Święta muzyka

O XV edycji festiwalu Gaude Mater w Częstochowie (2005)

Święta muzyka

Po raz piętnasty w Częstochowie będzie rozbrzmiewać muzyka różnych kultur i religii, a jej wspólnym elementem będzie sakralność. Sacrum jest bowiem obecne zawsze tam, gdzie człowiek wznosi swe oczy do Boga. Pozostaje tylko błogosławić Pana za bogactwo kultur i form: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater tę różnorodność doskonale pokazuje.

Nie sposób wymienić wszystkich wykonawców, którzy na przestrzeni piętnastu minionych lat wzięli udział w Festiwalu Gaude Mater. Faktem jest, że dzięki ich klasie Festiwal stał się nie dość, że jedną z największych imprez muzycznych w Polsce, to należy także do czołówki festiwali europejskich. Organizowany od 1991 roku pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Episkopatu Polski odbywa się co roku między 1 a 6 maja - tak jest i tym razem. Tegoroczny Festiwal ma szczególną wymowę pozamuzyczną - organizatorzy postanowili zadedykować go Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Festiwal Gaude Mater nigdy nie ograniczał się do muzyki tylko chrześcijańskiej - organizatorzy otwierają drzwi wyznawcom innych religii, widząc wartość muzyki w łączności z Absolutem. I choć w tym kontekście niezbyt trafne wydaje się wymienianie i segregowanie poszczególnych wyznań, to posłuży nam ono w celach ściśle praktycznych: podczas kolejnych edycji melomani mogli posłuchać muzyki katolickiej, prawosławnej, protestanckiej, żydowskiej, buddyjskiej i mahometańskiej.

Program tegoroczny jest równie interesujący. Prawdopodobnie to jedyne w Polsce miejsce i czas, żeby usłyszeć niejako obok siebie muzykę islamską w wykonaniu zespołu Fils de Gnaoua z Maroka, synagogalną - w wykonaniu światowej sławy żydowskiego kantora z Nowego Jorku Benziona Millera, chorał gregoriański i muzykę jazzową inspirowaną chorałem. A to jeszcze nie wszystkie atrakcje. Festiwal Gaude Mater rozpocznie monumentalna II Symfonia c-moll „Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera wykonana podczas koncertu inauguracyjnego. Na ostatnim koncercie festiwalowym z kolei usłyszymy oratorium „Quo vadis" jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich, Feliksa Nowowiejskiego. Jak zwykle szczególną dbałością zostanie otoczona promocja muzyki polskiej. Podczas tradycyjnej inauguracji liturgicznej w bazylice jasnogórskiej zabrzmi po raz pierwszy „Missa Claromontana" Mariana Sawy. Z kolei dzień później, również pierwszy raz, wykonane zostanie dzieło Romualda Twardowskiego - „Misterium Jezu ufam Tobie", w stulecie urodzin św. Faustyny. Odbędą się także dwa koncerty prawykonań nowych dzieł o tematyce religijnej, w tym utwory laureatów I Międzynarodowego Konkursu Młodych Kompozytorów Musica Sacra. Osobny koncert zostanie poświęcony zakonnikowi paulińskiemu - ojcu Erykowi Briknerowi, który trzysta lat temu był jasnogórskim kompozytorem. Jego twórczości poświęcone będzie jedno z seminariów naukowych, bowiem częstochowski Festiwal to nie tylko muzyka, o muzyce sakralnej także się tu rozmawia.

Festiwal dodatkowo urozmaicą liczne wystawy i atrakcyjny późno-wieczorny spektakl plenerowy wg Auto Sacramentale Pedro Calderona de la Barca „Wielki Teatr Świata".

Program Festiwalu na stronie www.gaudemater.pl

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama