Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


POŚWIĘCENIE KOPII OBRAZU M. B. CZĘSTOCHOWSKIEJ DLA POLAKÓW W HAMBURGU

25 października 2000 r. na audiencji generalnej na placu św. Piotra Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił kopię Obrazu Jasnogórskiego dla Polonii w Hamburgu. Kopia ta została wykonana na specjalne zamówienie w znanej firmie malarskiej w Toruniu, a namalowała ją artystka Maria Torvidt. Artystka jest córką słynnego malarza, który wykonał dwie kopie Obrazu Jasnogórskiego zamówione przez Prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiegio z okazji obchodów milenium chrześcijaństwa w Polsce w 1966 roku. Kard. Stefan Wyszyński zabrał do Rzymu obie kopie i prosił Ojca Świętego Pawła VI o ich poświęcenie. Jedna z nich pozostała na stałe w Bazylice Watykańskiej i umieszczono ją w nowo wybudowanej kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w podziemiach Bazyliki. Drugą kopię Ks. Prymas zabrał do Polski by nawiedzała poszczególne parafie przygotowując Naród do obchodów milenijnych.

Duszpasterz Polaków w Hamburgu poprosił Ojca Świętego, wielkiego czciciela Maryi, o poświęcenie kopii Obrazu Jasnogórskiego, gdyż miał on symbolicznie wprowadzić Polonię w Hamburgu w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Do Rzymu z obrazem wybrała się delegacja, którą stanowilić ks. prał. Jan Śliwański, ks. Walenty Cugier, s. Janina Słoma, Elżbieta i Jan Rublikowie oraz Krzysztof Stobiński. Powitał ich najpierw osobisty sekretarz Papieża ks. bp Stanisław Dziwisz, a Jan Paweł II przyjął bardzo serdecznie i poświęcił jej sporo czasu witając się z każdym z osobna.

Kopię Jasnogórskiego Obrazu wprowadzono w procesji do kościoła św. Józefa w Hamburgu 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego. Dokonał tego arcybiskup metropolita Hamburga Ludwig Averkamp, który wygłosił również okolicznościowe kazanie. Obecna była także delegacja z Jasnej Góry w osobach o. Melchiora i o. Remigiusza. Na uroczystość przybyło bardzo wiele osób, a liturgię sprawowano w języku polskim i niemieckim. Pogłębieniem tej uroczystości były Msze św., konferencje i kazania głoszone przez przybyłych ojców paulinów.


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Fundacja Jana Pawła II Kronika Rzymska Przyjaciele Fundacji Jana Pawła II M. B. Częstochowska Hamburg
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W