O odpowiedzialności społecznej na Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej

Na czym polega moralny i religijny aspekt życia społecznego, gospodarczego i politycznego, jak rozumieć odpowiedzialność społeczną, czy jak konfrontować się z zagrożeniami wynikającymi z braku konsekwencji społecznej m.in. o tym mowa będzie na 8. Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej. Spotkanie odbędzie się 19-21 września w Warszawie. Udział w nim jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja (www.festiwalkns.pl).

Wydarzenia przewidziane w ramach Festiwalu adresowane są do zainteresowanych tematyką katolickiej nauki społecznej. Głównym celem  przedsięwzięcia jest bowiem propagowanie nauczania społecznego Kościoła wśród osób aktywnie uczestniczących w życiu samorządowym i gospodarczym, a także działających w obszarach ekonomii społecznej i edukacji.

Nad merytoryczną stroną Festiwalu czuwa Rada Programowa pod przewodnictwem bpa Mariana Florczyka, przewodniczącego Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski.

W programie Festiwalu zaplanowano wykłady i debaty eksperckie: „Antidotum dla wspólnoty - odpowiedzialność społeczna w biznesie”, „#wolność społeczn@”, „Państwo egoistów czy wspólnota?”. Pośród debatantów m.in. dr Dariusz Karłowicz, prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Agnieszka Nogal, red. Aneta Liberacka, dr Barbara Stanisławczyk i dr Markus Krienke. Odbędą się też warsztaty „Fake news w pracy katechety. Geneza, istota, przeciwdziałanie” oraz „Planowanie i osiąganie celów”.

Jak wyjaśnia Kamil Sulej, prezes Zarządu „Civitas Christiana” i członek Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, debata „Antidotum dla wspólnoty - odpowiedzialność społeczna biznesu”, wiąże się z etyką biznesu, której towarzyszy pytanie o stopień oddziaływania przedsiębiorstw na społeczeństwo, środowisko a także wymiar moralny prowadzonej działalności.

Podczas debaty w sposób szczególny planowane jest promowanie społecznej odpowiedzialności biznesu, które zakłada osiągnięcie zysku finansowego z jednoczesnym poszanowaniem drugiego człowieka, środowiska i potrzeb interesariuszy.

„Warto zwrócić uwagę, że postępowanie etyczne, stanowi nieodłączny element zrozumienia tego zagadnienia. Istotnym celem debaty będzie więc wskazanie współczesnych wyzwań z zakresu etyki biznesu, podejmowanych zarówno przez teoretyków, jak i praktyków” - zauważa przedstawiciel organizatorów. Podkreśla, że zarówno naukowcy, jak i praktycy, w omawianym zagadnieniu wymieniają m.in. takie etyczne wyzwania: nieumiejętność patrzenia przez pryzmat dobra wspólnego, zaniechanie edukacyjne z zakresu etyki biznesu, niesprawny mechanizm kontroli branżowej czy niską świadomość etycznych wymagań. Z tymi problemami spotykają się np. polscy przedsiębiorcy w odniesieniu do międzynarodowych korporacji. „Te zagadnienia odnoszą się wprost do podnoszenia świadomości etyki biznesu w kontekście dobra wspólnego i wprowadzania mechanizmów, które zapobiegają nadużyciom podmiotów ekonomicznych i politycznych” - dodaje prezes Sulej.

Członek Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski zauważa, że podstawą katolickiej nauki społecznej jest miłość, z której powstaje odpowiedzialność i zaangażowanie.

Druga debata pt. „#wolność społeczn@” ma na celu ukazanie istotny wolności, która współcześnie jest postrzegana jako możliwość robienia i wybierania tego, na co mamy ochotę. Kamil Sulej podkreśla, że „ważnym jest, by być wolnym w społeczeństwie a nie od społeczeństwa. Nasza wolność opiera się bowiem na jakości budowanych relacji z drugim człowiekiem, wynika ze spotkania z innymi, a nie odrzucaniu ich i budowaniu murów”.

Organizatorzy zakładają, iż debata przyczyni się do promowania dobrych metod wychowawczych, w tym do podnoszenia świadomości z zakresu budowania relacji w społeczeństwie.

Budowanie relacji wpływa na umocnienie więzi, które w konsekwencji przynoszą pozytywne skutki dla całego społeczeństwa. Odpowiedzialność za wolne wybory, szczególnie osób młodych, które narażone są na długofalowy proces rozbicia relacji i braku poczucia odpowiedzialności prowadzi do anemii społecznej - zaznacza prezes „Civitas Christiana”.

Trzecia debata pt. „Państwo egoistów czy wspólnota?” będzie miała na celu ukazanie współczesnej rewolucji kulturalnej, która dąży do pozbawienia ludzi tożsamości narodowej, religijnej oraz rodzinnej. - Abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wskazał, że narastająca sekularyzacja buduje świadomość, że wszystko jest dopuszczalne i możliwe a jej konsekwencją jest straszliwa powierzchowność, zwłaszcza w kwestiach moralnych - przypomniał Kamil Sulej. Zauważył także, że Rada ds. Społecznych KEP, podkreśliła, iż wroga separacja szkodzi dobru człowieka ponieważ Kościół i Państwo to społeczności, które są niezbędne do pełnego rozwoju każdego społeczeństwa. Promowana wroga separacja, polega na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego.

Podczas debaty zakładane jest wypracowanie praktycznych narzędzi umożliwiających podejmowanie konkretnych działań mających na celu podtrzymywanie i zachowywanie chrześcijańskiej tożsamości narodowej w oparciu o nauczanie społeczne Kościoła. Jest to także próba integracji środowisk, które poczuwają się do budowania świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa.

Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej to przestrzeń do rozmowy na najważniejsze tematy, platforma wymiany myśli ludzi zatroskanych o dobro wspólne. To również ciekawe i aktualne zagadnienia, debaty specjalistów z różnych dziedzin, integracja środowisk oraz wymiana doświadczeń, a także przestrzeń w której biznes, gospodarka, kwestie społeczne i polityczne stykają się z Ewangelią i etyką.

Spotkanie odbędzie się w dniach 19-21.09 w Warszawie. Warunkiem udziału jest rejestracja poprzez stronę: festiwalkns.pl.

Organizatorem we współpracy z Radą ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Fundacja „Civitas Christiana” oraz Obserwatorium Społeczne.

Patronat

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama