16
lipca
środa
Wspomnienie Najśw. Maryi Panny z Góry Karmel
Rok liturgiczny: C/I
Pierwsze czytanie:
Wj 3, 1-6. 9-12
Psalm responsoryjny:
Ps 103
Werset przed Ewangelią:
Mt 11, 25
Ewangelia:
Mt 11, 25-27

Patroni:

  • Matka Boża z Góry Karmel,
  • św. Antioch,
  • św. Atenogenes,
  • św. Helerius,
  • św. Monulphus i Gondulphus,
  • św. Raineldis, Grimoaldus i Gondulphus ,
  • św. Sisenandus,
  • bł. Irmengarda,
  • bł. Szymon da Costa,
  • bł. Jan Sugar i Robert Grissold,
  • bł. Andrzej de Soveral i Dominik Carvalho,
  • bł. Mikołaj Savouret i Klaudiusz Béguignot,
  • bł. Amata od Jezusa (Maria Rosa) de Gordon i VI tow.,
  • św. Maria Magdalena Postel,
  • św. Bartłomiej Fernandes od Męczenników

Liturgia na dzień 2025-07-16:

Pierwsze czytanie

Wj 3, 1-6. 9-12
Czytanie z Księgi Wyjścia

Gdy Mojżesz pasł owce swego teścia imieniem Jetro, kapłana Madianitów, zaprowadził owce w głąb pustyni i doszedł do Góry Bożej Horeb. Wtedy ukazał mu się Anioł Pański w płomieniu ognia, ze środka krzewu. Mojżesz widział, jak krzew płonął ogniem, a nie spłonął od niego.

Wtedy Mojżesz powiedział do siebie: «Podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku. Dlaczego krzew się nie spala?» Gdy zaś Pan ujrzał, że podchodzi, by się przyjrzeć, zawołał Bóg do niego ze środka krzewu: «Mojżeszu, Mojżeszu!»

On zaś odpowiedział: «Oto jestem».

Rzekł mu Bóg: «Nie zbliżaj się tu! Zdejmij sandały z nóg, gdyż miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą». Powiedział jeszcze Pan: «Jestem Bogiem ojca twego, Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba».

Mojżesz zasłonił twarz, bał się bowiem zwrócić oczy na Boga.

Pan mówił: «Teraz oto doszło do Mnie wołanie Izraelitów, bo też naocznie przekonałem się o cierpieniach, jakie im zadają Egipcjanie: Idź przeto teraz, oto posyłam cię do faraona, i wyprowadź mój lud, Izraelitów, z Egiptu».

A Mojżesz odrzekł Bogu: «Kimże jestem, bym miał iść do faraona i wyprowadzić Izraelitów z Egiptu?» A On powiedział: «Ja będę z tobą. Znakiem zaś dla ciebie, że Ja cię posłałem, będzie to, iż po wyprowadzeniu tego ludu z Egiptu oddacie cześć Bogu na tej górze».

Psalm responsoryjny

Ps 103
Ps 103 (102), 1b-2. 3-4. 6-7 (R.: por. 8a)

Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia

Błogosław, duszo moja, Pana, *
i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia

On odpuszcza wszystkie twoje winy *
i leczy wszystkie choroby.
On twoje życie ratuje od zguby, *
obdarza cię łaską i zmiłowaniem.

Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia

Dzieła Pana są sprawiedliwe, *
wszystkich uciśnionych ma w swojej opiece.
Drogi swoje objawił Mojżeszowi, *
swoje dzieła synom Izraela.

Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

Mt 11, 25
Alleluja, alleluja, alleluja

Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

Mt 11, 25-27
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.

Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Chcesz być mądrym czy prostaczkiem?

ks. Nikos Skuras ks. Nikos Skuras

Chcesz być mądrym czy prostaczkiem?   pexels.com

„Jestem Bogiem ojca twego, Izaaka”. Zastanawia mnie czemu Bóg nie mówi: „I twoim Bogiem”. Historia docet. Widzę, że do mojej śmierci nikt nie będzie mógł stwierdzić: „Bóg Nikosa”. Syrach stwierdza: „przed śmiercią nikogo nie nazywaj szczęśliwym, gdyż dopiero w ostatniej chwili poznaje się męża”. Codziennie czuję się kruchutko. Mogę wyprzeć się Chrystusa ze strachu przed cierpieniem i śmiercią.

Jan Paweł II na Górze Synaj powiedział, że tu zaczęło się dramatyczne wydarzenie wyzwolenia, które Izrael zachował jako fundament swojej wiary. Dlaczego dramatyczne? Po pierwsze, zobacz drogi czytelniku, kogo Bóg wybrał na ziemskiego wybawiciela Izraela? Wczoraj słuchałeś o morderstwie dokonanym przez Mojżesza. Dziś, że Bóg go wybiera. Człowieka, który ma krew na rękach. Po drugie, Mojżesz i Aaron napotkali zatwardziałe serce faraona. On potęgował cierpienie Izraelitów. Po trzecie, dramaturgia wyzwolenia była wynikiem tego, że Izraelici nieustannie kontestowali Mojżesza i Boga.

Mojżesz okazał się prostaczkiem. Nie odmówił Bogu. Dlatego mógł zobaczyć, że Bóg nie przekreśla nikogo z powodu jego grzechów. Czy ty, który czytasz ten komentarz, pragniesz, by Syn objawił ci naturę Ojca? Mojżesz poznał tę naturę Boga: „Bóg kocha go jako zabójcę”. Także wobec ciebie, dziś, Bóg ma konkretny plan, konkretne powołanie. Żaden twój grzech nie jest w stanie przekreślić tej Miłości Boga wobec ciebie.

Św. Hilarion stwierdza, że „mądrzy i roztropni”, to ci, co jak uczeni w Piśmie i faryzeusze nie chcą słuchać o miłości Boga do grzesznika. Mają oni swoje zdanie i je stawiają na pierwszym miejscu. Na tym polega pycha. Tu już nie ma miejsca na słuchanie Boga. Szczególnie jeśli mówi On przez ludzi, którzy nie okazali się doskonali.

Odwagi! Nie lękaj się być prostaczkiem, to znaczy tym, który nie rozumie wiele z tego, co objawia Bóg, ale stawia Słowo Boga na pierwszym miejscu, nie swoją opinię.

Mojżesz jest figurą zapowiadającą Chrystusa. Ręce Mojżesza były zbrukane niewinną krwią. Chrystus chciał, by Jego dłonie zostały pomazane całą krwią niewinną wszystkich ludzi, którzy zgrzeszyli. Także krwią, którą rozlałem ja i rozlałeś ty czytelniku. On chce tobie dać serce prostaczka. Czy odpowiesz Mu jak Maryja: „Niech mi się stanie według Twego słowa” Jezu?