Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
PekaoElżbieta Polkowska, PDM

Misyjne materiały liturgiczne 2011


„Słowo Boże źródłem misji” to hasło przewodnie materiałów liturgicznych na Wielki Post, okres wielkanocny i Biały Tydzień.

Każdego roku Papieskie Dzieła Misyjne, chcąc służyć pomocą duszpasterzom, katechetom, animatorom misyjnym, proponują materiały liturgiczne na cały okres Wielkiego Postu, okresu wielkanocnego, a dla najmłodszych na okres Białego Tygodnia.

Hasło materiałów wynika ze wskazań programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na ten rok, który koncentruje się wokół tematu: „W komunii z Bogiem”.

Wielki Post

Misyjna droga krzyżowa i adoracja krzyża mają pomóc w głębszym przeżywaniu misterium cierpienia Chrystusa i Jego zbawczego dzieła dla całego świata.

II niedziela Wielkiego Postu to czas poświęcony dziełu „Ad gentes”, które pomaga polskim misjonarzom na całym świecie. W przeżywaniu tego dnia ma pomóc liturgia Mszy św., w tym misyjna homilia.

W wielu miejscach świata chrześcijanie są prześladowani za wiarę. Dlatego ważne jest, aby przypominać o tym i modlić się o wolność w wyznawaniu wiary. Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników, który obchodzony jest 24 marca, jest czasem, w którym możemy w sposób szczególny modlić się w tych wszystkich intencjach.

W tym roku Światowe Dni Młodzieży odbędą się w sierpniu w Madrycie i z pewnością wielu młodych czeka już na ten dzień. Aby duchowo przygotować się do tego święta, PDM proponują specjalne nabożeństwo na Niedzielę Palmową, w czasie którego młodzi mogą zapoznać się z patronami nadchodzących Światowych Dni Młodzieży.

Okres wielkanocny

Niedziela Dobrego Pasterza jest dniem patronalnym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. W tym dniu szczególną uwagę Kościół zwraca na modlitwę w intencji powołań, a PDPA szczególnie modli się o powołania misyjne. Na ten dzień proponujemy liturgię Mszy św. oraz nabożeństwo powołaniowe.

Niedziela Zesłania Ducha Świętego jest dla Kościoła szczególnym czasem. W tym dniu Apostołowie bez lęku rozpoczęli swoją działalność misyjną i to zadanie spoczywa na nas wszystkich. Specjalną misję mają chorzy i doświadczający różnych cierpień, ponieważ właśnie wtedy obchodzony jest Dzień Cierpienia w Intencji Misji. Materiały – liturgię Mszy św. i nabożeństwo z udziałem chorych – można wykorzystać również w innym czasie.

Biały Tydzień

W materiałach na ten czas można znaleźć katechezę misyjną, liturgię Mszy św. oraz obrzęd przyjęcia dzieci do PDMD. Bardzo ważna jest formacja misyjna od najmłodszych lat i uwrażliwianie dzieci na potrzeby ich rówieśników w krajach misyjnych.

Plakat

Do materiałów dołączony jest podwójny plakat – z jednej strony na Wielki Post, a z drugiej na Biały Tydzień.

Na zakończenie w imieniu całego zespołu PDM wyrażam głęboką wdzięczność wszystkim autorom. To dzięki ich współpracy i oddaniu sprawom misji mogły powstać te materiały.opr. aś/aś 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: liturgia misje źródło Słowo Boże misja biały tydzień materiały liturgiczne
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W