Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


O. Marian Załęcki OSPPE USA.

Amerykańska Częstochowa - Duchowa Stolica Polonii w 10-tym roku Czuwań Nocnych.„Czuwajcie i módlcie się, abyście
nie weszli w pokuszenie” Mt.26:41Samotność ludzka jest jednym z najprzykrzejszych doświadczeń ludzkiej egzystencji na ziemi. Już Pan Bóg mówił o tej samotności człowieka na początku stworzenia w raju. Bóg rzekł: „Nie dobrze jest żeby mężczyzna był sam.” (Rodz. 2:18). Któż zrozumie samotność i tragedię rozbitych rodzin po śmierć ukochanej osoby? Któż zrozumie samotność osoby skazanej na dożywotnie więzienie lub śmierć?... Któż zrozumie ludzi przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych bez dokumentów, mieszkania, pracy i bez języka? Upokorzeni i zawiedzeni przeżywają głęboko własną tragedię ludzką. Upokorzeni i zawiedzeni jakże często śpią oni pod mostami wielkich metropolii Amerykańskich jak Nowy York, Chicago, Los Angeles, a nawet miasto Filadelfia. Ileż to samotnych ludzi popełnia samobójstwo z powodu samotności. Czują się oni niepotrzebni dla społeczeństwa, niekochani nawet przez własną rodzinę. Zagubieni, niedowartościowani, popadają często w nałogi moralne, szczególnie pijaństwa i rozwiązłości. Ich życie rodzinne praktycznie zakończyło się. Jest wielką pokusą dla nich, aby założyć nowe "trójkąty" małżeńskie, co się niestety bardzo często zdarza wśród emigrantów. To rozdarcie i tragedię polskiej rodziny na emigracji przeżywają głęboko nie tylko rodzice, ale przede wszystkim dzieci które są ofiarą samotności, czego jestem świadkiem, pracując jako kapłan w Amerykańskiej Częstochowie przez ostatnie 40 lat mego życia.

Chrystus Pan nasz umiłowany Zbawiciel często doświadczał tej ludzkiej samotności, w swoich podróżach misyjnych. Urodził się w wielkim ubóstwie, nie miał własnego mieszkania. Niemiał też wielu wiernych przyjaciół, oprócz swojej ukochanej i wiernej Matki Maryi. Ona jedyna pozostała wierna swemu Boskiemu Synowi, aż do śmierci i to śmierci krzyżowej. Nawet apostołowie, wybrani przez swego Mistrza, wszyscy opuścili Go w czasie męki i śmierci.

W Amerykańskiej Częstochowie mamy w każdą ostatnią sobotę miesiąca Całonocne Czuwania -odbywają się one w pięknej Kaplicy Matki Bożej Czętochowskiej przed cudownym obrazem który w 1980 roku w Rzymie pobłogosławił i podpisał sługa boży Jan Paweł II. Czuwania rozpoczynają się o godz. 9-ej wieczorem „Apelem Jasnogórskim” który prowadzi Prowincjał O.Krzysztof Wieliczko W czacie czuwania trwa adoracja Najświętszego Sakramentu podczas której są śpiewane Nieszpory. W czasie czuwania odmawiany części Różańca Świętego ofiarowując je między innymi za Polskę,Polonię , a także o nowe powołania do zakonu paulińskiego. Wsłuchujemy się w słowa konferencji, które co miesiąc wygłasza inny ojciec lub zaproszony kapłan.Centralnym punktem czuwań jest Msza Święta sprawowana za wszystkich czuwających . Nad ranem śpiewamy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu, oraz modlimy się nowenną do Matki Bożej Częstochowskiej. Czuwania kończą się, „Koronką do Miłosierdzia Bożego” i uroczystym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem o godz. 3-ej nad ranem. Po zakończeniu czuwania wielu pielgrzymów udaje się na spoczynek do domu rekolekcyjnego przy naszym sanktuarium.

W roku jubileuszowym 50- lecia sanktuarium odbywały się procesje różancowe do najstarszej kaplicy "w której wszystko się zaczęło". Podczas czuwań Ojcowie słuchają spowiedzi wiernych, którzy przybywają z różnych stanów Ameryki szczególnie z : Pensylwanii, New Jersey, Maryland, i Connecticut oraz wielu innych miejsc. W czasie modlitw nocnych wiernym pomaga zespół muzyczny, który wspomagają siostry służebniczki. Tutaj w Amerykańskiej Częstochowie Polacy żyjący na emigracji z daleka od Ojczyzny od stron rodzinnych odnajdują cząstkę Polski. Przyjeżdżają do Częstochowy z dalekich stron Ameryki i są bardzo szczęśliwi. Tutaj czują się dobrze w obecności Matki Bożej Częstochowskiej ich szczególnej Patronki. Tutaj nie odczuwają goryczy samotności. Tutaj w „Duchowej Stolicy Polonii Amerykańskiej i Kanadyjskiej ” czują się bezpieczni w obecności Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej . Tutaj nic im nie zagraża. Tutaj czują się prawdziwie wolni. Tutaj mają wspólny język i nawiązują zdrowe ludzkie kontakty. Tutaj pielgrzymi wpisują sie do różnych ksiąg wyłożonych na ołtarzu na wzór wielkiej księgi jasnogórskiej.Tutaj podejmują Duchową Adpcję Dziecka Poczętego oraz zobowiązują się trwać w trzeżwości . Gdy opuszczają gościnne progi " Domu Matki" są szczęśliwi i pełni radości czekając na następną noc czuwania i modlitwy. Tutaj realizują się słowa Mistrza Jezusa Chrystusa: „Czuwajcie i módlcie się, abyście nie weszli w pokuszenie.”

Czuwania w Amerykańskiej Częstochowie na wzór jasnogórskich rozpoczęły się niespełna 10 lat temu (l997). Okazją stała się zbliżająca Uroczystość Millennium Chrześcijanstwa . Trzy pierwsze lata poświęcone były ku uczczeniu i uwielbieniu Trójcy Przenajświętszej. W roku 1997 rozważaliśmy Osobę Ojca Niebieskiego jako Stworzyciela świata, w tym też roku rozważaliśmy dar wiary. Rok l998 był poświęcony Drugiej Osobie — Synowi Bożemu, narodzonemu z przeczystej Dziewicy Maryi z Nazaretu. W roku l999 rozważaliśmy tajemnicę Ducha Świętego, który od „Ojca i Syna pochodzi” i jest źródłem życia i prawdy, w roku tym rozważaliśmy także dar najcenniejszy — dar Bożej Miłości. W 2000 roku w Uroczystość Millennium Chrześcijaństwa pochylaliśmy się nad największą tajemnicą wiary — Świętą Eucharystią — Chlebem Życia i Nieśmiertelności.

Czuwania są kontynuowane i są wielką łaską Matki Bożej Jasnogórskiej Monarchini dla Polonii . Wielu paulinów i kapłanów brało udział w tych czuwaniach nocnych i służyło Polskim pielgrzymom jak np: śp.o.Michał Zembrzuski śp.o.Zdzisław Kikowski, o.Marian Załęcki, o.Lucjusz Tyrasiński, o.Mikołaj Socha, o.Tadeusz Olzacki, a także wspomagali bracia ś.p.br.Łukasz Mitura oraz aktualnie br.Marcin Kozioł . Od paru lat czuwania prowadzi na nowo podprzeor klasztoru w Doylestown o. Bartłomiej Marciniak, który we współpracy z o. Jerzym Majem rozpoczął przed prawie 10 laty nocne czuwania dla Polonii. Nie jesteśmy w stanie podsumować całego bogactwa łask, jakie spłyneły na ojców i braci paulinów oraz wszytkich uczestników: dzieci, młodzież i dorosłych -" Przyjaciół" naszego sanktuarium są to dary niewymierne-duchowe, doświadczamy ich jednak wszyscy. Gościliśmy też wielu wybitnych książąt Kościoła, jak Ks. Kardynał Józef Glemp Prymas Polski, Ks. Kardynał Henryk Gulbinowicz, ks.Kardynał Zenon Grocholewski, Ks.Kardynał Adam Maida ,ks.Kardynał Kazimierz Świątek oraz wielu dostojnych biskupów, a wsród nich arcybiskup Szczepan Wesoły. Swoją obecnością zaszczycił nas także o.Izydor Matuszewski Generał naszego zakonu paulińkiego, kierował do nas często słowa zachęty do trwania na modlitwie wraz z Maryją. Pełni wdzięczności Bogu i Królowej Polonii Patronce Emigrantów chcemy na nowo zawierzyć nasze życie tej, która jest Pośredniczką łask tych czuwań w obchodzonym Jubileuszu 40-lecia poświęcenia sanktuarium oraz 50 lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: modlitwa ofiara Maryja Matka Boża sanktuarium USA samotność paulini Amerykańska Częstochowa Doylestown czuwania cudowny obraz
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W