Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Zbigniew Kaliszuk

Szlachetna paczka — real'na pomocŚwiąteczny wystrój, odpowiednia oprawa muzyczna, specjalna oferta towarów, promocje. To wszystko czeka już na nas od listopada w sklepach i zachęca do kupowania bożonarodzeniowych prezentów dla najbliższych. Drogie perfumy, elegancka koszula, wytworny alkohol i słodycze, a może w tym roku wymyślę coś mniej sztampowego? To nasze obecne dylematy. W duchu cieszymy się zaś na myśl o niespodziankach jakie czekają nas samych i zastanawiamy się co tym razem otrzymamy. Warto w takich chwilach pomyśleć o tych, którzy nie mają takiego szczęścia jak my. Wielu naszych rodaków żyje w skrajnej biedzie, musi się mierzyć z samotnością, poważnymi chorobami, niepełnosprawnością i może tylko pomarzyć o jakiś wyjątkowych prezentach. Dla nich realnym problemem jest to jak przeżyć kolejny dzień i miesiąc.

Często pragniemy pomóc takim osobom, ale nie wiemy jak to zrobić w najbardziej efektywny sposób. Z reguły jesteśmy proszeni przez różne fundacje, organizatorów inicjatyw społecznych o finansowe wsparcie ich dzieła. Pomagamy, dajemy nasze pieniądze, ale gdzieś tam kłębią się w nas obawy czy nie zostaną one przejedzone przez daną fundację, czy trafią do tych osób, które naprawdę potrzebują pomocy, a nie takich, które tylko chcą się wzbogacić naszym kosztem.

Na tle różnych akcji społecznych z pewnością wyróżnia się Szlachetna Paczka. Pozwala ona pomagać naszym bliźnim w sposób mądry — docierać do osób najbardziej potrzebujących, udzielać im dokładnie takiego wsparcia jakie jest im potrzebne i mieć pełną kontrolę nad udzielaną przez siebie pomocą.

Akcja polega na przygotowaniu paczki świątecznej, złożonej z prezentów rzeczowych i innych darów dla potrzebujących rodzin. Rodziny takie uprzednio sami wybieramy z bazy internetowej. Mamy więc bezpośredni wpływ na to kogo i w jaki sposób wesprzemy. W bazie znajdziemy informacje o tym co jest niezbędne dla danych osób do codziennego życia, wychowania dzieci, zmagania się z chorobą czy niepełnosprawnością. Mogą to być ubrania, żywność, środki czystości, leki, sprzęt AGD, podręczniki, zabawki. Oczywiście nikt nie zabrania nam bycia bardziej hojnym i dodania jakiegoś „prezentu od serca”.

Co ważne wspomnianą bazę tworzą wolontariusze, którzy w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą, odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Nikt sam nie może się zgłosić do bazy, co powoduje, że nasze prezenty rzeczywiście trafiają do tych najbardziej potrzebujących.

Jedną z paczek jakie dostaną polskie rodziny w tym roku przygotowują piłkarze Realu Madryt. Cała drużyna, bez wyjątku, wielkie światowe gwiazdy z Cristiano Ronaldo na czele, wsparły akcję, choć wydawało się to czymś niewyobrażalnym. „Udało nam się zachęcić do pomocy sportowców, których wizerunek ma wartość liczoną w milionach euro a umówienie się z nimi na wywiad graniczy z cudem! Mam nadzieję, że za ich przykładem pójdą inni: też skrzykną drużynę i zrobią PACZKĘ” powiedział koordynator akcji ks. Jacek Stryczek. Jeśli gwiazdy Realu mogą pomóc, to tym bardziej możemy to być my!

Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl i wybierz rodzinę, której chcesz pomóc.

Pomóżmy tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Na te święta podarujmy im choć odrobinę radości!
opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Boże Narodzenie bieda potrzebujący dobroczynność wsparcie prezent biedni Jacek Stryczek Real Madryt paczka świąteczna Szlachetna Paczka
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W