Temat: Zdarzyło się pod Damaszkiem
W historii zbawienia a także w starożytnej i najnowszej historii Kościoła znamy różne drogi ludzi do Boga. Nawrócenia o jakich słyszeliśmy dokonywały się najróżniejszych okolicznościach. Niektóre z nich odcisnęły mocne piętno na ludziach, którzy byli ich świadkami, na potomnych, którzy chcieli naśladować drogi wielkich nawróconych. Franciszka, Augustyna czy innych znanych nam dziś gigantów ducha. Jednak nawrócenie św. Pawła Apostoła niesie ze sobą potężne konsekwencje, których pozytywnego skutku doświadczamy także dziś w naszych współczesnych czasach.
Owszem, możemy gdybać, co by było, gdyby Szaweł z Tarsu dotarł zgodnie ze swoimi planami do Damaszku, aresztował chrześcijan i dalej toczył swoją prywatną wojnę z Kościołem Chrystusowym. W taki sam sposób, jak czynili to Neron czy Domicjan. Być może byłby dziś równie znaną postacią z historii co wielcy prześladowcy chrześcijan, ale z całą pewnością nie byłby pierwszym z misjonarzy, który zaniósł Dobrą Nowinę aż na krańce ówczesnego świata.
Nawrócenie św. Pawła dokonało się w sposób zadziwiający. Oto sam Zbawiciel stanął na drodze prześladowcy i uczynił z niego naczynie wybrane. Używając współczesnych porównań Jezus nie tyle „przewerbował” Szawła z Tarsu dla siebie i Ewangelii, co dostrzegł w nim gorliwego i szukającego prawdy człowieka. Objawił mu prawdę, czyli Siebie i wezwał do dalszej walki o tę prawdę aż po kres dni Apostoła.
SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Apostoł Narodów jest postacią nietuzinkową. Jego nawrócenie, dalsze życie, zaangażowanie dla Królestwa niebieskiego nie tylko pokazują nam jak można zmienić swoje życie z Bożą pomocą, ale też jak zadziwiające plany może mieć Bóg dla Każdego z nas. Baczmy więc, aby nie przeoczyć naszego spotkania ze Zbawicielem na drodze do naszych życiowych celów.
PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy spotkałem w życiu Jezusa?