Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Agnieszka Ścibik

„Singing Holy, singing Holy is the Lord…”


(*tłum. Śpiewając Święty, śpiewając Święty jest Pan...)


Gospel to rodzaj muzyki chrześcijańskiej. Gospel to śpiew o Bogu i dla Boga. To także granie dla Boga, bo chórom towarzyszą różni muzycy. Gospel to po prostu muzyczne głoszenie Dobrej Nowiny. To chęć dzielenia się radością z faktu, że Bóg nas kocha! Każdego z nas. To jedna wielka modlitwa…

Nazwa muzyki Gospel pochodzi od dwóch słów: God i spel, co w połączeniu ma oznaczać głoszenie Ewangelii. Kiedyś ta muzyka była kojarzona jedynie ze Stanami Zjednoczonymi, a dziś jest popularna w bardzo wielu zakątkach świata, w tym także w Polsce. Brian Fentrees, znakomity instruktor i wykonawca muzyki Gospel, stwierdził nawet, że muzyka Gospel szczególnie dobrze pasuje do polskiej duszy.

W naszym kraju odbywa się już bardzo wiele Warsztatów Gospel. Nie tak dawno Opoka patronowała kolejnemu takiemu wydarzeniu – a mianowicie Warsztatom Gospel w Rybnickim Okręgu Węglowym (28-30 września 2012), które poprowadzili znakomici instruktorzy: Wayne Ellington i Gabriela Gąsior. Koncert finałowy sprawił, że kościół Werbistów w Rybniku był wypełniony po brzegi. Wypełniony był już wcześniej, gdyż najpierw odprawiona została oczywiście wspólna Eucharystia. A koncert nie był wcale koncertem, ale jedną, wielką modlitwą uwielbienia Pana Boga. Śpiewał chór złożony z uczestników Warsztatów, ale śpiewali Panu Bogu także ludzie siedzący w ławkach. Siedzący nie na długo, gdyż pieśni uwielbienia postawiły wszystkich na nogi.

Warsztatów, koncertów, modlitw muzyką Gospel wydaje się być coraz więcej. Niedawno ta muzyka przenikała także akcję ewangelizacyjną Krakowa, przebiegającą pod hasłem: „Bliżej, Mocniej, Więcej”. Już wkrótce kolejne gospelowe wydarzenia w naszym kraju. Informacje o nich można znaleźć co chwilę w Internecie, m.in. na stronach chórów Gospel, na portalach społecznościowych, stronach muzyki Gospel. Jedno z nich będzie miało miejsce niebawem w Poznaniu. Znów popłyną dźwięki uwielbienia, modlitwy muzyką, a to za sprawą koncertu znanego w Polsce chóru TGD oraz chóru Gospel Joy. Wystąpią oni 1 grudnia w ramach jubileuszowych X Warsztatów Gospel w Poznaniu. Takich okazji do chwalenia Pana Boga muzyką Gospel jest naprawdę wiele. Daje to ogromną radość. Po Poznaniu przyjdzie czas np. na Sosnowiec. A później znowu na pewno znajdą się kolejne okazje… Myślę, że warto spróbować i takiej formy chwalenia Pana Boga. Muzyką, która jest improwizacją, radosną improwizacją, płynącą z głębi serc dla Boga.A oto kilka świadectw o tym, czym jest muzyka Gospel i warsztaty:

Kasia Lewandowska: Gospel nie jest dla mnie tylko żywiołową muzyką, ale przede wszystkim Dobrą Nowiną. Śpiewając gospel świadczymy o miłości i dobroci Boga. O tym, ile dla nas znaczy i jak wiele Mu zawdzięczamy.
Warsztaty Gospel to czas, kiedy mamy okazję dzielić się Ewangelią z innymi. Podczas warsztatów możemy być świadkami Bożego działania, tego jak On przemienia. Możemy doświadczyć żywego Boga. To czas uwielbienia i okazja do odnowienia swojej relacji z Jezusem. Dodatkowo to okazja do poznania wspaniałych ludzi i wspólnego przeżywania tej muzyki. To świetna okazja do budowania wzajemnych relacji i nawiązywania przyjaźni.


Ania Draheim: Czym dla mnie jest muzyka gospel?! Gospel to energia, radość, taniec, klaskanie, szaleństwo - wszystko na chwałę Pana! 3 lata temu trafiłam na niepowtarzalny koncert gospel w Poznaniu. Pokochałam tę muzykę, dołączyłam do chóru Gospel Joy i do wolontariuszy fundacji Pro Novis organizującej Warsztaty Gospel w całej Polsce. Po tych 3 latach wiem, że muzyka gospel to także MISJA. To słowo żywego Boga (GOSPEL-Ewangelia), które mamy za zadanie w pełen radości sposób przekazywać innym. Muzyka Gospel, mój chór, warsztaty pomogły mi wzrastać w mojej relacji z drugim człowiekiem i przede wszystkim z Panem Bogiem. Wiem, że muzyka ma wielką moc. Nasz Tatuś wspaniale przemawia do nas przez dźwięki, śpiew! Jemu chwała za wszystkich ludzi, którzy przez muzykę Gospel - na koncertach, warsztatach zostali dotknięci przez Pana i uwierzyli, że warto za Nim podążać! Czasem przygotowanie do koncertu, warsztatów to godziny pracy, ćwiczeń, ale... WIEM, że warto - by Bóg był wywyższony!


Sylwia Szulik: Odkąd muzyka Gospel pojawiła się w moim życiu wszystko stało się inne, nowe, bardziej żywe! Czwarta edycja warsztatów Gospel w ROW-ie to niesamowite działanie Bożej Łaski i wielu ludzi, którzy chcą się dzielić doświadczeniem Boga z innymi. Jak co roku, tak i teraz prowadziła nas myśl przewodnia. Tym razem była to Eucharystia. Stąd hasło: Dieta Cud. Karmienie się Słowem, Ciałem i Krwią to sposób na długowieczność!
W trakcie warsztatów mieliśmy możliwość przeżycia swoistych rekolekcji uczestnicząc w codziennej Eucharystii z homilią, a także mając okazję do Spowiedzi. To wielki dar mieć tak blisko kapłanów, którzy z entuzjazmem towarzyszą nam i wspierają nasze pomysły.
Podczas Wieczoru Gospel każdy mógł przyjść na wspólną Mszę Gospel, a później oddać się radosnemu uwielbieniu. Dla nas to nie koncert, to modlitwa całym sobą.opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: modlitwa uwielbienie miłość radość Ewangelia Dobra Nowina śpiew Muzyka chrześcijańska gospel muzycy Warsztaty Gospel muzyka gospel chór gospel koncert gospel
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W