Feniks 2006

Informacja o konkursie towarzyszącym XII Targom Wydawców Katolickich - 21-23 kwietnia 2006 r. w Warszawie

Jak co roku, podczas Targów nastąpi rozstrzygnięcie konkursu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2006. Będzie miało ono miejsce 22 kwietnia br. o godz. 19.00 w kościele NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie, przy ul. Św. Bonifacego 9.

Tytuł koncertu:

„Wydawcy katoliccy Janowi Pawłowi II”.

Usłyszymy:

„Stabat Mater”

Antonina Dvořáka

 

WYKONAWCY:

Orkiestra Sinfonia Nova

połączone chóry

Epifania z parafii Miłosierdzia Bożego na Saskiej Kępie

Dyrygent Wiesław Jeleń

Warszawski Chór Międzyuczelniany z kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie

Dyrygent Janusz Dąbrowski

oraz

Agnieszka Piass — sopran,

Małgorzata Pańko — alt,

Rafał Bartmiński — tenor,

Sławomir Jurczak — bas baryton

Przygotowanie chórów — Wiesław Jeleń, Janusz Dąbrowski

dyryguje Łukasz Wojakowski

O sekwencji Stabat Mater

Sekwencja STABAT MATER DOLOROSA przypisywana jest Jacopone da Todi (1230-1306) włoskiemu poecie i mistykowi franciszkańskiemu, twórcy Pieśni duchowych i traktatów o życiu wewnętrznym. Jego pisma przeniknięte są ideą świętego ubóstwa i szaleńczej miłości do Chrystusa — Odkupiciela. STABAT MATER DOLOROSA ukazuje scenę opłakiwania ukrzyżowanego Zbawiciela przez Matkę Bożą.

Tekst Jacopone da Todi wykorzystał w oratorium Stabat Mater Antoni Dworzak (1841 — 1904), (kompozytor czeski). Skomponował on przejmującą muzykę wyrażającą żal, rozpacz, ogromną boleść, smutek i bezsilność Matki Bożej patrzącej na cierpienie Swojego Syna. Wsłuchani w tę muzykę przenosimy się na Golgotę i tam razem z Matką Bożą przeżywamy mękę Pana Jezusa.

Utwór ma formę wieloczęściowego oratorium na orkiestrę, chór i solistów.

Części:

  1. Kwartet, Chór. Andante con moto (Stabat Mater dolorosa)
  2. Kwartet. Andante sostenuto (Qui est homo qui non floret)
  3. Chór. Andante con moto (Eja Mater fons amoris)
  4. Bas solo, Chór. Largo (Fac, ut ardeat cor menum)
  5. Chór. Andante con moto, qasi allegretto (Tui Nati vulnerati)
  6. Tenor solo, Chór. Andante con moto (Fac me vere tecum flere)
  7. Chór. Largetto (Virgo virginum praeclara)
  8. Duet sopran, tenor. Largetto (Fac, ut portem Christi mortem)
  9. Alt solo. Andante maestoso (Inflamatus et accensus)
  10. Kwartet, Chór. Andante con moto (Luando korpus morietur)

 

Orkiestra Sinfonia Nova

Sinfonia Nova założona została w 1995 roku. W skład orkiestry weszli znakomici muzycy takich orkiestr jak orkiestra Operetki Warszawskiej, Teatru Wielkiego i Filharmonii Narodowej. Dyrygentami Nowej są Łukasz Wojakowski i Andrzej Knap. Orkiestra ma stały sprawdzony skład, duże wspólne doświadczenie i zgranie, wykonuje ok. 50 koncertów w roku. Z wielkim powodzeniem wykonuje zarówno utwory lekkie, łatwe i przyjemne z repertuaru mistrzów gatunku oraz utwory muzyki poważnej. Ma olbrzymie walory brzmieniowe i interpretacyjne. Orkiestra liczy ok. 50 osób.

Chór Epifania

Chór EPIFANIA powstał w 1991 r. działa przy par Miłosierdzia Bożego na Saskiej Kępie. Obecnie chór liczy ok. 55 chórzystów (35 dziewcząt i 20 chłopców — uczniów, studentów i absolwentów warszawskich szkół i uczelni).

Chór wiele koncertuje. Koncertował we wszystkich większych miastach Polski a także zagranicą w Holandii, na Ukrainie i we Włoszech.

Od roku 1996 chór współpracuje z kilkoma orkiestrami: z orkiestrą kameralną CONCENTUS PRO ARTE dyrygowaną przez prof. Włodzimierza Porczyńskiego, ze znakomitym zespołem muzyki dawnej grającym na instrumentach barokowych IL TEMPO kierowanym przez Agatę Sapiehę. Mszą Koronacyjną C-dur KV 317 W.A. Mozarta chór rozpoczął w 2004 roku współpracę W.A. Mozarta z orkiestrą Nowa dyrygowaną przez Łukasza Wojakowskiego.

Do ostatnich, największych osiągnięć chóru należy zdobycie II miejsca w kategorii chórów o wysokim poziomie artystycznych na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii w 2002 roku oraz II miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy w 2003 roku.

Wiesław Jeleń od roku 1980 jest animatorem życia muzycznego, kierownikiem i dyrygentem kilku chórów warszawskich. Od samego początku powstania chóru Epifania jest jego dyrygentem i kierownikiem artystycznym.

Śpiewu uczył się u prof. Katarzyny Zachwatowicz, dyrygentury u prof. Henryka Wojnarowskiego. Ukończył podyplomowe studia chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest współorganizatorem kilku przeglądów chóralnych oraz Dyrektorem Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Kościelnych. Od listopada 2002 roku pełni funkcję prezesa Zarządu Głównego Związku Chórów Kościelnych CAECILIANUM. W 2004 roku otrzymał z rąk Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa srebrny medal za zasługi dla Kościoła i narodu.

Warszawski Chór Międzyuczelniany, działający przy Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie znany jest miłośnikom muzyki od 1964 roku. Śpiewają w nim studenci i absolwenci wszystkich wyższych uczelni stolicy. Swoje istnienie Chór zawdzięcza ks. Zbigniewowi Piaseckiemu, założycielowi, duszpasterzowi i pierwszemu dyrygentowi. W 1967 r. kierownictwo artystyczne przejął Janusz Dąbrowski, który dyryguje zespołem nieprzerwanie do dziś. Jemu właśnie Chór zawdzięcza swoje sukcesy.

Bogaty repertuar zespołu obejmuje kompozycje religijne i świeckie wszystkich epok: od wieku XV po współczesność. Szczególnym uznaniem publiczności cieszą się zawsze utwory muzyki cerkiewnej i opracowania pieśni ludowych różnych narodów, często śpiewane przez Chór. WChM ma w swoim dorobku wykonania wielkich form muzycznych takich kompozytorów jak J.S.Bach, G.F. Haendel, G.B. Pergolesi, W.A. Mozart, L. van Beethoven, G. Rossini, F. Schubert, F. Mendelssohn-Bartoldy, G.Verdi, A. Schönberg, T. Paciorkiewicz, A. Ramirez

Chór występował na festiwalach muzycznych w kraju i poza jego granicami, wszędzie spotykając się z uznaniem krytyków i ciepłym przyjęciem ze strony publiczności. Na trasach koncertowych Chóru znalazły się niemal wszystkie kraje Europy Zachodniej. Zespół gościł w Warszawie chóry z Włoch, Jugosławii, Francji, Monaco, Niemiec, Irlandii Północnej oraz ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

http://www.wchm.pl/galeria/1999_berlin.html

Chór współpracował między innymi ze Związkiem Kompozytorów Polskich, SPAM—em, ZAIKS—em, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Warszawską Operą Kameralną, Filharmonią Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim — Operą Narodową, Filharmonią Olsztyńską, Filharmonią Białostocką, Filharmonią Lwowską, Orkiestrą Kameralną „Warszawscy Wirtuozi”, Orkiestrą „Sinfonia Viva”, zespołem „Varsovia Manta”, zespołem „Trebunie — Tutki”, występował wraz z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej z Wałbrzycha, Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, „Michał Kulenty Quartet”, śpiewał pod dyrekcją Witolda Rowickiego, Kazimierza Korda, Ariela Ramireza, Ennio Morricone, Jose Cury, Łukasza Borowicza.

Janusz Dąbrowski urodził się w 1944 roku. Studiował teorię muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, a następnie dyrygenturę chóralną w Akademii Muzycznej w Poznaniu, którą ukończył w klasie profesora Stefana Stuligrosza.

Od 1967 roku kieruje Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym. Od 1973 roku jest także dyrygentem Warszawskiego Chóru Żeńskiego „Harfa”. Wraz ze swoimi zespołami koncertuje we wszystkich krajach Europy.

Od 1986 roku bierze udział w pracach Federacji Chórów Francusko-Niemieckich (współpraca kulturalna w ramach tzw. Trójkąta Weimarskiego)

 

KONKURS DLA PUBLICZNOŚCI

Jak co roku Organizatorzy Targów przygotowali nagrody dla publiczności. Każdy bilet zakupiony na targach będzie brał udział w losowaniu nagród rzeczowych:

  1. tygodniowego pobytu na Pojezierzu Drawskim wraz z wyżywienie dla dwóch osób ufundowanego przez PATRON Travel — Biuro Pielgrzymkowe Ojców Franciszkanów z Warszawy,
  2. dwuosobowego biletu do Rzymu, ufundowanych przez PATRON Travel — Biuro Pielgrzymkowe Ojców Franciszkanów z Warszawy,
  3. roweru górskiego — ufundowanego przez Wydawnictwo BERNARDINUM z Pelplina,
  4. kuchenki mikrofalowej — ufundowanej przez Księgarnię Św. Jacka z Katowic.

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest zakupienie biletu wstępu w cenie 3 zł dorośli; 1 zł - dzieci i młodzież (od 7 do 18 lat). Bilet jest ważny jeden dzień. Do każdego biletu dołączony jest kupon, który po czytelnym wypełnieniu (imię i nazwisko, dokładny adres) prosimy pozostawić na stoisku informacyjnym Targów. Kupony wezmą udział w losowaniu trzech nagród rzeczowych.

Losowanie nagród odbędzie się 23 kwietnia br. o godz. 16.30 w szkolnej sali sportowej.

 

WSTĘP NA SALĘ WYSTAWOWĄ

Dzieci do lat 6 włącznie - bezpłatnie

Dzieci i młodzież w wieku 7-18 lat - 1 zł

Dorośli - 3 zł

Karnet na wszystkie dni targowe - 6 zł

Dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Integracyjnych nr 62 - po okazaniu legitymacji szkolnej.

Grono pedagogiczne i obsługa powyższej szkoły - po okazaniu bezpłatnego karnetu wstępu.

 

INFORMACJE O ORGANIZATORACH

ORGANIZATOR

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, ul. Św. Bonifacego 9, 02-914 Warszawa

tel. +48 501 027218; fax +48 501 860366; e-mail: marko@marianie.pol.pl lub swk@swk.pl

WSPÓŁORGANIZATOR

Wydawnictwo Księży Marianów MIC; ul. Św. Bonifacego 9, 02-914 Warszawa

tel. +48 22 6425082; fax +48 22 6519055; e-mail: wkm@marianie.pol.pl

MIEJSCE ekspozycji:

Sala Sportowa Zespołu Szkół Integracyjnych, Warszawa, ul. Św. Bonifacego 10

MIEJSCE imprez towarzyszących:

Sale kościoła NMP Matki Miłosierdzia, Warszawa, ul. Św. Bonifacego 9

Czas trwania Targów:

21 kwietnia 2006 r. - 10.00 - 18.30

22 kwietnia 2006 r. - 9.00 - 18.30

23 kwietnia 2006 r. - 9.00 - 17.00

Rzecznik prasowy XII Targów Wydawców Katolickich —

Krzysztof Jaśkiewicz

Kawiarenka internetowa — Wojciech KucharskiPREKURSOR - Kraków

Nagłośnienie - Biuro Konferencji LIDEX - Warszawa

Projekt zabudowy i aranżacja i grafika wystawiennicza - ADALBERT - Anna i Wojciech Lesińscy

Radiowęzeł — Michał Karbownik

Serwis fotograficzny - Jarosław Hryniewski

Służba porządkowa — Grzegorz Sadkowski, Bartosz Lendzion

Stoisko Informacyjne - Bartosz Emchowicz, Iwona Maciejewska

Zabudowa - EXPO STYL - Andrzej Janusz

Szczegółowe informacje na temat targów będą zamieszczane sukcesywnie na stronie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich pod adresem www.swk.pl/targi

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama