Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Źródło: Przewodnik Katolicki

Natalia Budzyńska

Baśń o dojrzewaniuOczekiwana ekranizacja drugiej części „Opowieści z Narnii" spodoba się dzieciom trochę starszym, ponieważ więcej tu mroku, a walka dobra ze złem to nie disnejowskie fantazje. Jest to jednak wciąż baśń, która niesie ważne i uniwersalne przesłanie.

Tym razem nie pojawiły się w prasie amerykańskiej żadne złośliwe głosy każące widzom zabierać ze sobą do kina papierowe torebki. Być może dlatego, że w odróżnieniu od oczywistej alegorycznej wizji „Lwa, Czarownicy i starej szafy" druga część narnijskiego cyklu wydaje się być bardziej uniwersalna i przez to łatwiejsza do zniesienia lewicującym krytykom. Tymczasem „Książę Kaspian" to kolejny film o chrześcijańskim przesłaniu, w którym dobro wygrywa w niełatwej walce ze złem, a bohaterowie zmagają się ze swoimi słabościami, by w końcu dojrzeć i podjąć mądre decyzje.

W londyńskiej rzeczywistości minął zaledwie rok, ale w Narnii, do której znów trafiają Piotr, Zuzanna, Łucja i Edmund, przeminęło wiele setek łat. Zostali wezwani, by pomóc Kaspianowi, prawowitemu potomkowi króla. Niestety, Narnią rządzi teraz zły wujek Kaspiana - Miraż -który odebrał koronę królowi i chce w przyszłości posadzić na tronie swojego syna. By tego dokonać, musi pozbyć się Kaspiana. Mieszkańcy dawnej Narnii żyją w podziemiu, dwór pełen jest szpiegów, kraina zmieniła się nie do poznania. Rodzeństwo ma pomóc Kaspianowi w odzyskaniu władzy. Sceny bitewne są brutalne, jak na fantastyczny film dla dzieci, być może dlatego, że nie walczą tu zwierzęta, ale ludzie. To oczywiście obraz o honorze, odwadze i męstwie, o problemie władzy i zazdrości. Jednak przede wszystkim ta opowieść dotyczy dojrzewania, rozumienia swoich postaw, dokonywania słusznych wyborów, odróżniania dobra od zła, powściągania złych emocji, dorastania i nabierania mądrości.

Książki o Narnii powstały w latach 1950-1956, przetłumaczono je na 29 języków, sprzedano ponad 85 milionów egzemplarzy. Pierwszą część cyklu pt. „Lew, Czarownica i stara szafa" przeniesiono na ekran przed trzema laty. Zapowiedziano kontynuowanie serii. Zdjęcia do trzeciej części rozpoczną się pod koniec tego roku, a jej premiera przewidziana jest na rok 2010.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: charakter film mądrość odwaga męstwo ekranizacja Opowieści z Narni C.S. Lewis Narnia podziemie Książę Kaspian
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W