Być z Jego owiecMoje owce słuchają mojego głosu. Kiedy myślimy o Jezusie pasterzu, pierwsze skojarzenie biegnie ku Temu, który szuka zagubionej owcy, a odnalezioną sprowadza na ramionach do domu. Ta ewangeliczna scena ukazana na tylu freskach i rzeźbach ujmuje nas swą prostotą i pięknem. Jezus-pasterz w dzisiejszej Ewangelii jest jednak inny: twardy i zdeterminowany aby bronić swych owiec przed tymi, którzy chcą je wyrwać ze stada. Dopóki więc należymy do jego owczarni jesteśmy bezpieczni, gdy przestajemy słuchać głosu Pasterza i oddalamy się od stada … ryzykujemy śmiertelnie. Dobry Pasterz nie zawsze przed wilkiem zdąży.

Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Do o. Jana, słynnego duszpasterza młodzieży przyprowadzono niewierzącego chłopaka: – „Dla niewierzących nie mam czasu, a z wierzącymi idę na wódkę” – wypalił o. Jan. – „Wstydziłem się tego zdania latami – mówił później – mogłem go przecież «zamknąć» na cały życie. Tym większe więc było moje zdziwienie, gdy po jakimś czasie ten chłopak przyszedł aby mi … podziękować (sic!). – Bo ja, proszę Ojca, nieźle się bawiłem widząc jak najsłynniejsi księża wysilają się aby mnie przekonać do wiary. I tak po kolei ich sobie zaliczałem. Aż w końcu ktoś (ojciec) dał mi «w gębę» i spoważniałem. Dzisiaj jestem na drodze wiary”. Przykład ten (nie do naśladowania), pokazuje, że zawsze będą tacy, jak Żydzi z dzisiejszej Ewangelii, którzy będą słuchać i oglądać znaki, a mimo to nie uwierzą. Bo, aby uwierzyć potrzebna jest jeszcze wola: dobra wola!

Daję im życie wieczne. Przeżywamy okres wielkanocny. Przy okazji Święta Zmartwychwstania, ktoś powiedział złośliwie: „No i po co nam to zmartwychwstanie skoro i tak musimy umrzeć. Właściwie, co nam to daje”? Chodziłem z tym zdaniem, szukając najlepszej odpowiedzi. Przyszła sama, kilka dni temu, na mój email: „Od stycznia zmarły dwie moje siostry i brat: Elżbieta w styczniu na wylew; Jadwiga i Henryk w kwietniu na covid. Głębokie zamyślenie nad Tajemnicą Zmartwychwstania pozwala mi to wszystko przyjąć, a modlitwa tylu osób sprawia, że smutek ustępuje nadziei”. Co nam daje Zmartwychwstanie? Wszystko!
« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao