Sektor przerobu drewna odpowiada za blisko 4% polskiego PKB. Nie byłoby tego sukcesu bez gwarancji stabilnych dostaw drewna.
Drewno od zawsze jest w modzie. Zmieniają się tylko sposoby jego wykorzystania, będące następstwem nowych technologii. Współczesna precyzja obróbki, sposoby łączenia elementów pozwalają wznosić wieżowce. Najwyższy stoi w Norwegii. Mjøstårnet ma 18 pięter i 85 m wysokości, tyle samo, co warszawski Pekao Tower przy ul. Grzybowskiej.
Dziś drewno to synonim życia w zgodzie z naturą, slow life i ekologii. Moda na ekologię i produkty z drewna prowadzi do tego, że firmy branży drzewnej odnotowują bardzo dobre wyniki finansowe. Ich wyroby spotykają się z dużym zainteresowaniem na rynku. Polscy wytwórcy mebli i drewnianej stolarki okiennej, firmy budujące domy w konstrukcji szkieletowej to światowa pierwsza liga. Skąd ten sukces?
Jego źródło tkwi w stabilnej sytuacji na rynku surowca drzewnego. Polska stwarza wyjątkowe warunki dla rozwoju branży drzewnej. Mamy nie tylko jeden z największych areałów leśnych w Europie (9,4 mln ha), ale jest on także bardzo zasobny. W polskich lasach dojrzewa właśnie to, co leśnicy posadzili w latach powojennych, podnosząc aż o połowę (!) lesistość kraju. To łącznie przeszło 2,7 mld m3 drewna. Użytkowanie na poziomie 2,5% tego zasobu (40 mln m3 drewna rocznie w Lasach Państwowych) nie tylko go nie uszczupla, ale wręcz powiększa. Drzewa cały czas przyrastają, a w Polsce pozyskuje się jedynie 2/3 rocznego przyrostu. Nasz leśny skarbiec jest więc coraz bardziej wypełniony.
Druga ważna charakterystyka to struktura własności. ¾ lasów nad Wisłą ma jednego zarządcę, Lasy Państwowe, które prowadzą stabilną politykę pozyskania, w oparciu o 10-letnie plany. Plany uwzględniają potrzeby przyrodnicze i możliwości regeneracyjne lasów. Są odporne na koniunktury i gwarantują stabilną podaż. Do tego jednolity system sprzedaży, zapewniający regularność zaopatrzenia dla biznesu, po ustalonych cenach.
System sprzedaży dla firm to dwie elektroniczne, a zatem bezstronne, procedury: zarejestrowani użytkownicy mogą kupować na aukcjach (e-drewno) oraz składając oferty w Portalu Leśno-Drzewnym (PL-D).
Portal Leśno - Drzewny jest dostępny tylko dla tych firm, które kupowały już wcześniej - nabywając drewno od LP, budują na portalu swoją historię zakupów. Przedsiębiorstwo nie może kupić w portalu więcej niż wynosi jego historia zakupów. Zakupy z LP przedsiębiorcy uzupełniają na aukcjach (portal e-drewno). 30% całości surowca jest dostępne dla każdej firmy, również tych bez historii zakupów.
To przemyślana strategia. Preferencyjna sprzedaż dla stałych kontrahentów (portal) niewątpliwie stabilizuje rynek. Wolnorynkowy kanał dystrybucji (aukcje e-drewno) to oczywisty barometr cenowy i szansa na zakupy dla tych, którzy chcą się rozwijać i inwestować.
Ok. 97% drewna Lasy Państwowe sprzedają polskim nabywcom, tj. osobom indywidualnym i ok. 6500 firmom zarejestrowanym w Polsce. Najwięksi kupują ponad milion metrów sześciennych. Ich wyroby, które zna cały świat, biorą początek w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe.