Kiedy jest motywacja i szczytny cel, lepiej i szybciej się pracuje - zapewniają Małgorzata i Piotr Bzinkowscy, laureaci nagrody Ubi Caritas
Kiedy jest motywacja i szczytny cel wtedy lepiej i szybciej się pracuje — zapewniają laureaci głównej nagrody Ubi Caritas w kategorii Współpraca.
Firmę Instalacyjno-Budowlaną Instalobud S.C. z Kielc prowadzą Małgorzata i Piotr Bzinkowscy. Specjalność to roboty budowlane i remontowe na terenie województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. — Od ponad dwudziestu lat firma aktywnie współpracuje z Caritas Diecezji Kieleckiej wykonując bardzo solidnie różne prace remontowe i budowlane w naszych placówkach — podkreśla ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.
Na uwagę zasługuje wielkie zaangażowanie właścicieli w bezinteresowną pomoc dla Caritas. Państwo Bzinkowscy podejmując tę współpracę, nie liczą nakładu swojej pracy, poprzestają na zwrocie kosztów zakupionych materiałów, a w niektórych przypadkach całą usługę traktują jako formę darowizny. Służąc swoją pracą, pomagają osobom najbardziej potrzebującym. Ich ofiarna pomoc, poparta wysoce moralną postawą i troską o dobro Caritas zasługuje na wyróżnienie i docenienie. — Na przestrzeni ponad 20 lat współpraca z Caritas jest tak znacząca, że w wielu przypadkach pan Piotr Bzinkowski występował jako nasz przedstawiciel lub pełnomocnik. To człowiek, który identyfikuje się z naszą działalnością jak ze swoją własną. Dokłada wszelkich starań, aby możliwie dobrze i korzystnie zrealizować pomysły Caritas. Po tylu latach, należy to zauważyć i docenić, państwo Bzinkowscy dali się poznać jako osoby kierujące się w swoim działaniu przede wszystkim chęcią pomocą dla innych — zaznacza ks. Stanisław Słowik.
Dyrektor Kieleckiej Caritas podkreśla, że właściciele firmy nigdy nie odmawiają swojego fachowego wsparcia, często służą radą i pomocą jeśli chodzi o zakup materiałów czy prawidłowość wykonywanych robót przez innych wykonawców. Piotr Bzinkowski zwracał uwagę nawet na pewne błędy w projektowaniu, mankamenty i usterki w pracach innych wykonawców domagając się dodatkowych konsultacji z zespołem projektowym i usunięcia nieprawidłowości. Doradzał również przy doborze najbardziej odpowiednich materiałów budowlanych. Jego kontakty w hurtowniach materiałów budowlanych i u producentów pomagają w zakupach po promocyjnych cenach. Wielokrotnie załatwiał różne darowizny dla Caritas korzystając ze swoich kontaktów na rynku budowlanym. Doświadczenie i fachowa wiedza kierownictwa firmy oraz sumienność w wykonywaniu każdego zadania gwarantują należytą realizację innych zleceń w tym zakresie. — Zdarzały się sytuacje — dodaje ks. Słowik, gdy inni wykonawcy nie wywiązywali się z podjętych zobowiązań i terminów, wtedy to firma Instalobud kończyła inwestycję bez zarzutu.
Firma Państwa Bzinkowskich jest znana z sumienności i solidności w załatwianiu różnych spraw i usuwaniu awarii. Zarówno prace ogólnobudowlane, jak również instalacyjne, zwłaszcza instalacji wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania, wykonywane są terminowo i starannie, zgodnie z uzgodnioną dokumentacją. — Wiele robót remontowych firma wykonała starając się znaleźć najlepsze rozwiązania. Doceniając całokształt wysiłków i poświęcenia właścicieli firmy Instalobud wnioskowaliśmy o przyznanie im nagrody Ubi Caritas — mówi ks. Słowik.
Imponująco przedstawiają się przedsięwzięcia remontowo-budowlane zrealizowane przez firmę Instalobud. Na przykład jest to nieodpłatnie wykonany remont pomieszczeń Biura Zarządu Caritas na kwotę około 180 tysięcy złotych; prace związane z adaptacją i dokończeniem rozbudowy Domu Opieki Caritas w Charsznicy; dokończenie budowy Domu Brata Alberta w Proszowicach; modernizacja budynku i dostosowanie do nowej funkcji Domu Pomocy Społecznej w Ratajach; dokończenie modernizacji Środowiskowego Domu Samopomocy w Mniowie; dokończenie budowy i adaptacja budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych w Środowiskowym Domu Samopomocy i Domu Pomocy Społecznej w Świniarach, rozbudowa Domu Pomocy Społecznej w Rudkach, przebudowa Domu dla Bezdomnych w Morawianach, rozbudowa i modernizacja Schroniska dla Kobiet — ofiar przemocy w Kielcach.
Trzeba podkreślić, że firma państwa Bzinkowskich od podstaw wybudowała hospicjum stacjonarne w Kielcach oraz Hostel dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Świniarach. Ponadto rozbudowała i ociepliła budynek Stacji Opieki i Środowiskowym Domu Samopomocy w Sędziszowie; zmodernizowała i rozbudowała Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Podobne prace modernizacyjne (dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych) firma wykonała ostatnio w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Kielcach. Natomiast w żłobku w Kielcach przeprowadzono kapitalny remont, którego celem było dostosowanie budynku do potrzeb dzieci i zapewnienie im bezpieczeństwa wraz z placem zabaw.
Małgorzata i Piotr Bzinkowscy są niezwykle skromni. — Swą pracę staramy się wykonać jak najlepiej, aby służyła innym ludziom — podkreślają. Według nich wyzwaniem była, trwająca jeszcze, budowa hospicjum w Kielcach. — Od ponad dwóch lat przy tym obiekcie prowadzimy prace od podstaw. Wykonujemy je własnymi siłami i z pomocą firm zewnętrznych. Budynek jest duży. W tym roku oddaliśmy do użytku parter, ale cały czas trwają prace przy tej inwestycji — mówi Piotr Bzinkowski. — Kiedy jest motywacja i szczytny cel wtedy lepiej i szybciej się pracuje. Mamy świadomość, że taka placówka jest bardzo potrzebna w Kielcach i pomoże wielu ludziom. To nam daje ogromną satysfakcję. Tego wszystkiego nie robimy dla pieniędzy, ale po to, by służyć ludziom — dodaje Małgorzata Bzinkowska.
Na uwagę zasługuje również współpraca tej firmy z innymi podmiotami działającymi na płaszczyźnie społecznej. Przez kilka lat firma Instalobud wykonała remont kapitalny Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Sióstr Sług Jezusa w Kielcach, a także wybudowała duży dom pomocy społecznej Fundacji Sue Ryder w Pierzchnicy, rozbudowała Schronisko dla Bezdomnych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Kielcach oraz wykonała remonty wielu plebanii w parafiach diecezji kieleckiej.
— Zgłaszając kandydaturę Państwa Bzinkowskich przedstawiliśmy przede wszystkim ludzi szczerego i ofiarnego serca. Państwo Bzinkowscy to ludzie, dla których dobro osób potrzebujących jest często ważniejsze od własnych korzyści — podkreśla ks. Stanisław Słowik.
— Takie docenienie jest dla nas wielkim zaszczytem, ale naszą pracę nie wykonujemy dla nagród, lecz po to, aby służyła ona ludziom. Cieszy nas, gdy efekty naszej pracy są z pożytkiem dla Caritas i osób, które będą korzystać z tych dzieł — podkreślają Państwo Bzinkowscy.
Przypomnijmy, nagroda Ubi Caritas przyznawana jest od kilkunastu lat. Jest to szczególne wyróżnienie mające wymiar ogólnokrajowy. Nagroda przyznawana jest przez Kapitułę powołaną przez Caritas Polska. Jest to forma docenienia ludzi, przedsiębiorstw i instytucji zaangażowanych w działalność Caritas. — W taki sposób doceniane są osoby i współpracownicy tworzący dzieło, którzy swoją postawą wpływają na jakość realizowanej pomocy charytatywnej oraz wizerunek Caritas w Polsce — podkreśla ks. Stanisław Słowik.
opr. mg/mg