reklama

W.A.B. - nowości wydawnicze - kwiecień - wrzesień 2002


W.A.B. - nowości wydawnicze - kwiecień - wrzesień 2002

Martyna Zagrzejewska

1. Majgull Axcelsson „Kwietniowa czarownica”
seria „Don Kichot i Sancho Pansa”, wydanie I, 25 kwietnia 2002, przekład: Halina Thylwe, oprawa miękka, format S6, stron 490, ISBN 83-88221-87-6, cena detaliczna ok.39,00 zł

Już pierwsza powieść („Daleko od Nifelheim”) szwedzkiej pisarki przyniosła jej międzynarodowy sukces. Kolejna, „Kwietniowa czarownica”, otrzymała najważniejszą szwedzka nagrodę literacką, Augustpriset, i stała się światowym bestsellerem.
Według skandynawskich wierzeń ludowych „wiosenne” czarownice potrafią wcielać się w innych ludzi i działać za ich pośrednictwem. Taką moc ma dotknięta porażeniem mózgowym Desiree. Nie chciana przez matkę, skazana na szpitalny żywot, bohaterka stopniowo uczy się porozumiewać z otoczeniem i wykorzystywać swoją nieprzeciętną inteligencję. Pod koniec życia nawiązuje kontakt z przybranymi siostrami (adoptowanymi przez jej matkę), by zrozumieć swój los i zarazem wpłynąć na ich życie. Niezwykłe zdolności Desiree oraz skomplikowane historie jej matki i sióstr są tematem tej obszernej, wielowątkowej, ale przez cały czas trzymającej w napięciu, pasjonującej opowieści.

2. Henryk Rozpędowski „Charleston”
seria „Archipelagi”, wydanie I, 25 kwietnia 2002, oprawa twarda, , format S6 stron 355, ISBN 83-88221-85-X, cena detaliczna ok. 40,00 zł

Panorama dwudziestowiecznych dziejów Polski i świata, pełna efektownych niespodzianek, dygresji oraz zagadkowych zwrotów akcji. Losy Jakuba Boronia są tak zawiłe jak historia minionego stulecia. Lata międzywojenne to lata charlestona, Wielkiego Kryzysu i współżycia w Polsce różnych nacji i kultur. Wojenna partyzantka obfituje w epizody bohaterskie i prozaiczne. W PRL zaś rozpoczyna się pełna uwikłań kariera bohatera jako pisarza i dyplomaty, która prowadzi go w końcu do Ameryki, Boroń zaczyna tam pisać swoją powieść - wieloznaczny i oryginalny bilans minionego wieku.

3. Anna Sobolewska „Cela”
nonfiction, wydanie I , 7 maj 2002, oprawa miękka, format S6, stron 250, cena detaliczna ok. 28,00 zł

Książka o Celi, dziewczynce z zespołem Downa, opisuje jej rozwój od narodzin aż po pierwsze lata szkoły podstawowej. Dowiadujemy się z niej o możliwościach, ograniczeniach i talentach ludzi obciążonych tą genetyczną wadą. Zaprezentowane są również metody rehabilitacji dziecka z zespołem Downa: poprzez terapię zabawą i uczestnictwo w świecie kultury. Autorka przekonująco dowodzi, jak twórcze, ciekawe, pełne radości i satysfakcji może stać się dla rodziców życie z dzieckiem upośledzonym. „Cela” jest świadectwem złożonym przez matkę, książką o tym, jak kochać dziecko.
Autorka, krytyk i historyk literatury, od czasu urodzenia córki Cecylii pisuje artykuły na ten temat, bierze udział w pracach krajowych i zagranicznych stowarzyszeń rodziców dzieci z zespołem Downa.

4. Henning Mankell „Fałszywy trop”
poza seriami, wydanie I, tłumaczenie Halina Thylwe, 16 maja 2002, oprawa miękka, format S6, stron 460,
ISBN 83-88221-65-5, cena detaliczna: 39,00 zł

Henning Mankel, jeden z najczęściej nagradzanych pisarzy szwedzkich, zasłynął serią powieści kryminalnych, które przetłumaczono na dwadzieścia pięć języków, a niektóre zekranizowano.
Bohaterem tej książki, jak i całej serii, jest komisarz Wallander, tło stanowi gorące szwedzkie lato 1994 roku. Samospalenie młodej dziewczyny oraz seria tajemniczych morderstw wśród finansowych potentatów stają się przedmiotem zagmatwanego dochodzenia. Rozwiązanie zagadki jest tak niewiarygodne, że śledztwo długo podąża fałszywym tropem.
Wartością literacką i prawdą o ludziach książka Mankella przypomina klasyka czarnego kryminału Raymonda Chandlera.

5. Wiktor Pielewin „Generation P”
seria „Don Kichot i Sancho Pansa”, wydanie I, 16 maja 2002, przekład: Ewa Rojewska-Olejarczuk, oprawa miękka, format S6, stron ok. 318, ISBN 83-88221-82-5, cena detaliczna ok. 28,00 zł

Pierwsza na polskim rynku książka najpoczytniejszego pisarza rosyjskiego, laureata rosyjskiej nagrody Bookera, którego „New Yorker” uznał za jednego z sześciu najzdolniejszych młodych pisarzy europejskich. Tytułowe „Generation P” odnosi się do „generacji Pepsi-Coli”, młodzieży układającej sobie życie już w nowej Rosji. Bohater powieści, student Instytutu Literatury Wowa Tatarski, niespodziewanie robi zawrotną karierę jako copywriter. Pracując dla potężnych „nowych Rosjan”, poznaje zdumiewającą prawdę: rosyjski wielki biznes i wielka polityka, znane szarym ludziom z mediów, okazują się złudą.
Pełna pomysłów powieść Pielewina ucieszy każdego, kto ceni wyobraźnię, groteskę, postmodernistyczny pastisz albo mistykę w stylu Carlosa Castanedy — i każdego, kogo ciekawi pokolenie „nowych Rosjan”.

6. Jerzy Sosnowski „Linia nocna”
seria „z Zegarkiem”, wydanie I, 16 maj 2002, oprawa miękka, format S6, stron 132, ISBN 83-88221-89-2
cena detaliczna ok. 28,00 zł

Zbiór krótkich opowiadań fantastycznych, inspirowanych snami. Co dziś dręczy nocami współczesnego Polaka? Na ile ze snów można odczytać realne wydarzenia, które się w nich odciskają? A może sny są drogą poznania rzeczywistości prawdziwszej niż nasza? Tym pytaniom odpowiada układ książki, która z jednej strony jest — zgodnie z podtytułem — kolekcją singli, pojedynczych tekstów, nieraz bliskich konwencji horroru, a zarazem, pośrednio, powieścią „wywróconą na drugą stronę”, w której opowiedziane zostaje to, co zazwyczaj bywa fabułą powieści: „linia dzienna” wydarzeń z jego życia.
Pogranicze tradycyjnej fantastyki, powieści grozy i współczesnej powieści obyczajowej, pełne historii o nieoczekiwanych puentach — tym jest trzecia beletrystyczna książka autora „Apokryfu Agłai” i „Wielościanu”, laureata prestiżowej nagrody Fundacji im. Kościelskich.

7. Anna Nasiłowska „Księga początku”
seria „Archipelagi”, wydanie I, 5 czerwca 2002, oprawa twarda ,format S6, stron 133; ISBN 83-88221-86-8, cena detaliczna ok. 39,00 zł

Autorka utrwaliła w formie drobnych utworów swoje przemyślenia i odczucia związane z narodzinami córki. Powstała proza częściowo poetycka, częściowo naturalistyczna, o narracji nierzadko przechodzącej w bezpośredni ton zwierzenia. Wyłania się z niej niesielankowy obraz macierzyństwa, skomplikowanego związku matki i dziecka, zmagań kobiety z rozbieżnymi uczuciami wobec maleństwa i z reakcjami własnego ciała na wstrząs, jakim był moment jego narodzin. Paradoksalnie jednak książka obrazująca drogę wewnętrzną matki od gniewu, związanego z poczuciem dewastacji własnego ciała, do pełnej ciepła akceptacji córeczki jest pochwałą macierzyństwa i ukazuje triumf woli życia nad śmiercią i nicością, z której nowe istnienie zdołało się wyrwać.

Anna Nasiłowska (ur. 1958) — pracuje w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Jako krytyk współpracuje z wieloma polskimi pismami. W 1995 roku za powieść Domino. Traktat o narodzinach otrzymała Nagrodę Wydawców przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Autorka dwóch syntez literatury polskiej XX wieku. Opublikowała również zbiór rozpraw Persona liryczna i zbiór esejów o Europie w czasie transformacji Miasta.

8. Max Cegielski „Masala”
poza seriami, wydanie I, 5 czerwca 2002, oprawa miękka, format S6, stron 150, cena detaliczna ok.28,00 zł

Opowieść o wyprawie do Indii, a zarazem w głąb samego siebie. Bohater, znany didżej radiowy i prezenter telewizyjny, staje się anonimowym obserwatorem w masie młodych turystów przyjeżdżających do Indii w poszukiwaniu religijnego oświecenia, miejsc poza utartymi szlakami, a najczęściej po prostu tanich narkotyków i dobrej zabawy. Ta podróż jest dla niego okazją, by uporządkować własne życie. Poddać próbie swą miłość i raz na zawsze uwolnić się od nałogu, który zmienił kilka lat jego życia w piekło. Wyprawa do odległego kraju staje się również pretekstem do rozrachunku z medialną przeszłością.

Max Cegielski (ur. 1975) — dziennikarz i didżej radiowy. Był prezenterem telewizji Canal+. Jako Grodyński publikował wiersze w „Decentrum sztuki” i opowiadania w „bruLionie”. Jego felietony ukazywały się we „Fluidzie”, a relacje z Pakistanu w „Gazecie Wyborczej”. Obecnie jest didżejem Radiostacji.

9. Monika Piątkowska i Leszek K. Talko Talki w wielkim mieście
literatura faktu , wydanie I, 5 czerwca 2002, oprawa miękka , format S6, stron 132 ,
cena detaliczna ok. 39,00 zł

Wybór felietonów z cyklu Po robocie przy sobocie. Małżeński przegląd prasowy Talków, ukazujących się co tydzień w „Gazecie Wyborczej”. W swych błyskotliwych tekstach Monika i Leszek Talkowie na bieżąco omawiają wydarzenia społeczne, towarzyskie i polityczne. Z małżeńskich komentarzy wyłania się groteskowy, a zarazem prawdziwy i bogaty w szczegóły obraz rodzącej się klasy średniej. Okazuje się, że nawet błahe zdarzenia mogą mieć sens uniwersalny, a te z pierwszych stron gazet, widziane w krzywym zwierciadle, nabierają nowego znaczenia.

Monika Piątkowska — studiowała dziennikarstwo i politologię. Współpracowała z „Dziennikiem Ludowym”, później pisała felietony sądowe do „Gazety Wyborczej”, a od pięciu lat pracuje w dziale reportażu tego dziennika.

Leszek K.Talko — ukończył archeologię śródziemnomorską. Pracował jako zbieracz winogron i kelner w Paryżu. Od 1991 roku w „Gazecie Wyborczej”, początkowo w dziale stołecznym, a później w dziale reportażu.

10. Wojciech Jagielski Modlitwa o deszcz
literatura faktu, wydanie I, 5 sierpień 2002, oprawa miękka, cena detaliczna ok. 39,00 zł

Modlitwa o deszcz jest owocem jedenastu podróży Wojciecha Jagielskiego do Afganistanu odbytych między wiosną 1992 roku a jesienią roku 2001. W świecie i w czasach zdominowanych przez kompromis, ewolucję i pogodzenie się z przykrym odkryciem, że rzeczywistość daleko odbiega od wyobrażeń, podróż do Afganistanu jest dla Europejczyka powrotem do świata zapomnianych, jeśli nie zdradzonych ideałów i prawd. Historia Afgańczyków, zwykle wbrew nim samym, jest nieustannym pasmem rewolucji i kontrrewolucji, tragicznie nieudanych poszukiwań doskonałego sposobu życia oraz natychmiastowego odrzucania wszystkiego, co obce, narzucone, co okazywało się pomyłką lub wymagało odstąpienia od utopijnych zazwyczaj wyobrażeń. Modlitwa o deszcz jest kroniką powstawania i upadków afgańskich reżimów oraz bratobójczych wojen, pocztem komendantów, watażków, świątobliwych mułłów i walecznych wojowników, ale przede wszystkim opowieścią o bezkompromisowym poszukiwaniu Absolutu, zabójczym i jednocześnie pozwalającym zachować godność, wolność oraz wierność podstawowym wartościom.

Wojciech Jagielski (ur. 1960) - dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Współpracownik BBC, publikuje także w „Le Monde”. Specjalizuje się w tematyce Afryki oraz Azji Środkowej, Zakaukazia i Kaukazu. Świadek najważniejszych wydarzeń politycznych przełomu wieków na całym świecie. Stały obserwator wydarzeń w Afganistanie od wiosny 1992 roku, gdy mudżahedini zajmowali Kabul, porzucony przez komunistyczne władze, do jesieni 2001 roku, gdy mudżahedini wyparli z Kabulu reżim talibów (jesienią 1996 roku był świadkiem przejmowania władzy przez talibów w Kabulu). Autor książki Dobre miejsce do umierania, będącej owocem kilkuletnich podróży na Zakaukazie i Kaukaz w epoce rozpadania się imperium rosyjskiego i powstawania nowych, niepodległych państw.

11. Sue Townsend Adrian Mole. Czas cappuccino
poza seriami, wydanie I, 5 września 2002, przekład Barbara Kopeć-Umiastowska ,oprawa miękka, format S6

cena detaliczna ok. 29,00 zł

Maj 1997 roku. Adrian nie jest już pryszczatym nastolatkiem. Ma trzydzieści lat, i zamartwia się teraz całkiem innymi, choć równie wielkimi problemami, jak w wieku dojrzewania. Jest teraz szefem restauracji Hoi Palloi w Soho. Przyjeżdża do rodzinnego miasta, aby oddać głos na kandydatkę Partii Pracy — pierwszą miłość jego życia

dr Pandorę Braithwaite.

Sue Townsend (ur.1946) autorka znanej na całym świecie serii opowieści o Adrianie Mole'u, rozpoczętej jego Sekretnym dziennikiem. Wyznania zakompleksionego nastolatka o wygórowanych ambicjach stały się bestsellerami w latach osiemdziesiątych, przetłumaczono je na 34 języki. Łączny nakład wszystkich części wyniósł 8 milionów egzemplarzy. Na ich podstawie powstał serial telewizyjny i radiowy, a także sztuka teatralna.

12. António Lobo Antunes Karawele wracają
seria „Don Kichot i Sancho Pansa”, wydanie I, 5 września 2002, przekład Anna Kalewska, oprawa miękka, format S6, cena detaliczna ok. 39,00 zł

Powieść fantastyczno-historyczna, w której przeszłość i teraźniejszość egzystują na równych prawach. Po Lizbonie przechadzają się Vasco da Gama i żołnierz Miguel Cervantes, w porcie stoją nieistniejące karawele, a po ulicach jeżdżą zupełnie współczesne żółte tramwaje, obok targu niewolników stoją sklepy wolnocłowe. Autor dokonuje rozliczenia z historią Portugalii oraz wciąż silnym mitem imperializmu i nacjonalizmu. Odważnie rozprawia się z legendą żeglarzy zdobywców, czyniąc z nich żałosnych rozbitków. Książka napisana jest w stylu oniryczno-barokowym, a zarazem pełnym humoru.
W Portugalii powieść wzbudziła wiele kontrowersji, za granicami spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem.

António Lobo Antunes (ur. 1942) z zawodu lekarz psychiatra. Jest jednym z najczęściej tłumaczonych na świecie pisarzy portugalskich. Jest laureatem wielu nagród. Był rywalem José Saramago do literackiej Nagrody Nobla. Jego powieści wydawano w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Danii, USA, Kanadzie, Brazylii i w wielu innych krajach.

13. Cezary Michalski Siła odpychania
seria „Archipelagi”, wydanie I, 5 września 2002, oprawa twarda, format S6, cena detaliczna ok. 39,00 zł

Powieść przedstawia burzliwy romans dwojga trzydziestolatków, który z biegiem czasu przemienia się w miłosny trójkąt. Obserwujemy dramat uczucia zmąconego, a wreszcie zniszczonego przez wzajemne projekcje; dramat związków, które oparte są na wymyślaniu sobie partnera, a nie na prawdziwym spotkaniu z nim. Cała trójka bohaterów powieści wyemigrowała z PRL-u w latach osiemdziesiątych. Romansując i konkurując ze sobą, próbują zrozumieć rzeczywiste motywacje własnych życiowych wyborów. Starają się także przemyśleć swój stosunek do polskości i katolicyzmu. Czytelnicy, którzy znają Cezarego Michalskiego jako agresywnego publicystę, będą zaskoczeni.

Cezary Michalski (ur. 1963) - ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studia slawistyczne w Paryżu, gdzie przebywał w latach 1988-1992. Autor tomu esejów Powrót człowieka bez właściwości (1997) przyjętego jako kontrowersyjna próba sformułowania pokoleniowego manifestu. W roku 2000 wydał tom esejów Ćwiczenia z bezstronności, za który otrzymał nagrodę im. Leszka Proroka, a także wybór publicystyki zatytułowany Ministerstwo prawdy.
Siła odpychania
jest jego debiutem prozatorskim.


opr. MK/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao