Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Chrześcijanie w Syrii

Maciej Górnicki

Chrześcijanie w Syrii - raport ACN International

Chrześcijanie w Syrii - raport ACN International - foto
Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl

Przetrwanie społeczności chrześcijańskiej w Syrii zależy od wsparcia z zewnątrz. Jeśli my, jako bracia w wierze, nie poczujemy się odpowiedzialni za ich los, nie będą w stanie poradzić sobie sami w coraz trudniejszej sytuacji społecznej.

Międzynarodowa organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Aid to the Church in Need International) opublikowała dane statystyczne dotyczące sytuacji chrześcijan w krajach Bliskiego Wschodu, w szczególności w Syrii. Świadczą one o dramatycznym losie tych wyznawców Chrystusa, który w znacznej mierze wynika z trwającej ciągle wojny domowej, której ofiarami są przede wszystkim cywile i osoby nie biorące bezpośredniego udziału w konflikcie.

W okresie od 2011 r. do listopada 2018 ACN International przekazała niemal 29,5 mln euro na projekty w Syrii. Większość z nich — ok. 80% dotyczy bieżącej pomocy w najbardziej pilnych potrzebach. Kolejne 10 procent przeznaczono na cele odbudowy, pozostałe środki — na pomoc duszpasterską, formację religijną, apostolat w mediach i inne bieżące potrzeby. 23,5 miliona euro trafiło do chrześcijańskich rodzin. Większość z nich mieszka w 5 regionach: Aleppo, Homs, Damaszek, Marmarita oraz Tartous. W ciągu 8 lat wojny przeciętnie każdy chrześcijanin w Syrii otrzymał pomoc od ACN ponad dwanaście razy.

ACN z zasady ma nastawienie ekumeniczne, stara się więc wspierać jedność w różnorodności i zachęca do współpracy oraz dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. Syria jest szczególnym rejonem, bardzo zróżnicowanym religijnie ze względu na swą długą i bogatą historię. Do Kościoła katolickiego należy ponad 42 tysiące rodzin, należących do 6 głównych obrządków: łacińskiego, maronickiego, chaldejskiego, grecko-melchickiego, armeńskiego i syryjsko-katolickiego. Na Kościół prawosławny w Syrii składają się dwie odnogi: Kościół grecko-prawosławny oraz syryjsko-prawosławny; razem należy do nich niemal 84 tysiące rodzin. Do mniejszych chrześcijańskich wspólnot wyznaniowych obecnych w tym kraju należą m.in. Święty Apostolski Katolicki Asyryjski Kościół Wschodu (311 rodzin) oraz wyznania protestanckie (739 rodzin). Razem zarejestrowanych jest 127.185 rodzin należących do wspólnot chrześcijańskich.

Szczegółowe statystyki (w j. angielskim) ilustrują poniższe infografiki.Więcej informacji i możliwość wsparcia na poniższych stronach:


opr. mg/mgData publikacji: 2019-01-03Inne materiały tego autora
 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: statystyka pomoc obrządki wschodnie Bliski Wschód Syria Aleppo Pomoc Kościołowi w Potrzebie wojna w Syrii PKWP ACN

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W