Oświadczenie w związku z przyjęciem Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej

Oświadczenie watykańskiego rzecznika prasowego Joaquina Navarro Vallsa w związku z przyjęciem Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej, 19.06.2004

1. Środki społecznego przekazu poinformowały o przyjęciu w Brukseli, na drodze porozumienia, europejskiego traktatu konstytucyjnego przez szefów państw i rządów 25 krajów.

Stolica Apostolska wyraża satysfakcję z tego nowego i ważnego etapu w procesie integracji europejskiej, zawsze będącego pragnieniem i wspieranego przez Ojca Świętego.

2. Motywem zadowolenia jest także fakt włączenia do traktatu rozporządzenia chroniącego status wyznań religijnych w państwach członkowskich oraz uznanie ich tożsamości i specyficznego wkładu, a także zobowiązanie Unii do prowadzenia z nimi otwartego, przejrzystego i regularnego dialogu.

3. Stolica Apostolska czuje się zarazem zmuszona wyrazić ubolewanie z powodu sprzeciwu niektórych rządów wobec propozycji wyraźnego zapisu dotyczącego chrześcijańskich korzeni Europy.

Mamy do czynienia z zaprzeczeniem oczywistego faktu historycznego oraz chrześcijańskiej tożsamości narodów europejskich.

4. Stolica Apostolska wyraża żywe uznanie i wdzięczność tym rządom, które będąc świadome przeszłości i kontekstu historycznego, w którym powstaje nowa Europa włożyły wysiłek, by dać konkretny wyraz uznaniu swej religijnej spuścizny.

Należy pamiętać o wielkim zaangażowaniu różnych instancji, by wspomnieć w traktacie o chrześcijańskim dziedzictwie Europy, pobudzając refleksję polityków, obywateli i opinii publicznej nad kwestią, która w obecnym kontekście narodowym, europejskim i światowym zajmuje niepoślednie miejsce.

Watykan, 19 czerwca 2004

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama