Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


br. Paweł Teperski OFMCap

VIII Kongres — Grupy Modlitwy Ojca Pio

Tenczyn, 18 listopada 2007Tenczyn zasypany śniegiem a skąpany promieniami słońca przywitał uczestników VIII Ogólnopolskiego Kongresu Animatorów i Kierowników Duchowych Grup Modlitwy Ojca Pio, którzy w dniach od 16 do 18 listopada br. odbył się w domu rekolekcyjnym Braci Mniejszych Kapucynów w Tenczynie. Temat tegorocznego spotkania brzmiał: „Modlitwa - drogą życia Ojca Pio”.

Konferencje w tym roku wygłosili, w sobotę: br. Piotr Szaro, który mówił o modlitwie Pismem Świętym - ukazując bogactwo Lectio divina, br. Marcin Świąder — brat żyjący we franciszkańskiej pustelni (domu modlitwy) - wskazał na rolę ikon w modlitwie, br. Zbyszek Kołodziejczyk — misjonarz z Afryki, dzielił się doświadczeniem modlitwy w kontekście misji, br. Benedykt Pączka - podsumował tegoroczną akcję „Zapal światło”, w niedzielę: br. Tadeusz Bargiel — wykładowca franciszkanizmu, mówił o modlitwie franciszkańskiej, br. Marek Miszczyński — ojciec duchowny kapucyńskiego krakowskiego seminarium mówił o modlitwie myślnej.

Słowo podczas Eucharystii wygłosili - w piątek br. Bogusław Piechuta — moderator prowincjalny Grup Modlitwy Ojca Pio, w sobotę - br. Waldemar Korba — minister prowincjalny Krakowskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów, w niedzielę - br. Paweł Teperski.

Kongres był, jak co roku, okazją do spotkania odpowiedzialnych za grupy w Polsce, wymiany doświadczeń, czasem modlitwy i słuchania Słowa Bożego. Obecność była liczna - w spotkaniu wzięło udział 120 osób.

Kapucyński stygmatyk z Gargano — święty Ojciec Pio - cieszy się w naszej ojczyźnie dużą popularnością. Grupy Modlitwy Ojca Pio są miejscami, w których wierni pragną kroczyć za Bogiem w duchowości zaproponowanej przez św. Ojca Pio. Grupy mają swojego animatora świeckiego jak również kierownika duchowego — kapłana. W strukturze diecezjalnej za grupy jest odpowiedzialny moderator diecezjalny wyznaczony przez biskupa, w strukturze krajowej — moderator krajowy. Wszystkie Grupy Modlitwy są oficjalnie zgłaszane do Centrum Grup Modlitwy Ojca Pio, które mieści się w San Giovanni Rotondo — Włochy (w SGR mieszkał Ojciec Pio przez 50 lat, tam również znajduje się jego grób). Centrum ma radę międzynarodową i koordynuje prace grup na całym świecie, których jest około 3 300. Polska jest po Włoszech drugim krajem co do ilości Grup Modlitwy — jest ich w naszej ojczyźnie 210 i liczba stale rośnie.

Pracowałem i chcę pracować, modliłem się i chcę się modlić, odbywałem czuwanie i chcę je odbywać, płakałem i chcę ciągle płakać za moich braci na tym wygnaniu. Wiem i rozumiem, że to jest mało, ale to umiem robić, to jestem w stanie robić i właściwie to jest wszystko, co jestem w stanie robić” — z listu św. Ojca Pio z dnia 23 października 1921 roku.Tel. +48 664 018 518, www.kapucyni.pl

Krakowska Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

ul. Korzeniaka 16, 30-298 Kraków, Polska, Tel. +48 12 623 6050, Fax +48 12 623 6000


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: świeccy Ojciec Pio kapucyni padre Pio grupy modlitwy Ojca Pio Tenczyn Bogusław Piechuta Zbyszek Kołodziejczyk

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W