Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Album muzyczny "Decalogue"

źródło: Niedziela

Anna Przewoźnik

W różnorodności do BogaKażdy ma swój styl, swoje upodobania muzyczne. Ma też swoją historię. Artyści — muzycy, wokaliści, kompozytorzy. Zainspirowały ich Dekalog, nauczanie św. Jana Pawła II i życie z Chrystusem. Efekt — 10 przykazań, 12 utworów

Dziesięć prostych słów

Od przeszło 3 tys. lat nic się nie zmieniły i nikt ich nie odwołał. Dziesięć prostych, powszechnie znanych i uznawanych zasad. Dziesięć przykazań. Dziś, w czasach kryzysu prawdy, trzeba je szczególnie przypominać.

Dlatego właśnie — po długich przygotowaniach i próbach — wybitni polscy i zagraniczni artyści (z Syrii, USA, Zambii, Nikaragui, Niemiec, Irlandii, Meksyku, Włoch, Ukrainy) stworzyli niezwykły album muzyczny „Decalogue”. Ci, którzy wzięli udział w projekcie, przypominają, że Dekalog wciąż jest źródłem życia i szczęścia. Każdy z artystów przypisał do siebie jedno z przykazań, które najbardziej do niego przemawia. Później nagrał na ten temat własną impresję.

Na płycie — poza 10 odnoszącymi się stricte do Dekalogu — są jeszcze 2 utwory dodatkowe: „Dekalog Prolog” i kończące całość — „Przykazanie Miłości”. „Dekalog Prolog” pochodzi z singla o tym samym tytule, który był zwiastunem i pierwszym elementem opisywanego projektu (pisaliśmy o tym na łamach „Niedzieli Młodych” nr 23/2015 oraz nr 51/2015).

Najwyższa jakość

Wystarczy kilka nazwisk: Michał Lorenc, Michael Patrick (Paddy) Kelly, Tony Melendez, Andrzej Lampert, Józef Skrzek, o. Stan Fortuna, Levi Sakala, Piotr Łukaszewski, Dariusz „Maleo” Malejonek, Al Bano Carrisi — i już wiadomo, że mamy do czynienia z dziełem najwyższej jakości. A do kompletu — Orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego oraz Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Nagrania zostały zrealizowane w studiu muzycznym Sławomira Mroczka Custom34.

Inicjatorami projektu są: kompozytor i producent muzyczny Marcin Pospieszalski oraz Radek Grabowski — przedsiębiorca, producent muzyczny, który zaznacza, że ci artyści to ludzie, którym zależało na tym, by pokazać prawdę Bożego słowa!

Z potrzeby serca

Każdy utwór jest osobną historią, napisaną przez toczące się wokół artysty życie. — Mamy ciekawych muzyków — przekonuje Grabowski. Są więc Adeb Chamoun, z trudnymi doświadczeniami konfliktu zbrojnego w Syrii (10. przykazanie), czy Levi Sakala, z przejmującym obrazem seksualnie wykorzystywanych dziewczyn z Zambii.

12 października 2016 r. producenci i muzycy wręczyli pierwszy egzemplarz albumu „Decalogue” Ojcu Świętemu Franciszkowi.

Dzieło jest przedsięwzięciem podjętym wspólnie z Papieskim Stowarzyszeniem „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Poza promocją wartości, które niosą ze sobą przykazania, projekt „Dekalog” ma na celu dodatkowo wsparcie konkretnych działań w zakresie pomocy humanitarnej i pastoralnej. Każdy z utworów jest „patronem” jednego z dzieł Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Zakup płyty lub biletów na koncerty promocyjne będzie jednocześnie wsparciem projektów realizowanych w różnych miejscach na świecie, takich jak: zakup żywności dla rodzin w Aleppo i odbudowa domów w Damaszku w Syrii; pomoc dla wykorzystywanych seksualnie dziewcząt w Livingstone w Zambii; budowa studni w Sudanie, i innych projektów pomocowych.

Ks. prof. Waldemar Cisło — dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” zaznacza: — Pamiętamy o tym, że wiara bez uczynków jest martwa. Dzięki lżejszej formie przekazu chcemy trafić do tych wątpiących, do tych stojących na obrzeżu, do tych, którzy się obrazili, do tych, którzy mają może jakiś spór z Panem Bogiem. Chcemy pokazać, że ten Bóg, który jest pięknem, dobrem, chce dotrzeć do człowieka, chce zainspirować go pięknem muzyki. Może przez jeden czy drugi utwór trafi do jakiegoś młodego serca. Idziemy z przesłaniem ostatnich papieży nt. Dekalogu, że godność człowiekowi są w stanie przywrócić tylko te wartości, na których Europa powstawała. Chcemy nieść to przesłanie, że kontynent bez wartości nie jest kontynentem.

Akcji „Dekalog” oddał się również słynny polarnik i podróżnik Marek Kamiński — zarówno w swoim życiu codziennym, jak i w bardzo symbolicznej podróży do źródeł przekazania przez Boga przykazań człowiekowi. 1 marca br. Kamiński rozpocznie 10-dniową wędrówkę po Ziemi Świętej. W geście okazania woli codziennego odnawiania przymierza z Bogiem wniesie on na górę Synaj w Egipcie dwie kamienne tablice z wypisanymi na nich przykazaniami. Następnie każdego dnia dotrze do jednego z biblijnych miejsc, w których Bóg spotykał się z człowiekiem: na Hebron, na Górę Błogosławieństw, na górę Tabor... Wędrowanie Marka ma przypomnieć znaczenie przykazań w ludzkim życiu, konieczność ich przestrzegania, aby na świecie panował pokój. To wołanie o pokój w dzisiejszych czasach przybiera szczególny wymiar na ziemi, po której Marek będzie wędrował. Dodatkowo zostanie wzmocnione modlitwą przed jednym z ołtarzy dzieła „12 Gwiazd” — inicjatywy Communitá Regina della Pace (Stowarzyszenia Królowej Pokoju), która powstała w ramach idei propagowania modlitwy adoracyjnej przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju w ludzkich sercach i na całym świecie. Ołtarz ten do niedawna był w kaplicy czwartej stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Obecnie „Tryptyk Jerozolimski” — pierwszy z ołtarzy „12 Gwiazd”, realizowanych przez Drapikowski Studio, znajduje się w Grocie Mlecznej w Betlejem.

W podróży wraz z polarnikiem uczestniczyć będą członkowie projektu „Dekalog” — Darek Malejonek oraz Michał Lorenc, a także pomysłodawca projektu Radek Grabowski oraz ks. prof. Waldemar Cisło.

Furtka do Boga

Płyta będzie dostępna w chrześcijańskich księgarniach, dużych sieciach marketowych oraz na stronie internetowej. Jej wydawcą jest Polskie Radio. Artyści i producenci zapowiadają, że wydarzeniu będą towarzyszyć koncerty, pierwsze przewidziane są na połowę bieżącego roku. Każdy z artystów chce podjąć wyzwanie i zrealizować koncert w kraju swojego pochodzenia: Tony Melendez w Nikaragui, Paddy Kelly — w Irlandii, o. Stan Fortuna — w USA.

— Myślę, że ta propozycja jest bardzo interesująca i zróżnicowana stylistycznie. Zawiera przecież elementy muzyki klasycznej, reggae i rockowej. Jest tu tak wiele form przekazu, że każdy słuchacz znajdzie coś dla siebie. Każdy artysta próbuje pokazać swoją furtkę do Boga i zarazić nią innych — mówi Radek Grabowski i dodaje: — Muzycy pokazują przykazania nie jako ograniczenia człowieka, ale raczej jako coś, co daje nam niesamowite możliwości twórcze w przeżywaniu wolności. Bóg w Dekalogu nie stawia ograniczeń — składa nam obietnicę, że kiedy będziemy swoje życie łączyć z Nim, to będzie ono szczęśliwe.

Premiera albumu 24 lutego 2017 do kupienia na: www.decalogue.plwww.pkwp.org, oraz innych sklepach muzycznych

* * *

Andrzej Lampert

Śpiewak operowy scen Polski i świata. Utwór „O Dio Ti cerco” (I przykazanie) — Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną 
Mój utwór to piękna kompozycja Michała Lorenca w aranżacji Marcina Pospieszalskiego. Został w nim wykorzystany Psalm 63 — „Boże mój, Boże, szukam Ciebie”, który wykonuję w języku włoskim. W czasach, kiedy przestają obowiązywać zasady i normy, przypomnienie o tym, na czym opiera się nasza cywilizacja, z czego czerpaliśmy i czerpiemy przez wieki, jest dla nas doskonałym zadaniem. Głoszenie tej nowiny na nowo. Muzyka jest uniwersalnym łącznikiem, nośnikiem, który prawdopodobnie dotrze do większej liczby serc i mam nadzieję, że je poruszy.

* * *

Paddy Kelly

Członek dawnej grupy The Kelly Family. Utwór „Holy” (II przykazanie) — Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie

Moje doświadczenie pokazało, że jeśli powierzamy wszystko Bogu, On nam oddaje dużo więcej. Bo to jest jak z Abrahamem. Kiedy poświęcasz to, co jest dla ciebie najważniejsze, to nawiązuje się relacja między tobą a Panem Bogiem. I Bóg jest dla mnie wszystkim.

Kiedy zostałem zaproszony do tego projektu muzycznego przez Radka Grabowskiego, miałem już do niego piosenkę. Tekst pochodzi z Ewangelii według św. Łukasza — Magnificat. W Ewangelii Maryja mówi: „Święte jest Jego imię”. Ona chwaliła i wielbiła imię Boga, co ukazało mi wielki sens. Bo bardziej myślimy o zakazach: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, ale rzadko zastanawiamy się nad imieniem Pana Boga. Powinniśmy pytać samych siebie, jak często rozmawiamy z Bogiem — czy tak często jak z ludźmi, gdy wysyłamy do siebie sms-y?

* * *

Dariusz „Maleo” Malejonek

Utwór „In my father's house” (IX przykazanie) — Nie pożądaj żony bliźniego swego

To jeden z podstawowych fundamentów dla wszystkich ludzi i jeżeli ktoś myśli, że można zbudować nowy wspaniały świat bez Dekalogu, to jest to na pewno koncepcja kompletnie utopijna i nierealna. Próby zastąpienia Dekalogu czymś innym zawsze powodowały morze krwi i cierpienia ludzi. W swoim utworze ukazuję, że błogosławieństwem jest mieć czyste serce. Bez czystego serca niemożliwe jest wypełnienie tego przykazania. Jestem mężem i ojcem, więc to przykazanie jest dla mnie. W środowisku muzycznym jest mnóstwo rozbitych małżeństw. Widać wielki atak złego na małżeństwo. To, że kocham swoją żonę, że cały czas jestem w niej zakochany — to jest wielki dar od Pana Boga, nagroda za tę wierność.

 

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: przykazania muzyka dekalog Michał Lorenc Marcin Pospieszalski Maleo Stan Fortuna Pomoc Kościołowi w Potrzebie Józef Skrzek Dariusz Malejonek Decalogue PKWP
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W