Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Michał Wojciechowski

Miesięcznik dla rodzinZaczyna właśnie wychodzić nowy miesięcznik katolicki o nazwie „Magazyn Familia”. Jak widać z tytułu, jest przeznaczony dla rodzin. Nie jest to wiadomość banalna, gdyż, tego typu pisma w Polsce nie było, czy to chrześcijańskiego, czy świeckiego. Mamy różnej klasy pisma dla pań, panów, młodzieży i dzieci, jak też mrowie magazynów tematycznych, ale takiego brakło. W wielu krajach takie pisma istnieją i są popularne, w Polsce dopiero trzeba szukać dla nich miejsca.

Pierwszy numer ma się znaleźć w sprzedaży w kwietniu. Jak to się zwykle robi przy starannym przygotowaniu nowego czasopisma, wydawca zaprezentował najpierw numer zerowy, próbny, który jest pod każdym względem wykończony, ale jeszcze nie trafił do sprzedaży. Okładkę tego numeru reprodukujemy. Więcej informacji będzie można znaleźć w Internecie na stronie www.magazynfamilia.pl.

Nowy miesięcznik opiera się na wartościach chrześcijańskich, ale nie jest tak po prostu pismem religijnym. Inaczej by dublował istniejące czasopisma ogólnopolskie czy diecezjalne. Ze stu stron tylko kilka dotyczy wprost treści wiary. Inne jednak do nich nawiązują: gdy pismo przedstawia chrześcijańskie rodziny, zwyczaje związane ze świętowaniem, miejsca pielgrzymkowe. Obok spraw rodzinnych, widzianych z różnych punktów widzenia, występują reportaże z Polski i świata, rubryka kulturalna, liczne porady praktyczne, relaksowe drobiazgi — no i reklamy rozmaitych artykułów życia codziennego. Pismo może więc trafić także do ludzi mniej zaangażowanych religijnie. Forma graficzna i ilustracje w pełni odpowiadają dzisiejszemu stylowi i standardom prasowym. Cena 6 złotych nie wydaje się więc wygórowana.

Wśród autorów można znaleźć kilka nazwisk znanych już z katolickich mediów: o. Józef Augustyn, Tomasz Terlikowski, Wanda Półtawska, państwo Wołochowiczowie, autorzy z „Frondy”. Inni, mniej znani i młodsi, wcale jednak nie wypadają gorzej. Jedni i drudzy piszą prosto i jasno, pismo jest rzeczywiście dla wszystkich.

Wydawcami „Magazynu Familia” są księża pauliści, zgromadzenie zakonne specjalizujące się w ewangelizacji przez media. Wzoru dostarczył popularny włoski tygodnik „Famiglia Cristiana”, sztandarowe osiągnięcie tego zgromadzenia. Panuje opinia, że dobrze sobie ono radzi wśród realiów dzisiejszego świata, można więc przypuszczać, mimo wielkiej trudności, jaką stanowi wylansowanie nowego czasopisma, „Magazyn Familia” pozostanie z nami na dłużej.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: świętowanie rodzina miesięcznik pismo zwyczaje pielgrzymki pauliści Familia Magazyn Familia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W