Temat: Łaska i strach
Nawrócenie jest wpisane w nasze codzienne życie. Jako katolicy wiemy, że ciągle mamy i będziemy mieli coś do poprawienia w naszym życiu. Jednak same motywy naszego dążenie do poprawy bywają bardzo różne. Dla jednych sama powinność moralna jest wystarczającym motywem nawrócenia. Świadomość, że Bóg wymaga od nas więcej, że nasza miłość względem Niego pozostawia nam wiele do życzenia. Inni decydują się zmienić swoje życie w obliczu jakiegoś lęku. Czy to dotyczącego własnego życia, czy też związanego z bieżącymi wydarzeniami. Tak było w przypadku rozmówców Pana Jezusa, o których wspomina dzisiejsza Ewangelia. Katastrofa, w której zginęło wielu ludzi budziła trwogę i prowokowała pytania, dlaczego Bóg na coś takiego pozwolił?
W sytuacji ludzkich dramatów, cierpienia, człowiek od wieków stawia sobie ten sam zestaw pytań, spośród których zwykle pojawia się to najbardziej osobiste: „dlaczego ja”? Czy jest to jakiś rodzaj kary, wymierzonej przez Boga, czy i w czym zawiniłem, że spotyka mnie los, jaki został oszczędzony innym ludziom? Takie momenty mogą nas zbliżyć, lub oddalić od Boga, w zależności od tego, jak je przeżywamy. Jezus jednak w tym podobnej sytuacji komunikuje nam coś niezwykle istotnego. Ten splot wydarzeń, te katastrofy o których wspomina, nie stanowią ani doczesnej kary za grzechy, ani też nie przesądzają o wielkości winy zabitych. Jednak wszyscy, którzy upodobali sobie grzech, muszą spodziewać się jeszcze gorszego losu.
SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Spośród zagrożeń, jakie niesie ze sobą grzeszne życie, nawet ludzie wierzący niekiedy bardziej obawiają się doczesnych skutków kary, konsekwencji, niż tego, że grzesząc możemy przypłacić życiem wiecznym nasze złe wybory. Bóg okazuje nam łaskę zarówno, kiedy poprzez nieszczęścia i klęski zwraca naszą uwagę, że kiedyś nasze życie doczesne dobiegnie końca, że jest ono kruche i nietrwałe, jak też wtedy, gdy obdarowując nas łaską ponad miarę pokonuje miłością nasze przyzwyczajenia, słabości i grzechy.
PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy pragnę własnego nawrócenia?