Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


DANE STATYSTYCZNE KOŚCIOŁA

Nowe Annuario Pontificio na rok 20019 kwietnia Sekretarz Stanu kard. Angelo Sodano przekazał Ojcu Świętemu nowe wydanie Annuario Pontificio — watykańskiego rocznika zawierającego informacje o strukturach i personaliach Kościoła na świecie i Stolicy Apostolskiej. W audiencji uczestniczył również substytut Sekretariatu Stanu abp Leonardo Sandri, ks. prał. Vittorio Formenti, kierownik Centralnego Biura Statystycznego Kościoła, które opracowało Annuario i przygotowało jego publikację, oraz dyrektor generalny Drukarni Watykańskiej ks. Elio Torrigiani SDB, jej dyrektor ds. technicznych Giuseppe Canesso i dyrektor ds. handlowych Antonio Maggiotto, którzy odpowiedzialni byli za złożone prace związane z drukiem.

Nowe Annuario zawiera informacje aktualne w dniu 28 lutego 2001 r., podaje zatem nowy skład Kolegium Kardynalskiego, ukształtowany po ostatnim Konsystorzu. Istotną nowością jest format zmieniony po raz pierwszy od stu lat: w porównaniu z dotychczasowymi wydaniami nowe Annuario ma większy format i dzięki temu liczy mniej stron, co powinno ułatwiać posługiwanie się nim.

Ojciec Święty podziękował za przekazane mu egzemplarze Annuario, okazał zainteresowanie zawartymi w nim informacjami i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do opracowania i wydania nowej wersji rocznika. Jego uważna lektura pozwala dostrzec zmiany, jakie zaszły w Kościele katolickim od 1 stycznia 2000 r.

Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Bahrajnem i Dżibuti, tak więc utrzymuje obecnie normalne relacje ze 174 państwami. Utworzona została także Delegatura Apostolska w Botswanie. Powstały ponadto 22 nowe stolice biskupie, 1 egzarchat apostolski, 1 ordynariat wojskowy, 2 wikariaty apostolskie, 2 prefektury, 1 administracja apostolska i 2 misje sui iuris, zaś 7 diecezji zostało podniesionych do rangi metropolii. Ojciec Święty mianował 44 nowych kardynałów i 222 biskupów.

Dane statystyczne zgromadzone w r. 1999 pozwalają uaktualnić naszą wiedzę o najważniejszych aspektach obecności i działalności duszpasterskiej Kościoła katolickiego na całym świecie.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: powołania statystyka ksiądz biskup duchowieństwo zakonnica misjonarz katecheta diakon stały katechista zakonnik ilu jest księży rocznik dane statystyczne
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W