Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


ks. Marek Dziewiecki

Europejskie sympozjum duszpasterstwa powołań

(Strasburg, 1-4 lipca 2004)

Już od siedmiu lat na początku lipca Europejskie Centrum Powołań (ECP) organizuje sympozja, w których uczestniczą przedstawiciele krajowych ośrodków powołań z całego Kontynentu. Tegoroczne sympozjum odbyło się w Strasburgu w dniach od 1-go do 4-go lipca. Uczestniczyło w nim 70 osób — duchownych i świeckich — z 25 krajow Europy. Tematem przewodnim konferencji było hasło: "Nauczycielu dobry, co mam czynić - towarzyszenie współczesnej młodzieży w realizacji powołania". Uczestnicy sympozjum zastanawiali się nad tym, w jaki sposób promować ludzką i chrześcijańską dojrzałość u młodych Europejczyków w obecnych uwarunkowaniach kulturowych i społecznych. Obrady otworzył ks. Kevin Doran (Irlandia) — dyrektor ECP, wprowadzając uczestników w tematykę tegorocznego sympozjum. Następnie delegaci reprezentujący krajowe ośrodki powołań z poszczególnych krajów Europy przedstawili główne formy i programy pracy powołaniowej w minionym roku.

W drugim dniu obrad uczestnicy sympozjum zwiedzili siedzibę Parlamentu Europejskiego i wysłuchali wystąpienia Gilberta Caffin- dyrektora Biura ds. Wychowania Katolickiego w Radzie Europy, który ukazał rolę struktur europejskich i Kościoła katolickiego w formacji współczesnej młodzieży. Po południu uczestnicy sympozjum wysłuchali referatu dyrektora Krajowego Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Niemczech - ks. Michaela Kühna na temat: "Radości i nadzieje, smutki i lęki młodzieży we współczesnej Europie". Ks. Kühn podkreślił, że pomimo negatywnych przemian obyczajowych i kulturowych na naszym Kontynencie, dla 85% młodzieży najwiekszą wartością pozostaje małżeństwo i rodzina. Zadaniem rodziców, kapłanów i katechetów jest ukazywanie młodym Chrystusa jako Tego, który jest fundamentem cywilizacji miłości i życia. Tego samego dnia wieczorem w kaplicy Seminarium Duchownego miała miejsce koncelebrowana Eucharystia w intencji powołań, której przewodniczył pasterz diecezji Strasburg — ks. arcybiskup Joseph Doré.

W sobotę, 3-go lipca ks. prof. Riccardo Tonelli z Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie mówił na temat sposobów promowania kultury powołaniowej wśród współczesnej młodzieży. Podkreślił on potrzebę wychowania do refleksji, ciszy i głębi duchowej, bez której młodzi nie są w stanie odkryć i zrealizować osobistego powołania do życia, do miłości i do naprzyrodzonej nadziei. Z kolei ks. Marek Dziewiecki, wicedyrektor Europejskiego Centrum Powołań, przedstawił referat na temat "Krajowe Ośrodki Powołań a towarzyszenie powołaniowe młodzieży". Podkreślił on, że w duszpasterstwie powołań należy respektowac następujące zasady: prymat modlitwy przed działaniem, prymat osób przed strukturami i programami, prymat pzekazywanych treści przed metodami przekazu, prymat formacji wychowawców przed formacją wychowanków oraz prymat duszpasterstwa ogólnego przed specyficznymi formami towarzyszenia powołaniowego. Istotnym elementem sympozjum były prace w czterech grupach językowych na temat sposobów przyprowadzania do Chrystusa młodych Europejczyków w obecnych uwarunkowaniach kulturowych i społecznych.

Przyszłoroczne sympozjum Europejskiego Centrum Powołań odbędzie się w Bańskiej Bystrzycy (Slowacja) w dniach 30 czerwca — 3 lipca 2005 r. Krajowi duszpasterze powołań włączą się także w przygotowanie powołaniowego wymiaru XX-go Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii (Niemcy), ktory odbędzie się w dniach 15-21 sierpnia 2005 r.

 

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież wychowanie powołania powołanie duszpasterstwo powołań sympozjum Strasburg krajowy ośrodek powołań
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W