Nowy Rok

"Rodzinny przewodnik po świętach" - fragmenty

Nowy Rok

Elżbieta Kopocz

RODZINNY PRZEWODNIK PO ŚWIĘTACH

ISBN: 978-83-7505-381-4

wyd.: WAM 2010



R o z d z i a ł 1

Nowy Rok

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
Święto Obrzezania i Nadania Imienia Jezus
Światowy Dzień Pokoju

Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni
oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech
zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem.
Lb 6, 24-26

Te wspaniałe słowa modlitwy Kościoła, które dziś słyszymy w liturgii, koncentrują w sobie to najcenniejsze, czego możemy życzyć sobie nawzajem na rozpoczynający się Nowy Rok. Podkreślają również wartość pokoju, o który dziś modlimy się ze szczególną troską, jako że obchodzimy wyznaczony na 1 stycznia przez papieża Pawła VI w roku 1967 Światowy Dzień Pokoju.

Pierwszy dzień Nowego Roku, ósmy dzień oktawy Bożego Narodzenia, jest również Świętem Obrzezania Pańskiego i nadania imienia Jezusowi — czyli dniem imienin naszego Pana. Jednocześnie rozważamy dziś Boskie Macierzyństwo Maryi, którego święto zostało wprowadzone do liturgii przez papieża Piusa XI w roku 1931, 1500 lat po ogłoszeniu na soborze w Efezie dogmatu o Boskim Macierzyństwie Maryi. Pierwotnie święto obchodzone było 11 października, ale w wyniku reformy liturgicznej z 1969 roku zostało podniesione do rangi uroczystości i przeniesione na 1 stycznia. Maryja „poczynając, rodząc, karmiąc Chrystusa, ofiarując Go w świątyni Ojcu i współcierpiąc z Synem swoim umierającym na krzyżu, w szczególny zaiste sposób współpracowała z dziełem Zbawiciela przez wiarę, nadzieję i miłość żarliwą dla odnowienia nadprzyrodzonego życia dusz ludzkich. Dlatego stała się nam matką w porządku łaski”1. Rozpoczęcie Nowego Roku uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki jest dla nas zachętą, by z ufnością oddać się jej w matczyną opiekę i prosić ją o pomoc w codziennych zmaganiach i jak najlepszym przeżywaniu każdego dnia.

Na kubku, z którego piję codziennie rano herbatę, jest napis: każdy dzień jest prezentem, otwieraj go z radością. Postarajmy się wejść zatem w ten Nowy Rok z radością, ufnością i świadomością tego, że jesteśmy strzeżeni i wspomagani z nieba. Przypomnijmy sobie wszystkie błogosławieństwa, jakimi Bóg obdarzył naszą rodzinę w minionym roku i powierzmy mu się na nowo. Zastanówmy się, czy jest jakiś wspólny cel, który chcielibyśmy osiągnąć, jakieś marzenie, które chcielibyśmy, aby się spełniło, albo jakaś trudność, którą chcielibyśmy wspólnymi siłami pokonać. Pamiętajmy przez cały rok o sile, jaką stanowimy jako rodzina — o tym, że każdy z osobna jest jak pojedynczy patyczek, który z łatwością można złamać, zebrani jednak w wiązkę, stanowimy wielką siłę.

• Zgodnie z pięknym zwyczajem noworocznym pobłogosławcie każdemu z waszych dzieci i sobie nawzajem. Możecie to uczynić przywołanymi już słowami z Księgi Liczb lub wykorzystać tę staroceltycką modlitwę:

Błogosławieństwo Boga niech będzie twoje;
I w obfitości niech spłynie na Ciebie;
Błogosławieństwo Chrystusa niech będzie twoje;
I niech twe błagania będą wysłuchane;
Błogosławieństwo Ducha niech będzie twoje,
Twe życie niech będzie dobrze przeżyte,
Każdego dnia, w którym dorastasz,
Każdej nocy, kiedy kładziesz się spać2.
ZE ZBIORU CARMINA GADELICA

• Wybierzcie się na noworoczny spacer — bez względu na pogodę. Ucieszcie się świątecznym dniem i pięknem stworzenia, zróbcie zdjęcia, które będą wam przypominały o tym nowym początku i dobrych postanowieniach przez cały rok.

• Porozmawiajcie z dziećmi w owym dniu przeżywanym pod znakiem pokoju o tym, czym jest on dla nich, dla was i jak możecie go nieść innym.

• Opowiedzcie dzieciom o najpiękniejszych wspomnieniach tego dnia z dzieciństwa, z kim najbardziej lubiliście się spotykać, w co bawić, jakie były wasze ulubione potrawy.

• Przygotujcie puszkę, do której wszyscy członkowie rodziny wrzucą swoje propozycje wykorzystania wolnego czasu w nadchodzącym roku. Możecie później regularnie korzystać z przechowywanych tam pomysłów lub też sięgać do niej w chwilach, gdy trudno wam będzie zdecydować, co w danym dniu robić.

• Jeśli jesteście rodzicami chrzestnymi, możecie powrócić do dawnego zwyczaju noworocznego, który polegał na odwiedzaniu w Nowy Rok swoich dzieci chrzestnych, udzielaniu im błogosławieństwa i obdarowywaniu drobnymi upominkami. Może to być okazja do wspólnej zabawy waszych dzieci i dzieci chrzestnych oraz do pogłębiania więzi między nimi.


1 Sobór Watykański II, Konstytucja dogmatyczna Lumen gentium, 61.

2Joyce Denham, Krąg modlitwy — modlitwy i błogosławieństwa w tradycji celtyckiej, przeł. Agnieszka Dziewanowska, Wydawnictwo Salezjańskie, Warszawa 2006, s.73.

opr. aw/aw



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama