Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


- Czym jest Unia Europejska ?

- Mapa Unii Europejskiej
- Symbole UE
- Euro
- Hymn Unii Europejskiej (plik mp3 do pobrania - 2,1mb)

Unia Europejska jest związkiem państw, który nie ma swego odpowiednika w historii. Jest to twór wyjątkowy i cały czas zmieniający swoje oblicze. Czy Unia będzie jedynie luźną konfederacją samodzielnych państw czy czymś na kształt Stanów Zjednoczonych Europy, pokaże przyszłość.

Unia Europejska jest wynikiem procesów integracyjnych jakie rozpoczęły się na naszym kontynencie po dramatycznych doświadczeniach Drugiej Wojny Światowej. Jednak sama idea połączenia narodów Europy w jednym organizmie państwowym jest znacznie starsza. Pierwszym państwem, które swym obszarem obejmowało znaczną część kontynentu było Imperium Rzymskie. To państwo i jego kultura dało fundament pod kulturalną jedność Europy. Osiągnięcia antyku w dziedzinie architektury, filozofii czy prawa stanowią do dziś wspólny punkt odniesienia dla osiągnięć narodów naszego kontynentu. Ludzi mieszkających na terenie Europy połączyła również religia. Chrześcijaństwo jest dominującym wyznaniem naszego kontynentu, wartości płynące z nauki Jezusa są moralnym mianownikiem dla jego mieszkańców. Należy przypomnieć, że zwierzchnia władza papieża była niegdyś uznawana przez wszystkich monarchów europejskich, to doświadczenie jest ważnym czynnikiem integracji.

Historia Europy pełna jest przykładów dążeń do zjednoczenia kontynentu pod jednym berłem. Dopiero jednak w dwudziestym wieku integracje oparto na wspólnych wartościach i poszanowaniu praw poszczególnych narodów. Unia Europejska jest nowym typem związku między państwami. Jej głównym zadaniem jest organizacja współpracy między krajami członkowskimi i ich mieszkańcami. Najważniejszymi celami Unii zapisanymi w traktatach, tej swoistej konstytucji, są: bezpieczeństwo, postęp gospodarczy, postęp społeczny, ochrona wolności, praw i interesów obywateli. Unia Europejska respektuje tożsamość narodową państw członkowskich, ich historię, tradycję i kulturę. Zgodnie z doktryną prawa europejskiego państwa członkowskie nie tracą swej suwerenności a jedynie przelewają na organy unii uprawnienia do wykonywania części swego władztwa. Unia Europejska jest opartym na zasadzie wzajemności i solidarności porozumieniem państw, które zdecydowały się na przekazanie Unii części swych kompetencji. Uznano bowiem, że tylko wspólnym wysiłkiem można zapewnić narodom europy rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny. Unia jest odpowiedzią narodów Europy na zagrożenia dzisiejszego świata wynikające z globalizacji.

 

MAPA 1    MAPA 2

Kliknij w celu powiększenia

 

Flaga Unii Europejskiej: dwanaście gwiazd w miejscu godzin na tarczy zegara na lazurowym tle. Liczba gwiazd jest niezmienna. Pomysłodawcami flagi są: hiszpański dyplomata Salvadore de Madariaga y Rojo i francuski plastyk Arsen Heitz.
FlagaEU
Hymn: Jest to muzyczna aranżacja Herberta von Karajana "Ody do radości" z IV części IX symfonii Ludwiga van Beethovena. Taki sam hymn ma Rada Europy.

Paszport europejski: w kolorze burgundzkiego wina, z napisem "Unia Europejska" pod nazwą państwa wydającego dokument. Ma taki sam status prawny jak dokumenty wydawane przez kraje członkowskie i może być używany podczas podróży po całym świecie.
Moneta Euro  

Kliknij na obrazek w celu powiększeniaJU/PO

˙
 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: historia Bruksela integracja unia mapa Europejska Struktura Euro Symbole

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W