O Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie
„To jest wielka karta historii tego kościoła” — powiedział bp Adam Śmigielski w homilii podczas konsekracji jubileuszowej świątyni pw. Nawiedzenia NMP — Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu. Kościół wybudowano na historycznym wzgórzu „Syberka” w Będzinie. Uroczystość zgromadziła 28 maja br. rzesze parafian oraz licznych kapłanów i gości. Mszy Świętej przewodniczył Biskup Sosnowiecki, a koncelebrowali z nim kapelan Rodzin Katyńskich, jeniec obozu w Kozielsku ks. prał. Zdzisław Peszkowski oraz proboszcz parafii ks. prał. Stefan Gibała.
Dzielnica Będzina zwana Syberką była od powstania styczniowego miejscem zbornym dla skazywanych na zsyłkę na Sybir. Myśl stworzenia Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu podsunął ks. prał. Z. Peszkowski. Budowa kościoła pod kierunkiem ks. prał. S. Gibały trwała dwadzieścia lat. Parafię erygowano 01.04.1980 r., a 24.05.1997 r. bp A. Śmigielski poświęcił sanktuarium i krzyż katyński.
Od 13 do 21 maja br. wierni parafii przeżywali misję przygotowawczą prowadzoną przez ojców redemptorystów. Tuż przed konsekracją odbyło się całodobowe czuwanie przy relikwiach św. Stanisława, biskupa i męczennika, oraz patrona diecezji sosnowieckiej św. Rafała Kalinowskiego, powstańca i sybiraka. Nazajutrz relikwie zostały wmurowane w ołtarz.
Jako pierwszy do świątyni wkroczył — zgodnie ze zwyczajem — Ksiądz Biskup. W homilii, nawiązując do czytań mszalnych, mówił o próbach i tragicznych skutkach tworzenia społeczeństwa bez Boga. Podkreślił, że mimo wszystko ludziom nie wystarczały dobra materialne — „bloki, arterie i baseny”. Zwracając się do wiernych, przypomniał: „To wy szliście do Komitetu Centralnego, śpiewaliście »Serdeczna Matko« (...), nie ustępowaliście, nie rzucaliście wyzwiskami (...), modliliście się tam, w Warszawie, jakże długo!”. Rzeczywiście, w 1980 r. delegacja parafii udała się do stolicy, by uzyskać pozwolenie na budowę. „Nie miało być na tej ziemi nowych kościołów — stwierdził bp Śmigielski — a powstało ich siedem, z nich zaś ten jest największy”.
* * *
W Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu, w dwóch obszernych salach, znajduje się Izba Pamięci. Po Mszy św. i obrzędach konsekracyjnych przybyło tutaj wielu parafian i gości. W jednym z pomieszczeń zorganizowano galerię obrazów o tematyce narodowo-powstańczej, natomiast w drugim zgromadzono dokumenty historyczne, począwszy od powstania listopadowego, poprzez deportacje z lat 20. i 30. XX wieku, aż po tragedie czasów powojennych, których symbolem jest Katyń, a najbardziej współczesną — męczeńska śmierć ks. Jerzego Popiełuszki.
Izbą Pamięci opiekują się członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich oraz Akcji Katolickiej. W tym miesiącu w Izbie można było obejrzeć przybyłą z warszawskiego Żoliborza wystawę pt. „Kapłan”, dokumentującą dzieje życia i męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki.
* * *
W słowie końcowym Proboszcz parafii podziękował wszystkim za trud włożony w powstanie świątyni. Zachęcał do modlitwy o to, by „Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu rodziło cywilizację miłości” i budowało Kościół żywy w rodzinach. Że tak istotnie jest, świadczy fakt, że w parafii odbyło się już pięć prymicji. Krew męczenników XX wieku jak życiodajne ziarno wzbudza głosicieli Prawdy na kolejne tysiąclecie chrześcijaństwa.
Osoby indywidualne lub szkoły chcące odwiedzić sanktuarium, a zwłaszcza Izbę Pamięci, mogą nawiązać kontakt z parafią: ul. 9 maja, 42—500 Będzin, tel. 0—32/267—77—18.
opr. mg/mg