Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Justyna Kapłańska

Zapachy miłości


„….ten, kto kocha, jest stanowczy w dobru, wolny od zła, przewidywalny i obliczalny w swoich zachowaniach. Jest sejfem, przy którym inni czują się całkiem bezpiecznie” – mówi ks. Marek Dziewicki. Czy aby dojrzale kochać, wystarczy być takim sejfem?

Potrzeba zdecydowanie więcej. Dojrzała miłość wymaga nieustannego wzrastania, pracy nad sobą, a także zakorzenienia w Bogu, który daje mocne fundamenty. Wzywa także do działania, do aktywnego poszukiwania osoby, z którą będzie się chciało przejść przez życie. Chcąc dojrzale kochać i budować szczęśliwy związek, trzeba stale od siebie wymagać. Nie można też przyjmować pierwszej z brzegu oferty zawarcia małżeństwa, lecz sprawdzać kandydata i krytycznie patrzeć na jego cechy. Wskazówką w poszukiwaniach może być Pismo Święte, na przykład księga Pieśń nad pieśniami, gdzie Oblubienica – jak wiele dziewcząt – poszukuje, rozpoznaje i ocenia swojego wybranka.

Oblubieniec pachnie najlepszym olejkiem. Miłość także musi „pachnieć” – mirrą, cynamonem, trzciną i kasją, połączonymi oliwą z oliwek. Musi być wierna, dawać bezpieczeństwo, dawać siebie poznać, mieć w sobie pożądanie i zaangażowanie. Bo jedynie odpowiednie połączenie składników może dać wspaniały efekt, czyli szczęśliwe małżeństwo.

Jak się do tego zabrać? Jak poszukiwać? Jak doskonalić samego siebie? Jakich granic na pewno nie przekraczać? To zaledwie kilka pytań, na które możemy znaleźć odpowiedzi w książce „Laboratorium miłości”. Oprócz tworzenia idealnego zapachu, znajdziemy tam także wiele innych oryginalnych porównań, które pozostają w pamięci i zmuszają do refleksji –nad istotą miłości, małżeństwa, znaczeniem słowa „kocham”, rolą Boga w wyborze życiowego partnera czy nad własnych zachowaniem.

Autor, zapraszając do współtworzenia tej pozycji liczne postaci – księży, psychologów, małżeństwa, doradców czy znanych ludzi – zapewnia nam wszechstronne spojrzenie na problematykę miłości. Zachęca także do świadomego kształtowania własnego życia także w tej sferze – czemu pomaga m.in. zdemaskowanie mitów krążących wokół miłości i małżeństwa. Dodatkowo otrzymujemy sporą porcję porad i uwag dotyczących wpływu wzorców rodzinnych i własnych wyobrażeń, wspólnego mieszkania przed ślubem, seksu, konfliktów czy różnic damsko-męskich.

Książka z pewnością jest dobrym przewodnikiem i towarzyszem dla osób, które przygotowują się do małżeństwa, ale także dla tych, którzy na razie poszukują swojego wybranka czy nie są jeszcze pewni, czy chłopak lub dziewczyna, z którymi się spotykają, są osobą, z którą chcą spędzić życie. Serdecznie polecam.opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: miłość małżeństwo dojrzałość człowiek Bóg fundamenty dojrzała miłość
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W