Mecenat kultury – dlaczego jest tak ważny?

Mecenat to nie tylko wsparcie finansowe. Prawdziwy mecenat to troska o artystów i ich dzieła. To chęć promowania piękna kultury. Takim mecenasem sztuki jest w Polsce PGE Polska Grupa Energetyczna, która wzięła pod swoje skrzydła aż 20 instytucji kultury w naszym kraju.

Polacy doceniają kulturę

Niedawno przeprowadzono badanie, które wykazało, że aż 89% ankietowanych Polaków interesuje się kulturą i sztuką. 16% z nich zadeklarowało, że jest na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi, 38% interesuje się wielkimi wydarzeniami w obszarze kultury i sztuki, a 35% wybiera kameralne wydarzenia. Badanie przeprowadziła Agencja Badawcza PBS na zlecenie PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Ankieta pokazała, że największym zainteresowaniem cieszą się te dziedziny kultury i sztuki, do których dostęp jest szeroki, jak np. film (85%. zainteresowanych) oraz muzyka rozrywkowa (72%). Niemal połowa respondentów (43%) zadeklarowała zainteresowanie wystawami muzealnymi, a wydarzeniami muzyki poważnej interesuje się co czwarty badany (25%). Jako utrudnienie w dostępie do kultury respondenci wskazują głównie dojazd np. do muzeum lub filharmonii, czy wysokie ceny biletów.

Kultura wciąż bardziej doceniana jest w miastach. W dużym stopniu na zainteresowanie kulturą i sztuką wpływ ma wielkość miejscowości, w których mieszkają respondenci. Niemal co czwarty (23%) mieszkaniec miasta powyżej 500 tys. twierdzi, że jest na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi. Wśród mieszkańców wsi zadeklarowało tak jedynie 6% ankietowanych. Więcej informacji na temat przeprowadzonej ankiety można znaleźć pod linkiem: Zdecydowana większość Polaków interesuje się kulturą i sztuką – potwierdzają to wyniki badań

Mecenat jest ważny

Wielu wydarzeń kulturalnych by nie było, wielu artystów nie rozwinęłoby swoich skrzydeł, gdyby nie mecenat. Mecenat to opieka wpływowych miłośników, amatorów sztuki i literatury nad twórcami. Najczęściej wiąże się z finansowym wspieraniem artystów i ich dzieł. Coraz częściej mecenasami kultury są korporacje, które inwestują w sztukę i wspierają wysiłki utalentowanych ludzi. To bardzo pozytywne, że korporacje chcą być kojarzone z kulturą, z jej pięknem, z dobrem, jakie wnosi. Zaangażowanie korporacji w mecenat kultury przynosi wiele dobrych owoców.

Warto podkreślić, że PGE Polska Grupa Energetyczna jest mecenasem 20 instytucji kultury w całej Polsce, w tym Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Lublinie oraz 16 filharmonii i instytucji muzycznych. Są to: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, Opera i Filharmonia Podlaska, Filharmonia Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda, Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, Opera Nova w Bydgoszczy, Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach i Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze.

Kontakt z kulturą inspiruje!

Grupa PGE nie tylko wspiera finansowo kulturalne dzieła, ale pragnie czegoś więcej… Nieustannie zachęca do obcowania z kulturą, do udziału w kulturalnych wydarzeniach, organizując różne akcje. Najnowsza kampania zatytułowana „Zapraszamy wszystkich do bywania”, zachęca do uczestniczenia i korzystania z kultury, bo kultura jest dla wszystkich. Podkreśla to prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski: „Jako jeden z największych mecenasów kultury w Polsce wychodzimy z założenia, że kultura jest dla wszystkich. Kontakt z nią rozwija, kształtuje wyobraźnię i kreatywność, jak również inspiruje do działania. Poprzez naszą nową kampanię zachęcamy wszystkich do bywania w instytucjach kultury bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania. Kampania jest również wyrazem podejścia PGE do mecenatu kultury, w którym chcemy uczestniczyć w sposób aktywny i angażujący".

Najnowszy spot niesie przekaz, że kultura jest wszędzie. Sztuka jest wszędzie. Sztuka pozwala poczuć się dobrze, wyrażać emocje i energię. Kampania „Zapraszamy wszystkich do bywania” rozpoczęła się 5 września i potrwa do końca tego miesiąca. Jest realizowana w telewizji i Internecie.

Zachwycić dzieci malarstwem

Ponadto jeszcze we wrześniu br. Grupa PGE reprezentowana przez Fundację PGE zainauguruje przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych program „Spotkania ze sztuką”. Jego celem jest umożliwienie najmłodszym dostępu do instytucji kultury oraz popularyzacja wśród dzieci i młodzieży wiedzy z zakresu polskiego malarstwa. W programie mogą wziąć udział uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych zlokalizowanych w miejscowościach liczących poniżej 50 000 mieszkańców, czyli tam, gdzie dostęp do instytucji kultury jest trudniejszy. Wytypowane w drodze konkursu klasy pojadą na jednodniową wycieczkę do jednego z muzeów objętych mecenatem PGE: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Lublinie lub Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie będą uczestniczyć w lekcjach muzealnych. Aby wziąć udział w konkursie, uczniowie będą mieli za zadanie przygotować w dowolnej formie (ołówkiem, kredką, flamastrem, farbą albo węglem) własną interpretację wybranego obrazu polskiego malarza, którego dzieło można obejrzeć w jednym z trzech muzeów objętych mecenatem PGE. Konkurs rozpocznie się już 19 września, a prace będzie można zgłaszać do 17 października 2022 roku.

« 1 »
Wplac_780x208.jpg

reklama

reklama

reklama

reklama