Maksymalny wiek kredytobiorcy a kredyt hipoteczny w 2023 roku

Kredyt hipoteczny jest dość dużym obciążeniem finansowym, dlatego banki muszą wziąć pod uwagę wiele kryteriów. Jednym z nich jest maksymalny wiek kredytobiorcy. Chcąc wziąć kredyt hipoteczny w 2023 roku, warto wcześniej sprawdzić, jakie są limity wieku nakładane przez banki. Wiek może mieć bowiem bardzo duży wpływ na decyzję kredytową. Do jakiego wieku można wziąć kredyt hipoteczny w wybranych bankach? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Czy dla banków ważny jest wiek kredytobiorcy przy kredycie hipoteczny?

Maksymalny wiek osoby chcącej zaciągnąć kredyt hipoteczny, jest dla banków bardzo ważny. Wiek minimalny, od którego można pożyczyć pieniądze z instytucji finansowej wynosi 18 lat i jest to wskazane przez kodeks cywilny. Oznacza to, że osoba, która osiągnie pełnoletność może samodzielnie podpisać umowę na kredyt lub pożyczkę. Wiek kredytobiorcy pozwala bankom oszacować, czy spłacanie kredytu zakończy się w terminie. 

Jak wiek kredytobiorcy wpływa na zdolność kredytową przy kredycie hipotecznym? 

Praktycznie w każdym banku określony jest maksymalny wiek, w którym dana osoba może zaciągnąć kredyt hipoteczny. Wynika to z faktu, że tego typu zadłużenie przeważnie spłaca się dość długo np. 20 lub 30 lat. Dodatkowo zdolność kredytowa, która podczas podpisania umowy była bardzo dobra, może się pogorszyć w związku z życiowymi perturbacjami. Banki obliczają wiek, jaki będzie miał wnioskujący w momencie zakończenia spłaty kredytu. Gdy limit zostanie przekroczony, wnioskodawca otrzyma odpowiedź negatywną.

Oprócz wieku kredytobiorcy, banki biorą pod uwagę również dochody, które na emeryturze przeważnie są dość niskie, a starsi ludzie nie za bardzo mogą gdzieś zarobić dodatkowe pieniądze.

Ile wynosi maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym 2023?

Im dłużej kredyt ma być spłacany, tym bardziej brany jest pod uwagę wiek kredytobiorcy. Gdy osoba w wieku 60 lat będzie chciała zaciągnąć kredyt na 35 lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zadłużenie nie będzie spłacone przed śmiercią. Dodatkowo kredytobiorca w starszym wieku może utracić zdolność do pracy i tym samym, mieć problemy ze spłatą zobowiązania. Dlatego też banki biorą pod uwagę maksymalny wiek liczony do kredytu hipotecznego. Czy więc 76-latek dostanie kredyt hipoteczny? Wszystko zależy do tego, w jakim banku złoży wniosek. Większość banków ma jednak nałożony limit wiekowy do 70 roku życia. Jednak są również placówki z limitem wiekowym wynoszącym 80 lat. Wówczas, jeśli kredytobiorca w wieku 76 lat, będzie miał dobrą zdolność kredytową, może uzyskać kredyt na 4 lata. W tym przypadku jednak duża kwota może być po pierwsze trudna do zaciągnięcia, a po drugie problematyczna pod kątem spłaty. 

Do jakiego wieku można wziąć kredyt hipoteczny w wybranych bankach? 

Każda instytucja bankowa może podjąć indywidualną decyzję w określeniu limitu wiekowego. W poniższej tabeli znajdziesz informacje m.in. z banku PKO BP, jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy. Wymieniliśmy również Alior Bank, w którym zaciągniesz kredyt hipoteczny. Do jakiego wieku jest to możliwe?

  • PKO BP - 80 lat
  • Alior Bank - 80 lat
  • Millenium Bank - 75 lat
  • Credit Agricole - 70 lat
  • ING Bank Śląski - 70 lat
  • mBank - 67 lat
  • BOŚ Bank - 70 lat
  • BNP Paribas - 75 lat
  • Santander Bank - 70 lat
  • Pekao S.A. - 70 lat

Według powyższej tabeli w banku Santander i Credit Agricole maksymalny wiek kredytobiorcy wynosi 70 lat, tak samo, jak w większość banków. Najniższy limit oferuje mBank – 67 lat, a najwyższy Alior Bank i PKO BP – 80 lat.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny osiągając maksymalny wiek kredytobiorcy?

Choć wiek kredytobiorcy jest bardzo ważnym czynnikiem, który ma wpływ na zdolność kredytową, to nie można zapominać o innych aspektach, które mogą zwiększyć szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego.

  • Dobra historia BIK – banki, które odnotują złą historię kredytową, nie zdecydują się na udzielenie kredytu. Zanim więc wniosek zostanie złożony, najlepiej sprawdzić swoją historię BIK.
  • Spłacenie zobowiązań – dzięki temu zdolność kredytowa ulegnie poprawie, a bank nie będzie mieć wątpliwości, co do regularnego spłacania rat. Im mniej zobowiązań „na głowie”, tym większa szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego.
  • Solidny wkład własny – aktualnie duża część banków wymaga 20% wkładu własnego. Jednak, żeby mieć większe szanse na kredyt osiągając maksymalny wiek w danym banku, warto zadbać o jak największy wkład własny. Im wyższa kwota wkładu własnego, tym mniej pozostanie do spłacenia, a bank może szybciej przychylić się do udzielenia kredytu.
  • Dodatkowy poręczyciel lub kredytobiorca – znalezienie dodatkowego kredytobiorcy, może przyczynić się do pozytywnej decyzji banku w sprawie udzielenia kredytu. Dodatkowo poręczyciel może przenieść na siebie odpowiedzialność prawną za spłatę. Ten rodzaj zabezpieczenia spłaty zobowiązania może być wymagany, gdy udzielenie kredytu wiąże się z dość dużym ryzykiem. Jeśli więc kredytobiorca przestanie spłacać kredyt, obowiązek ten przejmie poręczyciel.
  • Pozbycie się kredytu odnawialnego na rachunku i karty kredytowej.
  • Zmniejszenie kosztów utrzymania domu.
  • Wygenerowanie większych i częstszych wpływów na konto.
  • Wybranie dodatkowych produktów bankowych – może się przyczynić do lepszych warunków kredytowania.
  • Złożenie maksymalnie trzech wniosków do różnych banków – złożenie większej liczby wniosków, może obniżyć szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego. Może to świadczyć źle o kredytobiorcy, zwłaszcza jeśli uzyskał dużo odpowiedzi odmownych. Wówczas kolejne banki mogą stwierdzić, że skoro nikt nie chce udzielić danej osobie kredytu, to musi się to wiązać z negatywnymi informacjami na temat jej zdolności finansowej.
  • Złożenie wniosku o możliwie najmniejszą, potrzebną kwotę.

Maksymalny wiek kredytobiorcy chcącego wziąć kredyt hipoteczny w 2023 roku, to indywidualna kwestia każdego banku. Warto przeanalizować te dane, aby wybrać dla siebie najlepszą opcję. Należy się jednak liczyć z odmową, jeśli senior złoży wniosek w wieku 70 lat na okres 20 lat. Żaden bank nie przychyli się do tego pomysłu. Choć może zaoferować krótszy czas spłaty. Wiek i kredyt hipoteczny są bardzo ze sobą powiązane, dlatego warto wziąć to pod uwagę, podczas składania wniosków o kredyt hipoteczny.

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama