Teksańczycy znani są ze swojej wiary, siły i odporności. Nawet gdy powódź szalała, sąsiedzi pospieszyli ratować, pocieszać i dawać nadzieję. Zachęcam wszystkich, aby dołączyli do mnie w tej modlitwie do Boga o pocieszenie, uzdrowienie i siłę, za tych, którzy zginęli, za zaginionych oraz o odbudowę naszych wspólnot i o bezpieczeństwo osób zaangażowanych w akcje ratunkowe – powiedział w wywiadzie dla amerykańskich mediów katolicki gubernator Teksasu Greg Abbott.
Modlitewne wsparcie Teksasu wyraził również Leon XIV, wspominając o tej tragedii podczas modlitwy Anioł Pański 6 lipca. „Pragnę przekazać szczere kondolencje wszystkim rodzinom, które straciły bliskich, zwłaszcza córki przebywające na letnim obozie, w wyniku katastrofy spowodowanej wylewem rzeki Guadalupe w Teksasie w Stanach Zjednoczonych” – powiedział papież, zapewniając o modlitwie za nich.
Archidiecezja San Antonio zwróciła się o wstawiennictwo do swego patrona – św. Antoniego z Padwy, „za nasze wspólnoty w potrzebie”. Na swojej stronie i w mediach społecznościowych archidiecezja modliła się „za rodziny, które straciły bliskich, domy lub źródła utrzymania w wyniku ostatniej powodzi w regionie Hill Country, aby mogły znaleźć siłę i uzdrowienie przez Chrystusa”.
Archidiecezja Galveston-Houston zamieściła modlitwy w języku angielskim i hiszpańskim za osoby dotknięte powodzią:
„W tym czasie niepewności i żalu łączymy się z Dobrym Pasterzem i prosimy o Jego ochronę i pocieszenie dla ofiar, rodzin i służb ratunkowych. Powierzamy dusze zmarłych miłosierdziu naszego Ojca Niebieskiego i wzywamy wstawiennictwa Matki Bożej Nieustającej Pomocy, błagając o pomoc w odnalezieniu tych, którzy nadal są zaginieni”.
Według najnowszych danych NBC-News z 9 lipca, dotychczas odnaleziono ciała 161 ofiar, w tym 30 dzieci. Gubernator Abbott wymienil także liczbę 161 zaginionych w tej powodzi. Zginęły m.in. dwie siostry z parafii św. Rity w Dallas: Blair i Brooke Harber, w wieku 13 i 11 lat. Przebywały one z dziadkami na biwaku nad rzeką Guadalupe. Według portalu GoFundMe, poświęconego rodzinie, siostry uwielbiały katechezę i miały ze sobą różańce podczas wyjazdu. Ich ciała odnaleziono 15 mil od miejsca obozowania – dziewczynki trzymały się za ręce. Ich rodzice przebywali w innym domku i przeżyli powódź, ale ich dziadków nadal uważa się za zaginionych według stanu na 7 lipca.
„Proszę, otoczcie rodzinę Harberów modlitwą w tym czasie głębokiego smutku. Niech nasza wiara, miłość i wspólnota św. Rity będą dla nich źródłem siły i pociechy w nadchodzących dniach” – powiedział proboszcz ks. Joshua Whitfield, w przesłaniu do wspólnoty parafialnej.
Kościół katolicki Notre Dame w Kerrville, w którym arcybiskup Gustavo García-Siller z San Antonio odprawił 6 lipca mszę po tragedii, stał się centrum wsparcia duchowego i materialnego dla zdewastowanej społeczności. Napływ pomocy był tak ogromny, że parafia wstrzymała zbiórki jedzenia, wody, ubrań i środków czystości, choć nadal przyjmowane są darowizny finansowe.
„Jesteśmy przytłoczeni ogromem wsparcia, jakie napłynęło w ciągu ostatnich dwóch dni” – napisała parafia na swoim Facebooku, zamieszczając zdjęcia dziesiątek zgrzewek wody butelkowanej, produktów papierniczych, żywności trwałej, pieluch i środków czystości.
Parafia ogłosiła również wspólny codzienny różaniec, który będzie odmawiany od 7 do 11 lipca o godzinie 18:30 za ofiary powodzi, rodziny wciąż poszukujące bliskich, służby ratunkowe i wolontariuszy. Do udziału we wspólnej modlitwie zaproszono „wszystkich: parafian i nieparafian, katolików i niekatolików”.
Źródło: KAI