Rodzinny przewodnik po świętach (Wstęp)

Historia świąt kościelnych, państwowych i okolicznościowych, tradycje, zwyczaje

Rodzinny przewodnik po świętach (Wstęp)

Elżbieta Kopocz

RODZINNY PRZEWODNIK PO ŚWIĘTACH

ISBN: 978-83-7505-381-4

wyd.: WAM 2010



Spis treści
Wstęp 7
R o z d z i a ł 1
Nowy Rok • Świętej Bożej Rodzicielki Maryi • Nadania imienia Jezus • Światowy Dzień Pokoju 11
R o z d z i a ł 2
Objawienie Pańskie • (Trzech Króli) 15
R o z d z i a ł 3
Dzień Babci i Dzień Dziadka 21
R o z d z i a ł 4
Ofiarowanie Pańskie • (Matki Bożej Gromnicznej) 25
R o z d z i a ł 5
Świętego Walentego 30
R o z d z i a ł 6
Dzień Kobiet 35
R o z d z i a ł 7
Pierwszy dzień wiosny 41
R o z d z i a ł 8
Karnawał • Tłusty czwartek • Ostatki 46
R o z d z i a ł 9
Wielki Post. Środa Popielcowa 49
R o z d z i a ł 1 0
Niedziela Palmowa 55
R o z d z i a ł 11
Triduum Paschalne 60
R o z d z i a ł 1 2
Zmartwychwstanie Pańskie • (Wielkanoc)73
R o z d z i a ł 1 3
Poniedziałek Wielkanocny 80
R o z d z i a ł 1 4
Wniebowstąpienie Pańskie 84
R o z d z i a ł 1 5
Zesłanie Ducha Świętego 89
R o z d z i a ł 1 6
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa • (Boże Ciało)96
R o z d z i a ł 1 7
Święto Pracy 102
R o z d z i a ł 1 8
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 106
R o z d z i a ł 1 9
Święto Narodowe Trzeciego Maja • Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski111
R o z d z i a ł 2 0
Dzień Matki 118
R o z d z i a ł 2 1
Dzień Dziękczynienia 126
R o z d z i a ł 2 2
Najświętszego Serca Pana Jezusa 131
R o z d z i a ł 2 3
Dzień Dziecka 136
R o z d z i a ł 2 4
Pierwszy dzień lata 140
R o z d z i a ł 2 5
Dzień Ojca 144
R o z d z i a ł 2 6
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 149
R o z d z i a ł 2 7
Pierwszy dzień jesieni 154
R o z d z i a ł 2 8
Wszystkich Świętych 159
R o z d z i a ł 2 9
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny)164
R o z d z i a ł 3 0
Narodowe Święto Niepodległości 168
R o z d z i a ł 3 1
Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata 174
R o z d z i a ł 3 2
Świętego Andrzeja 179
R o z d z i a ł 3 3
Adwent 183
R o z d z i a ł 3 4
Świętego Mikołaja 192
R o z d z i a ł 3 5
Pierwszy dzień zimy 197
R o z d z i a ł 3 6
Wigilia Bożego Narodzenia 202
R o z d z i a ł 3 7
Narodzenie Pańskie 209
R o z d z i a ł 3 8
Świętego Szczepana 215
R o z d z i a ł 3 9
Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa 219
R o z d z i a ł 4 0
Świętego Sylwestra 224
A n e k s 1
Wykaz świąt nakazanych w Kościele katolickim w Polsce (zgodnie z dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów)228
A n e k s 2
Zestawienie świąt kościelnych i wspomnień świętych 229
A n e k s 3
Zestawienie świąt państwowych i uroczystości świeckich 230
Bibliografia 232
Drodzy Czytelnicy 235

Wstęp

Mijają dni, tygodnie, miesiące, lata. Każdy rok naszego życia przeplatany jest datami przywołującymi ważne wydarzenia. Wielkie i wspaniałe, oczekiwane z niecierpliwością Święta Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego. W międzyczasie Adwent i Wielki Post. One wyznaczają główny rytm chrześcijańskiego życia. Pomiędzy nimi wiele innych odnotowanych w kalendarzu dni istotnych dla nas, dla rodziny, Kościoła, Ojczyzny.

To właśnie święta pozwalają nam przeznaczyć więcej czasu na to, co dla nas istotne: na przebywanie z tymi, których kochamy, i wejście w głębszy wymiar życia, za którym w naszej codzienności często tęsknimy. A ostatecznie prawdziwym powodem naszego świętowania jest miłość — miłość do Boga, do ludzi, do Ojczyzny. Ponieważ jednak słowa są niejednokrotnie zbyt ubogie, by wyrazić nasze najgłębsze uczucia towarzyszące przeżywaniu świąt, wypełniamy je zewnętrznymi znakami — rytuałami. Po części organizujemy je tak, jak tradycja w naszej rodzinie przekazywała z pokolenia na pokolenie. Zakładając nowe rodziny, wzbogacamy je zwyczajami wyniesionymi z domów rodzinnych, które nieraz pozostają w całkowicie odmiennych regionach kulturowych. I tak mieszają się gesty, znaki, symbole. Ale każdy z nich ma podkreślić wagę przeżywanego święta, dopełnić jego znaczenie, sprawić, by to, co niematerialne, stało się obecne.

Lubimy świętować. Prawdopodobnie dlatego, że świętowanie przenika całego człowieka i ogarnia całą jego istotę. Dokładnie prasujemy białe bluzki, koszule i obrusy. Pieczołowicie przekazujemy przepisy kulinarne na potrawy przygotowywane czasami tylko raz w roku. Dbamy o odpowiednią oprawę i nastrój. Kiedy przychodzą do nas dzieci, pytając, dlaczego robimy to czy tamto, zazwyczaj odpowiadamy — „bo to taka tradycja”. Trudniej nam już szczegółowo wytłumaczyć, skąd ta tradycja, dlaczego właśnie dzisiaj, dlaczego taki wystrój, taki a nie inny obyczaj. Niestety zdarza się, że przykładamy większą wagę do zewnętrznych oznak i zachowań, a zapominamy o korzeniach i istocie danego święta.

Sami niejednokrotnie w naszej rodzinie, obchodząc kolejny „ważny” dzień, stwierdzaliśmy, że w zasadzie wiemy, dlaczego jest ważny, jednak dochodząc do szczegółów, musieliśmy z pokorą stwierdzić, że trzeba wrócić do źródeł. Tak pojawiła się refleksja, że niemożliwe, abyśmy byli jedyną rodziną szukającą często prostych odpowiedzi na proste pytania o nasze korzenie i tradycje świętowania. Dlaczego więc nie podzielić się tym, co znaleźliśmy, przeżyliśmy i otrzymaliśmy dzięki świętowaniu? Zebrałam informacje, myśli i refleksje, które w prosty sposób porządkują wiedzę, pozwalając lepiej przeżywać świąteczne chwile i pomagając odpowiadać na pytania naszych pociech w taki sposób, by kiedyś, świętując we własnych rodzinach, wiedziały „dlaczego” i tym samym przekazywały kolejnym pokoleniom najważniejsze wartości i zasady chrześcijańskiego życia.

Przewodnik obejmuje najważniejsze święta kościelne i państwowe oraz uroczystości świeckie. Jedne z nich mają wymiar publiczny, inne, mając charakter bardziej intymny, przeżywane są w gronie rodziny i przyjaciół. Pośród tej różnorodności świąt umieściłam jeszcze pierwsze dni pór roku, traktując je jako okazję do dziękowania Bogu za piękno stworzenia oraz szansę na dostrzeżenie w naturze „niewidzialnych Jego przymiotów — wiekuistej Jego potęgi oraz bóstwa”, które „stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła” (Rz 1, 20). Kolejność poszczególnych rozdziałów nie odpowiada kolejności świąt w kalendarzu ze względu na święta „ruchome”, których data każdorazowo zależy od zmiennej daty Wielkanocy. Na końcu książki zostały zamieszczone aneksy, które systematyzują wszystkie opisane święta i podają daty ich obchodów bądź sposoby ich wyliczania.

Korzystając z pomysłów zawartych w niniejszej książce, pamiętajmy o konieczności dostosowywania ich do potrzeb, możliwości i talentów własnej rodziny. Nie każda propozycja jest dobra dla wszystkich. Najważniejsze, abyście starali się rozwijać wszystko to, co już stworzyliście jako rodzina, a jeśli któraś z inspiracji wam się spodoba — sprawi może, iż będziecie jeszcze głębiej przeżywać swoje świętowanie, a tym samym jeszcze bardziej dzielić się miłością. Zapełnijcie wolne strony własnymi rytuałami, dopisujcie nowe pomysły i refleksje. Stworzycie w ten sposób niezwykle cenny dar, który będziecie mogli przekazać waszym dzieciom, gdy kiedyś wyruszą w świat, aby zbudować własny dom.

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama