Komentarz do liturgii słowa

« » Styczeń 2025
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
  • Inny Kalendarz

Sobota 4 stycznia 2025

ks. Antoni Bartoszek

100 alumnów w seminarium

Rok 2025 to rok wielkich rocznic. To Jubileusz chrześcijaństwa. To 1700 lat od pierwszego soboru powszechnego Kościoła w Nicei. To 100-lecia Kościołów lokalnych: archidiecezji katowickiej oraz archidiecezji częstochowskiej. To także 100-lecie założonej w Holandii wspólnoty Apostolstwa Chorych. Różnego rodzaju rocznice to – po pierwsze – spojrzenie w przeszłość, w historię. Po drugie, to okazja do wdzięczności Bogu za łaski, spływające na poszczególne wspólnoty świętujące jubileusze. Po trzecie, to wezwanie do refleksji nad zadaniami, które stawia przed nami czas przyszły.

Zatrzymajmy się nad jednym tylko zadaniem, wypływającym z dzisiejszej Ewangelii. Padają w niej słowa: „Chodźcie, a zobaczycie”. To zaproszenie ze strony Jezusa do uczniów, którzy byli zainteresowani, gdzie mieszka Nauczyciel. Słowa „chodźcie, a zobaczycie” w wielu wypowiedziach Kościoła są uznawane za duchową podstawę programu budzenia powołań kapłańskich.

Budzenie powołań to jedno z najważniejszych zadań, jakie obecnie stoi przed wspólnotą Kościoła. 100-lecie Kościołów lokalnych można uznać za symboliczną mobilizację do realizacji zadania, polegającego na uczynieniu wszystkiego co w ludzkiej mocy, by w poszczególnych seminariach duchownych przybywało kleryków. Tak, by liczba zbliżyła się do stu. Obecnie w części seminariów polskich mamy około 30 alumnów, w niektórych – mniej, w niektórych więcej. 100 alumnów w seminarium to mógłby być żywy owoc jubileuszy. „100 alumnów” – to oczywiście liczba symboliczna, ale wzywająca do pracy.

Budzenie powołań to nie wmawianie komuś, że ma powołanie. Budzenie powołań to nie techniki socjotechniczne, marketingowe, ani nawet duszpasterskie. Powołanie to Boża łaska. Zaś budzenie powołań to długoterminowy, szeroki i głęboki program osadzony w zwyczajnym duszpasterstwie Kościoła, prowadzący do tworzenia warunków sprzyjających odkrywaniu przez młodych mężczyzn powołania do kapłaństwa.

„100 alumnów” to wezwanie do wytężonej pracy duszpasterskiej w wielu wymiarach. To przede wszystkim zachęta do zintensyfikowania duszpasterstwa młodzieży. Słowa Jezusa „chodźcie, a zobaczycie” są przecież stałą mobilizacją do tworzenia wspólnot młodzieżowych, w których można doświadczyć żywej wiary, w których można spędzić czas na modlitwie, w których można usłyszeć głos powołania Bożego.

„100 alumnów” to wezwanie do samych duszpasterzy, aby pochylili się nad tym, co jeszcze mogą uczynić, aby słowa Jezusa „chodźcie, a zobaczycie” dotarły do serc i umysłów ludzi młodych.