Ten płomień to znak wielkiego dzieła miłości bliźniego

20 lat akcji Caritasu "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" - ten wigilijny płomień pokazuje, że serca Polaków są ciągle otwarte na potrzebujących

Ten płomień to znak wielkiego dzieła miłości bliźniego

W odrodzonej historii Caritas szczególną rolę pełni Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.  Jego idea wyrosła na gruncie wyjątkowej, polskiej tradycji wigilijnej, której istotę wyrażają  puste miejsce przy wigilijnym stole i opłatek. To są symbole otwartości na Boga i bliźniego. Świeca Caritas doskonale wpisuje się w tę tradycję. Jej płomień wyraża gotowość przyjęcia Chrystusa  w każdym ubogim, bezdomnym, głodnym i potrzebującym. Te właśnie motywy zadecydowały o rozpoczęciu Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.  Dyrektorzy Caritas w Polsce już w 1994 r. uzgodnili, że ofiary za świece będą przeznaczone na pomoc najbardziej bezbronnym członkom społeczeństwa, czyli dzieciom.

Projekt został poparty przez Konferencję Episkopatu Polski, a w jego rozpowszechnienie osobiście bardzo angażował się śp. kard. Józef Glemp, Prymas Polski. Wkrótce nazwa Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom rozpowszechniła się w całej Polsce stając się niejako znakiem rozpoznawczym Caritas w Polsce. 

 Do naszego Dzieła włączyli się również harcerze prowadzący w Polsce akcję przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju.

W 1997 r. przyłączyły się również inne Kościoły chrześcijańskie: ewangelicko- augsburski i prawosławny. W roku jubileuszowym 2000 nasze Dzieło uzyskało błogosławieństwo zwierzchników Kościołów stając się - już formalnie - ekumeniczne.

W ciągu 20 lat WDPD rozwinęło się do imponujących rozmiarów. W tym czasie rozprowadzono dziesiątki milionów świec, a zebrane ofiary pozwoliły  na udzielenie pomocy setkom tysięcy dzieci. Od 1996 r. 10 groszy z ofiary za każdą świecę przeznacza się na projekty pomocowe dla dzieci żyjących w najuboższych krajach świata, realizowane bezpośrednio przez Caritas Polską.

Dzieło ukazuje aktywną działalność Kościoła w Polsce — duchownych i świeckich — w realizowaniu chrześcijańskiego miłosierdzia. To dzieło ukazuje również głęboką więź posługi charytatywnej z wymową liturgiczną  Adwentu i Bożego Narodzenia.

 W imieniu Caritas w Polsce wyrażam wdzięczność i podziękowanie za wsparcie tego dzieła przez Konferencję Episkopatu Polski, dziękuję Księżom Dyrektorom Caritas diecezjalnych, Parafialnym Zespołom Caritas, duchownym i świeckim. Słowa wdzięczności kieruję pod adresem Kościoła ewangelicko-augsburskiego i Kościoła prawosławnego za współpracę ekumeniczną.

Niech płomień wigilijnej świecy będzie znakiem realizowanego w Polsce wielkiego dzieła miłości bliźniego.

 ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama