Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Finanse - analiza rynków

Mariusz Kierasiński

Analiza tygodniowa od 19.10. do 24.10.2015 r.Ubiegły tydzień zakończył się umocnieniem dolara na rynkach światowych, a także krajowym w stosunku do złotego. Stało się to na skutek odczytu wyższej inflacji, co na nowo wzbudziło oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Mimo nieco wyższej inflacji uważam, że rynek nadal będzie wyczekiwał kolejnych danych z amerykańskiego rynku pracy, aby upewnić się co do zamiarów FED o podwyższeniu stóp procentowych. Zatem sytuacja wydaje się być nadal pasywna, a co za tym idzie wahania dolara powinny być niewielkie, bez wyraźnego trendu.

Dolarowi może także sprzyjać coraz trudniejsza sytuacja w Strefie Euro i realna możliwość  przedłużenia, a nawet zwiększenia programu QE, czyli dodrukowania pustego pieniądza.

W Polsce przed nami ostatni tydzień przed parlamentarnymi wyborami. Z tego też powodu można się spodziewać stopniowego odpływu międzynarodowego kapitału spekulacyjnego. Bowiem światowa spekulacja obawia się, że w razie wygrania PIS, skończy się dla nich eldoradu transferu miliardowych kwot z Polski. Jeżeli zwycięstwo PIS będzie na tyle wyraźne, że polscy patrioci będą mogli rządzić bez koalicjanta, niewątpliwie to spowoduje wręcz ucieczkę owej spekulacji. Zatem należałoby się spodziewać osłabienia złotego w stosunku do wszystkich walut, a w tym szczególnie do dolara i franka szwajcarskiego. Oczywiście owe osłabienie będzie tylko chwilowe, co najwyżej kilkutygodniowe. Aczkolwiek złoty może się osłabiać długoterminowo, ale będzie to już powodowane obawami przed kolejną zapaścią globalnej gospodarki, tym razem idącej z kraju środka(Chin). 

EUR/USD — Jak wyżej wspomniałem dolar ma się nieco lepiej. Poziom 1,1500 wydaje się być solidnym oporem,  nie można wykluczyć kierunku dłuższego umocnienia dolara w stronę 1,1050 (Wykres: Dzienny).

EUR/PLN — Wydaje się, że rynek powoli dochodzi do silnego oporu zlokalizowanego nieco powyżej poziomu 4,2500 (Wykres: Dzienny). Biorąc pod uwagę to, co może się wydarzyć 25-go października, opór ten może być pokonany. 

USD/PLN — Jeżeli dolar na światowych rynkach nadal będzie się umacniał, co wydaje się prawdopodobne, to także przełoży się to w relacji do złotego. Zatem wyczekiwałbym kierunku w stronę oporu zlokalizowanego na poziomie 3,8000 (Wykres: Dzienny).


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: inflacja Euro dolar waluta złotówka stopy procentowe waluty hossa bessa rynki finansowe trend
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W