Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański: Wniebowstąpienie Jezusa i Jego obecność wśród nas. 28.05.2017

Papież Franciszek

Niech Bóg nawróci serca terrorystów

Niech Bóg nawróci serca terrorystów - foto
Autor/źródło: Pixabay, Simon


Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 28 maja 2017

Drodzy Bracia i Siostry, dzień dobry!

Dziś we Włoszech oraz w innych krajach świętowane jest wniebowstąpienie Jezusa, które nastąpiło czterdzieści dni po Passze. Fragment Ewangelii (Mt 28, 16-20), kończący Ewangelię Mateusza, ukazuje nam chwilę ostatecznego pożegnania Zmartwychwstałego ze swoimi uczniami. Scena ta rozgrywa się w Galilei, gdzie Jezus ich powołał, aby poszli za Nim i stali się zalążkiem Jego nowej wspólnoty. Teraz uczniowie ci przeszli przez «ogień» męki i zmartwychwstania; widząc zmartwychwstałego Pana oddają Mu pokłon, ale niektórzy jeszcze powątpiewają. Tej przestraszonej wspólnocie Jezus daje ogromne zadanie ewangelizowania świata; i konkretyzuje to zadanie nakazując, by nauczali i chrzcili w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego (por w. 19).

Wniebowstąpienie Jezusa stanowi więc koniec misji, którą Syn otrzymał od Ojca, i podjęcie tej misji przez Kościół. Od tej chwili bowiem, od momentu wniebowstąpienia obecność Chrystusa w świecie jest zapośredniczona przez Jego uczniów, przez tych, którzy wierzą w Niego i Go głoszą. Ta misja będzie trwała do końca dziejów i każdego dnia będzie wspierana przez zmartwychwstałego Pana, który zapewnia: «Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata» (w. 20).

Jego obecność daje siłę w prześladowaniach, pociechę w ucisku, wsparcie w trudnych sytuacjach, jakie napotykają misja i głoszenie Ewangelii. Wniebowstąpienie przypomina nam o tej pomocy Jezusa i Jego Ducha, która daje nadzieję i pewność naszemu chrześcijańskiemu świadectwu w świecie. Ujawnia nam, dlaczego istnieje Kościół: Kościół jest po to, by głosił Ewangelię, tylko dlatego! A także, głoszenie Ewangelii jest radością Kościoła. My, wszyscy ochrzczeni, jesteśmy Kościołem. Dzisiaj jesteśmy zachęcani, aby lepiej zrozumieć, że Bóg obdarzył nas wielką godnością i powierzył odpowiedzialne zadanie głoszenia Go światu, czynienia Go dostępnym dla ludzkości. Oto nasza godność, to jest największy zaszczyt dla każdego z nas, dla wszystkich ochrzczonych!

W tę uroczystość Wniebowstąpienia, kierując wzrok ku niebu, gdzie Chrystus wstąpił i zasiada po prawicy Ojca, umacniajmy nasze kroki na ziemi, abyśmy kontynuowali z entuzjazmem i odwagą naszą wędrówkę, naszą misję świadczenia i życia Ewangelią w każdym środowisku. Zdajemy sobie jednak doskonale sprawę, że nie zależy to głównie od naszych sił, od zdolności organizacyjnych i zasobów ludzkich. Jedynie ze światłem i mocą Ducha Świętego możemy skutecznie wypełniać naszą misję umożliwiania innym poznawania i doświadczania coraz bardziej miłości i czułości Jezusa.

Prośmy Maryję Pannę, by nam pomagała kontemplować dobra niebieskie, które obiecuje nam Pan, i byśmy stawali się coraz bardziej wiarygodnymi świadkami Jego zmartwychwstania, prawdziwego Życia.

Po modlitwie maryjnej Papież powiedział m.in.:

Drodzy bracia i siostry! Pragnę raz jeszcze wyrazić moją solidarność z drogim bratem TawadrosemII i całym narodem egipskim, który przed dwoma dniami doznał kolejnego okrutnego aktu przemocy. Ofiary, w tym także dzieci, to wierni, którzy udawali się do sanktuarium, aby się modlić, a zostali zabici po tym, gdy odmówili wyrzeczenia się swojej wiary chrześcijańskiej. Niech Pan przyjmie do swojego pokoju tych mężnych świadków i nawróci serca terrorystów.

Módlmy się także za ofiary strasznego zamachu, który miał miejsce w miniony poniedziałek w Manchesterze, gdzie zostało brutalnie zniszczonych tak wiele młodych istnień. Jestem blisko ich rodzin i wszystkich, którzy opłakują ich śmierć.

Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, na temat: «Nie lękaj się, bo jestem z tobą» (Iz 43, 5). Środki społecznego przekazu umożliwiają natychmiastowe i powszechne dzielenie się wiadomościami. Wiadomości te mogą być dobre lub złe, prawdziwe lub fałszywe. Módlmy się, aby przekaz we wszystkich jego formach był rzeczywiście konstruktywny, służył prawdzie, wystrzegając się uprzedzeń i szerzył nadzieję oraz ufność w naszych czasach. (...)

Życzę wszystkim udanej niedzieli. Proszę, nie zapominajcie modlić się za mnie. Dobrego obiadu i do widzenia!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wspólnota Kościół jedność misja niebo wieczność wniebowstąpienie obecność Boża relacja z Jezusem
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W