„My, Polacy!” – wielki koncert przypominający o polskości Śląska

„My, Polacy, od pierwszej chwili, gdyśmy do tego parlamentu wstąpili,
uważaliśmy się zawsze za przedstawicieli narodu polskiego”
– Wojciech Korfanty, fragment przemówienia wygłoszonego w Reichstagu w 1918 roku


15 grudnia 2022 roku o godz. 18.30 w Sali Koncertowej Muzeum Śląskiego w Katowicach (ul. T. Dobrowolskiego 1) odbędzie się wielki koncert muzyczny z udziałem znanych polskich wokalistów (m.in. Natalia Niemen, Marika, Darek „Maleo” Malejonek, Siotry Melosik Lilu, Damian Ukeje), pod znamiennym tytułem „My, Polacy! – o polskości Śląska”. Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona. Bilety można otrzymać na portalu bilety24.pl. Uczestnicy wydarzenia będą mogli także zwiedzić wystawę plenerową opowiadającą o tysiącletniej historii polskiego Śląska, a także otrzymać wyjątkowy album lub płytę z nagranym programem muzycznym.

Organizatorem koncertu i całego wydarzenia jest Towarzystwo Projektów Edukacyjnych dzięki wsparciu Biura Programu Niepodległa i Muzeum Śląskiego w Katowicach. Istotą prowadzonych działań, wśród których dedykowany program muzyczny, powstały pod muzycznym kierownictwem Darka Maleo Malejonka, jest najważniejszym punktem, jest ogłoszenie pewnego truizmu, który od kilkudziesięciu lat jest kontestowany, że Śląsk jest Polską i zawsze nią był.

Pierwsze wrażenie bowiem, jakie wywołuje analiza szkolnych programów nauczania pod kątem obecności w nich Śląska, nie napawa Ślązaków optymizmem: obrona Niemczy i Głogowa, bitwa pod Legnicą, a potem Powstania Śląskie i to w zasadzie koniec. Jakby Śląsk nie brał udziału w dziejach Polaków. Jakby procesy tu zachodzące miały miejsce gdzieś na marginesie historii Polski. 

Tymczasem w okresie budowania zrębów polskiej państwowości, co jak wiadomo odbywało się w oparciu o powstający wówczas polski Kościół, utworzone w efekcie Zjazdu Gnieźnieńskiego w roku 1000 biskupstwo wrocławskie było jedną z trzech powstałych wówczas pierwszych polskich diecezji (obok Krakowa i Kołobrzegu). Śląsk, na którego granicach wyczekiwano czeskich i niemieckich najazdów, a jednocześnie przez który prowadziły szlaki na Zachód i Południe Europy stał się dla krzepnącego Państwa Piastów jednocześnie bastionem i kulturowym pasem transmisyjnym, po którym płynęły do kraju nowinki cywilizacyjne. 

Istnienia na Śląsku silnego skupiska Polaków w połowie XVIII wieku dowodzi fakt, iż po zdobyciu tej dzielnicy w wojnie z cesarstwem austriackim król Prus Fryderyk Wielki akty prawne skierowane do nowych poddanych kazał publikować po polsku. Że był to dla władz pruskich problem, świadczy położenie w następnych dekadach nacisku na germanizację Śląska i polityka walki z ostoją polskości na Śląsku – Kościołem Katolickim czyli Kulturkampf. 

Polacy na Śląsku przetrwali, a dzięki XIX wiecznym działaczom oświatowym zyskali także polską świadomość narodową, co pchnęło śląskie masy do udziału w trzech kolejnych Powstaniach Śląskich, co zaowocowało przyłączeniem części Śląska do II Rzeczpospolitej i powstanie Województwa Śląskiego ze stolicą w Katowicach. Na terenach zamieszkiwanych przez Polaków pozostałych w okresie międzywojennym w Niemczech powstała prężna organizacja patriotycznokulturalna Związek Polaków w Niemczech. 

„Nie okazała się Polska taką, o jakiej marzyliśmy. Ale nie ustajmy w pracy i poświęceniu, aby z niej zrobić Polskę, godną naszych marzeń. Polskę wielką, mocarstwową. 
Polskę katolicką, praworządną i zawsze sprawiedliwą” 
– Wojciech Korfanty, grudzień 1927 roku 

„My, Polacy!” – wielki koncert przypominający o polskości Śląska

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama