Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Ewangeliczne błogosławieństwa to program życia chrześcijanina. Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 17.02.2019

Papież Franciszek

Jesteśmy powołani do tego, by być błogosławionymi

Jesteśmy powołani do tego, by być błogosławionymi - foto
Autor/źródło: Pixabay, kranich17

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 17 lutego 2019

Drodzy Bracia i Siostry, dzień dobry!

Dzisiejsza Ewangelia (Łk 6, 17. 20-26) przedstawia Błogosławieństwa w wersji św. Łukasza. Tekst składa się z czterech błogosławieństw i czterech przestróg, wyrażonych słowami «biada wam». Tymi mocnymi i wyrazistymi słowami Jezus otwiera nam oczy, pozwala nam patrzeć Jego spojrzeniem, sięgającym poza pozory, to co powierzchowne, i uczy nas rozeznawania sytuacji z wiarą.

Jezus ogłasza błogosławionymi ubogich, głodnych, przygnębionych, prześladowanych; i przestrzega tych, którzy są bogaci, syci, śmieją się i są chwaleni przez ludzi. Powodem tego paradoksalnego szczęścia jest fakt, że Bóg jest blisko tych, którzy cierpią, i podejmuje działania, żeby ich wyzwolić z ich zniewolenia; Jezus to widzi, widzi już błogosławieństwo niezależnie od negatywnej rzeczywistości. A zarazem «biada wam», skierowane do osób, którym obecnie dobrze się wiedzie, ma na celu «przebudzenie ich» z groźnej ułudy egoizmu i otwarcie ich na logikę miłości, póki jest jeszcze czas.

A zatem dzisiejsza Ewangelia zachęca nas do refleksji nad głębokim sensem wiary, która polega na całkowitym zaufaniu Panu. Chodzi o obalenie bożków światowych, aby otworzyć serce na Boga żywego i prawdziwego. Tylko On może dać naszemu życiu tę tak pożądaną, a trudną do osiągnięcia pełnię. Bracia i siostry, wielu bowiem także w naszych czasach przedstawia się jako szafarze szczęścia — obiecują sukcesy w krótkim czasie, wielkie zyski w zasięgu ręki, magiczne rozwiązania każdego problemu i tak dalej. I łatwo tutaj popaść, nie zdając sobie z tego sprawy, w grzech przeciw pierwszemu przykazaniu — bałwochwalstwo, zastępowanie Boga bożkiem. Bałwochwalstwo i bożki zdają się należeć do innych epok, ale w istocie występują w każdym czasie! Także dzisiaj. Opisują niektóre współczesne postawy lepiej niż wiele analiz socjologicznych.

Dlatego Jezus otwiera nam oczy na rzeczywistość. Jesteśmy powołani do szczęścia, do bycia błogosławionymi, a stajemy się nimi już teraz, w miarę jak stajemy po stronie Boga, Jego królestwa, po stronie tego, co nie jest ulotne, ale trwa przez życie wieczne. Jesteśmy szczęśliwi, jeśli uznajemy się przed Bogiem za potrzebujących — a to jest bardzo ważne: «Panie, potrzebuję Cię» — i jeśli, tak jak On i z Nim, jesteśmy blisko ubogich, cierpiących i głodnych. Również my tacy jesteśmy przed Bogiem: jesteśmy ubodzy, cierpiący, głodni przed Bogiem. Stajemy się zdolni do radości za każdym razem, gdy posiadając dobra tego świata, nie czynimy z nich bożków, którym trzeba zaprzedać swoją duszę, ale potrafimy dzielić się nimi z naszymi braćmi. Dzisiejsza liturgia ponownie zachęca nas do zadawania sobie pytań na ten temat i do odkrywania prawdy w swoich sercach.

Błogosławieństwa Jezusa są decydującym orędziem, które nas pobudza, byśmy nie pokładali ufności w rzeczach materialnych i przemijających, nie szukali szczęścia, podążając za szarlatanami — którzy bardzo często są sprzedawcami śmierci — specjalistami od łudzenia. Nie należy iść za nimi, gdyż nie są oni w stanie dać nam nadziei. Pan pomaga nam otworzyć oczy, zyskać bardziej przenikliwe spojrzenie na rzeczywistość, wyleczyć się z uporczywej krótkowzroczności, którą zaraża nas duch świata. Swoim paradoksalnym Słowem wstrząsa nami i sprawia, że rozpoznajemy to, co nas naprawdę wzbogaca, zaspokaja, co daje nam radość i godność. Krótko mówiąc to, co naprawdę nadaje sens i pełnię naszemu życiu. Niech Maryja Panna pomaga nam słuchać tej Ewangelii z otwartym umysłem i sercem, aby przyniosła owoce w naszym życiu i byśmy stawali się świadkami szczęścia, które nie zawodzi, szczęścia Bożego, które nigdy nie zawodzi.

Po modlitwie maryjnej Papież powiedział m.in.:

Drodzy bracia i siostry, od czwartku do niedzieli będzie się odbywało w Watykanie spotkanie przewodniczących wszystkich konferencji episkopatów poświęcone tematowi ochrony nieletnich w Kościele. Proszę was o modlitwę w intencji tego spotkania, którego pragnąłem jako mocnego aktu odpowiedzialności duszpasterskiej w obliczu pilnego wyzwania naszych czasów.

Pozdrawiam rodziny, parafie, stowarzyszenia i wszystkich, którzy przybyli z Rzymu, z Włoch i wielu części świata. (...)

Życzę wszystkim udanej niedzieli. Proszę, nie zapominajcie modlić się za mnie. Dobrego obiadu i do widzenia!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: miłość zaufanie bałwochwalstwo szczęście ubodzy błogosławieństwa egoizm krótkowzroczność bożek światowość
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W