Kronika kościoła św. Stanisława, B.M. w Rzymie

Sprawozdanie Kroniki Rzymskiej z II kwartału roku 2000

 

Od 5 do 7 lutego ks. abp Szczepan Wesoły przebywał z wizytą duszpasterską w Anglii.

9 lutego w Hospicjum św. Stanisława miało miejsce tradycyjne spotkanie z okazji rocznicy sakry biskupiej ks. abp. Szczepana Wesołego. Zaproszeni nań zostali polscy biskupi i kapłani przebywający w Rzymie. Przyjęcie, na którym było obecnych ponad 60 osób, zostało zamknięte przemówieniami ks. bp. Jana Wiktora Nowaka, ordynariusza diecezji siedleckiej i ks. abp. Sz. Wesołego. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i zakończyło si» wspólnym braterskim śpiewaniem.

Wielu Polaków przybyło do Rzymu na obchody Jubileuszu Chorych i Pracowników Służby Zdrowia. 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, na placu św. Piotra Ojciec Święty odprawił dla przybyłych pielgrzymów uroczystą Msz» św. połączoną z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Wieczorem uczestnicy jubileuszowego spotkania przeszli w maryjnej procesji od Zamku Anioła na plac św. Piotra. Następnego dnia miała miejsce Droga Krzyżowa w Koloseum.

14 lutego ks. bp polowy Wojska Polskiego, Leszek Sławoj Głódź{ podczas krótkiego pobytu w Rzymie odwiedził Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Polskiego.

W dniach od 24 do 26 lutego Ojciec Święty Jan Paweł II przebywał w Egipcie, gdzie spotkał się nie tylko z katolikami i chrześcijanami innych wyznań, ale także z przedstawicielami mahometan. Głównym celem podróży Ojca Świętego do Egiptu była jubileuszowa pielgrzymka na Górę Synaj. W podróży tej, zgodnie z prośbą Ojca Świętego skierowaną do wszystkich podczas audiencji środowej 23 lutego, wspólnota kościoła św. Stanisława, B.M duchowo towarzyszyła Papieżowi .

Od 22 lutego do 3 marca ks. abp Szczepan Wesoły przebywał w Polsce, a od 5 do 6 marca w Anglii, gdzie przewodniczył uroczystościom pogrzebowym zasłużonego Polaka, kapłana - ks. prał. Józefa Gołębia, byłego wię{nia hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Przeszedł on do wieczności w wieku 89 lat.

Od 9 do 14 marca odbyło si» w Rzymie pod przewodnictwem ks. abp. Szczepana Wesołego zebranie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Obrady i dyskusje odbywały się w Domu Polskim Jana Pawła II przy via Cassia 1200, a w ostatnim dniu w Hospicjum św. Stanisława przy via delle Botteghe Oscure, 15. Ponieważ zjazd miał miejsce w roku Wielkiego Jubileuszu, uczestnicy nawiedzili w pielgrzymce cztery większe bazyliki: św. Piotra, św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami, oraz wzięli udział w audiencji z Ojcem Świętym. Zebranie zakończyło się przyjęciem w Hospicjum św. Stanisława.

Kościół św. Stanisława towarzyszył duchowo Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w czasie Jego bardzo ważnej i trudnej jubileuszowej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Papież nie tylko pragnął odwiedzi: miejsca związane z życiem Jezusa Chrystusa, ale także spotka: się z wiernymi katolikami, chrześcijanami różnych wyznań, z żydami i z mahometanami. Pielgrzymka trwała od 18 do 26 marca. Po powrocie do Rzymu Ojciec Święty jeszcze kilkakrotnie z głębokim wzruszeniem powracał w przemówieniach do tej pielgrzymki.

23 marca w związku z przeniesieniem doczesnych szczątków sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego z Carlsbergu w Niemczech do Katowic w Polsce, a następnie do Krościenka, aby tam spoczęły w grobowcu w dolnym kościele, ks. abp Szczepan Wesoły przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. w ośrodku «Marianumę w Carlsbergu i wygłosił homilię.

Wielkopostne Orędzie Ojca Świętego Jana Pawła II mające ścisły związek z Wielkim Jubileuszem Roku 2000 zostało przekazane Polakom nie tylko w kościele św. Stanisława w Rzymie, ale za pośrednictwem prasy dotarło do rodaków żyjących w różnych krajach.

W związku z Wielkim Jubileuszem zostały wydrukowane widokówki przedstawiające kościół św. Stanisława w Rzymie z komentarzem objaśniającym./Wydano także przewodnik pt. «Kościół i Hospicjum św. Stanisława w Rzymieę.

28 marca ks. abp Szczepan Wesoły odprawił Mszę św. w języku włoskim i wygłosił homilię dla licznej grupy chorych w patriarchalnej bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie.

Wielki Jubileusz dwutysiąclecia narodzin Jezusa Chrystusa ożywił w znaczący sposób pielgrzymowanie do grobów apostolskich. Jest to widoczne zwłaszcza w centrum Rzymu, gdzie znajduje się kościół św. Stanisława, B.M. Wśród pielgrzymów znaczną liczbę stanowią Polacy, zarówno z Polski, jak i z emigracji. Często odwiedzają oni kościół polski przy via delle Botteghe Oscure.

Od 29 marca do 18 kwietnia ks. abp Szczepan Wesoły przebywał z wizytą duszpasterską w Brazylii. Ważnym punktem tej wizyty były uroczystości «emigracyjneę całej Polonii Ameryki Łacińskiej zorganizowane przez Unię Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej, której prezesem jest Jan Kobylański.

9 kwietnia w ramach koncertów religijnej muzyki Europy Środkowej i Wschodniej jakie od 14 marca odbywały się w związku z Wielkim Jubileuszem Roku 2000 w Santa Maria in Aracoeli, w pięknym stylu zostały zaprezentowane religijne utwory polskie pochodzące z różnych epok. Ich wykonawcą była Orkiestra i Chór Kapeli Krakowskiej pod kierownictwem Stanisława Golońskiego, które wzięły udział w tym wydarzeniu dzięki staraniom Ambasady Polskiej przy Stolicy Apostolskiej.

13 kwietnia w związku z przypadającym w bieżącym roku sześ:dziesięcioleciem rozstrzelania wielu tysięcy oficerów polskich, którzy znale{li się w niewoli sowieckiej po zajęciu Polski przez Niemcy i Związek Sowiecki we wrześniu 1939 roku, ks. Marian Burniak, duszpasterz Polaków we Włoszech odprawił Mszę św. w kościele św. Stanisława B.M. i wygłosił okolicznościową homilię. W obchodach wzięła udział liczna grupa osób pragnących uczci: ofiarę zamordowanych i pomodli: się w ich intencji.

W dniach od 16 do 20 kwietnia trwały w kościele św. Stanisława rekolekcje wielkopostne, które głosił ks. Tadeusz Winnicki, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Celebracjom Wielkiego Tygodnia w kościele św. Stanisława przewodniczył ks. abp Szczepan Wesoły, który głosił również homilie.

Wielu naszych rodaków, nie tylko mieszkających w Rzymie i okolicach, ale również przybyłych do Rzymu z Polski i z innych krajów, uczestniczyło w nabożeństwach≥Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem Ojca Świętego.

Od 28 kwietnia do 3 maja ks. abp Szczepan Wesoły przebywał w sprawach duszpasterskich wśród Polaków w USA.

30 kwietnia bardzo wielu pielgrzymów z Polski i z innych krajów przybyło do Rzymu w związku z kanonizacją apostołki Bożego Miłosierdzia, bł. Siostry Faustyny Kowalskiej, której dokonał na placu św. Piotra w Watykanie Ojciec Święty Jan Paweł II. Środki masowego przekazu mówiły o obecności 100-150 tysięcy ludzi, którzy zapełnili nie tylko plac św. Piotra, ale również drogi do niego prowadzące.

opr. ab/ab

Wszystkie artykuły pochodzące z "Kronik Rzymskich" zamieszczone na stronach Opoki:
Copyright © by Kroniki Rzymskie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama