Analiza walutowa 29.02-5.03.2016

Polska waluta w minionym tygodniu miała się dobrze, problemy są natomiast ze strefą euro. Czy czeka nas dalsze luzowanie polityki monetarnej?

Analiza walutowa 29.02-5.03.2016

Polska waluta w minionym tygodniu miała się dobrze i umacniała się jak w stosunku do dolara, tak i w stosunku do euro.  Poziom na EUR/PLN 4,3500 okazał się silnym wparciem, a na USD/PLN 3,9360. Dopiero piątkowe dane ze Stanów Zjednoczonych, dotyczące odczytu PKB za ostatni kwartał 2015 r. zmieniły diametralnie obraz rynku. PKB w USA okazało się lepsze aż o 1%, wobec oczekiwanej zmiany na poziomie 0,4%. Do tego Indeks Uniwersytetu Michigan też wypadł nieźle. Rozbudziło to wśród inwestorów oczekiwanie na szybką podwyżkę stóp procentowych.

W Strefie Euro dzieje się przeciwnie. Inflacja, a właściwie deflacja spadła do -0,2%, wobec oczekiwań na poziomie 0,0%. Niemcy także odnotowali niższą inflację i oczekuje się obniżenia stóp procentowych oraz zwiększenia programu QE, czyli dalszego luzowania polityki monetarnej, polegającego na wykupie aktywów państw Strefy Euro przez EBC. Szacuje się, że program QE może być rozszerzony z 60 do 70 mld euro w stosunku miesiąca i wydłużony do końca września 2017 r..

W zestawieniu z rozwijającą się gospodarką Stanów Zjednoczonych i pogłębiającym się kryzysem w Strefie Euro, wydaje się że amerykańska waluta jest skazana na sukces. 

EUR/USD — Para znajduje się w trendzie spadającym (malejącym). Silny ruch dolara po piątkowych danych ze Stanów Zjednoczonych na temat PKB za IV kwartał 2015 r., może zostać skorygowany, ale w nadchodzącym tygodniu dolar powinien dotrzeć do wsparcia trendu spadającego, czyli do poziomu 1,0860 (Wykres: Dzienny).

 

EUR/PLN — Na tej parze nadal króluje trend spadający. Dopiero wybicie ponad poziom 4,4300 (Wykres: Dzienny), spowoduje zmianę trendu. W nadchodzącym tygodniu zakładam konsolidację na nieco wyższych kursach, jednakże nie przekraczającego psychologicznego poziomu 4,40.

 USD/PLN — Po silnym piątkowym ruchu kurs pary zdecydowanie odbił się od wsparcia rosnącego trendu i dotarł pod 4,00 PLN. Po ewentualnej korekcie, spodziewam się w następnym tygodniu pokonania poziomu 4,00 PLN.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama