Benedykt XVI i Chusta św. Weroniki

O wizycie papieża Benedykta XVI w sanktuarium w Manoppello

Benedykt XVI i Chusta św. Weroniki

Benedykt XVI odwiedził sanktuarium Świętego Oblicza w Manoppello koło Pescary na wybrzeżu Adriatyku, gdzie przechowywany jest tajemniczy wizerunek Chrystusa utrwalony na cienkim jak mgiełka, przezroczystym płótnie. Obraz pojawił się w miasteczku pięćset lat temu, jak głosi legenda - przyniesiony przez anioła. Wyniki prowadzonych w ostatnich latach badań każą jednak przypuszczać, że obraz ten to sławna Chusta świętej Weroniki, przechowywana do końca XV wieku w rzymskiej Bazylice świętego Piotra. Podczas budowy nowej Bazyliki (zdaniem niektórych - wznoszonej jako potężny skarbiec dla tej "największej relikwii chrześcijaństwa") Chusta znikła z Watykanu, a na jej miejsce została podłożona kopia, do dziś ukazywana co roku wiernym w czasie nieszporów Niedzieli Palmowej.

Choć mieszkańcy Abrazji czczą Święte Oblicze z Manoppello od pięciuset lat, wizerunek stał się głośny dopiero w ostatnich latach, a to za sprawa kilkorga niemieckich katolików, w tym profesora historii sztuki Heinricha Pfeiffera SJ, malarki ikon s. Blandiny Paschalis Schlömer oraz rzymskiego korespondenta dziennika "Die Welt", Paula Badde. Opublikowane przez nich wyniki badań i dziennikarskiego śledztwa wskazują, że płótno najprawdopodobniej zostało wykradzione z Watykanu, a wizerunek na nim wykazuje niezwykle podobieństwo do obrazu z Całunu Turyńskiego. Okazało się również, iż obraz Chrystusa utrwalono na tak zwanym "morskim jedwabiu" (bisiorze), dziś niemal zapomnianej, najcenniejszej tkaninie starożytnego świata, na której nie da się malować, a jedynie - w pewnym stopniu - barwić.

Benedykta XVI przywitał w Manoppello biskup diecezji Chieti-Vasto i jego długoletni współpracownik w Międzynarodowej Komisji Teologicznej, Bruno Forte, władze miasteczka oraz wierni i czciciele Świętego Oblicza. Po przywitaniu z wiernymi zgromadzonymi na placu przed sanktuarium, Benedykt XVI udał do kościoła, gdzie spotkał się z duchowieństwem diecezji i modlił się w milczeniu przed wizerunkiem Chrystusa. Papież otrzymał w darze kopię Świętego Oblicza, wykonaną przez s. Blandinę Schlömer.

(opr. Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne)




opr. mg/mg



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama