Już wkrótce Ogólnopolskie Targi Wydawców Katolickich. Czego możemy się na nich spodziewać?

Jak będą wyglądały tegoroczne Ogólnopolskie Targi Wydawców Katolickich? Dlaczego warto się na nie wybrać? Jak wygląda sytuacja czytelnictwa w Polsce? – w rozmowie z Opoką opowiada ks. Roman Szpakowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich i dyrektor Targów Wydawców Katolickich.

W jaki sposób tegoroczna edycja targów będzie się różniła od poprzednich? Jakie atrakcje są przewidziane?

Targi Wydawców Katolickich to przede wszystkim spotkanie z Dobrym Słowem, za pośrednictwem Dobrej Książki. Dlatego najważniejszymi wydarzeniami programu towarzyszącego targom są spotkania czytelników z książkami i ich autorami – zarówno te organizowane przy stoiskach poszczególnych wystawców, jak i w formie panelowych dyskusji dedykowanych określonej tematyce. W tym roku szczególnie wiele uwagi wydawcy poświęcają publikacjom dedykowanym życiu i posłudze błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Spośród nowych tegorocznych inicjatyw warto wspomnieć o szkoleniu dla bibliotekarzy, które zatytułowaliśmy  „Świat książki religijnej”. Zajęcia skierowane będą do pracowników bibliotek publicznych i szkolnych, którym chcielibyśmy przekazać jak najwięcej informacji na temat wydawanych obecnie w Polsce książek dedykowanych tematyce religijnej.

W bieżącym roku obchodzimy także jubileusz 25-lecia istnienia Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS honorującej najlepsze książki, przyznawanej w kilkunastu kategoriach. To dla nas szczególnie ważny moment. Z pewnością nie zabraknie okazji do ważnych podsumowań i wspomnień.  

Nieustannie staramy się także poszerzać ofertę Targów o wydarzenia wykorzystujące inne niż książka media. Także i tym razem odwiedzający Targi będą mogli skorzystać z bogatej oferty filmów o tematyce religijnej i historycznej.

Ilu wydawców zgłosiło swój udział? Jakie cechy ich łączą?

W tegorocznej edycji Targów udział weźmie ponad 140 wystawców. To, co ich łączy, to przede wszystkim treści i wartości – religijne i kulturowe – zawarte w wydawanych przez nie publikacjach.

Czym na co dzień zajmuje się Stowarzyszenie Wydawców Katolickich?

W wymiarze ogólnym głównym zadaniem Stowarzyszenia jest promocja czytelnictwa, zwłaszcza działania na rzecz zwiększania popularności książki religijnej, niezależnie od jej tematyki czy wieku odbiorcy, do którego została skierowana. Codzienna działalność SWK w największym stopniu koncentruje się wokół inicjowania i organizacji przedsięwzięć kulturalnych, w tym Targów Wydawców Katolickich w Warszawie oraz Lublinie. W roku bieżącym Stowarzyszenie w ramach Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja czytelnictwa” realizuje zadanie Ogólnopolskie Targi Wydawców Katolickich. Oprócz wspomnianych już dwóch własnych wydarzeń targowych zorganizowaliśmy prezentację publikacji religijnych m.in. podczas majowych Targów Książki w Warszawie oraz targów Sacro Expo w Kielcach. Jesienią będziemy obecni także podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie oraz Targów Książki Historycznej w Warszawie. Staramy się być jak najbardziej aktywni w przestrzeni medialnej, rozumiejąc, że trwałą relację z czytelnikiem buduje stały z nim kontakt.

Jak ocenia Ksiądz współczesne podejście do czytelnictwa? Czy przechodzi ono kryzys?

Dużo mówi się o kryzysie czytelnictwa. Patrzę na to jako element głębszych zmian kulturowych. Porównanie wyników badań czytelnictwa w Polsce wskazuje na utrzymywanie się zainteresowania kontaktem ze słowem czytanym na podobnym poziomie. Cieszy brak wyraźnych tendencji spadkowych. Jednocześnie chciałoby się, aby zainteresowanie książką, niezależnie od jej formy – tradycyjnie papierowej czy elektronicznej – rosło. Muszę przyznać, że widzę jednak sporo niewykorzystanego potencjału rozwojowego. Ostatnie lata przyniosły wiele możliwości inwestycji środków budżetowych w infrastrukturę bibliotek. Jednak stosunkowo niewiele dzieje się w tym zakresie jeżeli chodzi o biblioteki przy parafiach. Brakuje silnego impulsu do działania, do rozwoju. Wydaje się, że zmiana podejścia do tej kwestii mogłaby przynieść wiele pożytku dla rozwoju czytelnictwa książek religijnych. Także w aspekcie duszpasterskim, jak i katechetycznym.

Jak zachęciłby Ksiądz osoby niezdecydowane do udziału w targach?

Kilkanaście tysięcy tytułów najciekawszych książek religijnych, jakie ukazały się na polskim rynku wydawniczym w ostatnich latach, setki autorów i możliwości spotkania z nimi. Ciekawe debaty i dyskusje, aktywności skierowane do czytelników w każdym wieku. Atrakcyjny program wydarzeń dla dzieci i całych rodzin. Sposobność do spotkania z drugim człowiekiem - wymiany myśli i dobrych uczuć. Wszystko to składa się na Targi Wydawców Katolickich. I do współtworzenia tego wydarzenia serdecznie Państwa namawiam. Zwłaszcza, że do udziału w Targach udało nam się zaprosić reprezentację wydawców z Ukrainy i Białorusi. Poprzez prezentacje ich ciekawej produkcji wydawniczej chcielibyśmy odpowiedzieć na realne potrzeby zgłaszane przez czytelników. 
 

Już wkrótce Ogólnopolskie Targi Wydawców Katolickich. Czego możemy się na nich spodziewać?

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama