Wiarygodni świadkowie

Włochy kojarzone są zazwyczaj z "dolce vita" . Niestety coraz bardziej dominuje tam pesymizm i rozczarowanie. Bieążce obrady włoskich biskupów, pod przewodnictwem Papieża Franciszka, są wezwaniem do powrotu do ewangelicznej radości

Wiarygodni świadkowie

W kraju, w którym coraz bardziej rozpowszechnione są uczucia pesymizmu i rozczarowania, w obliczu zasmucających wiadomości odnośnie do przyszłości młodych pokoleń i wiarygodności wzorców, do których można się odnosić, Kościół we Włoszech winien się zastanowić nad swoją rolą i zdolnością skutecznego przekazywania radości i konkretności chrześcijańskiego wyboru.

Nie jest przypadkiem, że temat wybrany na 68. Zgromadzenie Ogólne Konferencji Episkopatu Włoch (CEI) — które rozpoczyna się dzisiaj w Auli Synodalnej w Watykanie przemówieniem Papieża Franciszka — jest sprawdzianem adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium, analizą, która nieuchronnie przywołuje bilanse i samooceny. Biskupi włoscy są wzywani do znajdowania sposobów i możliwości, aby uczynić bardziej wyrazistą, a mniej ujednoliconą obecność chrześcijan w społeczeństwie, poczynając od odzyskania zdolności do bycia odważnymi świadkami w ujawnianiu skutków wypaczonej kultury, która często potrafiła niszczyć postawy zarówno publiczne, jak i prywatne. Jest to zadanie zobowiązujące Kościół na wszystkich szczeblach i wszystkie jego części, w tym wiernych świeckich, wielokrotnie zachęcanych przez samego Papieża do brania na siebie większej i samodzielnej odpowiedzialności w zakresie życia społecznego, gospodarczego, a także nie mniej ważnego — politycznego, wykorzystując swoją szczególną wrażliwość jako osób wierzących. Wyzwanie jest trudne. Dlatego potrzebny jest wysiłek zbiorowy, w perspektywie ustawicznej współpracy i komunikacji między strukturami i ludźmi Kościoła, wzywanymi, by „tworzyli drużynę” w solidarnej pracy.

O tym wszystkim zatem będą rozmawiać hierarchowie poczynając od wtorku, po zabraniu głosu przez przewodniczącego CEI, kard. Angela Bagnasca, zapoczątkowując konfrontację, która będzie obejmowała, oprócz kwestii recepcji Evangelii gaudium, także refleksję nad drogą przygotowania i programem piątego Krajowego Kongresu Kościelnego, który odbędzie się we Florencji w dniach 9-13 listopada br., oraz na temat, który znalazł się w centrum prac ostatniego zgromadzenia ogólnego, a mianowicie „Życie i stała formacja kapłanów”.

Znaczna część obrad będzie poświęcona przygotowaniu nadzwyczajnego Jubileuszu miłosierdzia oraz wyborom wiceprzewodniczącego dla północnych Włoch, a także przewodniczących Komisji Episkopatów oraz przedstawicieli CEI na najbliższy Synod Biskupów.

 

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama