych świąt wielkanocnych dla wszystkich!

Radosnych świąt wielkanocnych dla wszystkich i smacznego obiadu!

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama