Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


L'Osservatore Romano: Karta mediolańska i głodujšcy [16.10.2015]

L'Osservatore Romano

Nie słychać głosu głodujących

Caritas Internationalis o Karcie Mediolańskiej«W Karcie Mediolańskiej nie słychać głosu głodujących na świecie, ani tych z północy, ani tych, którzy żyją w południowej części planety»: powiedział Michel Roy, sekretarz generalny Caritas Internationalis, podczas konferencji prasowej, która odbyła się wczoraj, w czwartek, w Mediolanie, w siedzibie tamtejszej Caritas. 

Mówiąc o ograniczeniach dokumentu — zaprezentowanego dziś, w piątek, sekretarzowi generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych Banowi Ki-moonowi, podczas jego wizyty na Expo z okazji Światowego Dnia Wyżywienia — Roy wyjaśnił, że Karcie «brakuje wyrazistości, a jej podejście do rozwiązania problemu głodu na świecie jest ograniczone».

Jak wiadomo dokument nawiązuje do tematu Expo 2015 w Mediolanie («Wyżywienie planety, energia dla życia») i wzywa wszystkich mieszkańców świata, przedsiębiorstwa i instytucje, które uczestniczą w wystawie, by poczuwały się do odpowiedzialności za zagwarantowanie przyszłym pokoleniom dostępu do żywności. Jednakże Caritas Internationalis uważa, iż Karta Mediolańska «byłaby bardziej przekonującym dokumentem, mobilizującym świat do walki z głodem, gdyby zawierała apel wzywający do wyodrębnienia problemów dotyczących osób bezpośrednio cierpiących głód, zwłaszcza w krajach o niskim produkcie krajowym». Wśród problemów wymienione zostały «spekulacje finansowe, zagrabianie ziemi, rozpowszechnianie upraw GMO i utrata różnorodności biologicznej».

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: głód ONZ FAO wyżywienie Expo głodujący Karta Mediolańska
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W