Kościół wrocławski chce pomagać profesjonalnie osobom skrzywdzonym. „Cieszę się, że mamy bardzo dobrych świeckich specjalistów, na których możemy budować ten sektor pomocy” – mówi abp Kupny, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Abp Kupny utworzył biuro zajmujące się pomocą ofiarom wykorzystania seksualnego przez księży, do którego dołączyła kolejna świecka kobieta - psycholog Alicja Komsta.
Pomoc, którą Kościół oferuje, musi być jak najbardziej profesjonalna i odpowiednia. Szczególnie w tak delikatnych i ważnych przestrzeniach. Osoby skrzywdzone powinny mieć bezwzględnie komfort odpowiedniego wsparcia. Cieszę się, że mamy bardzo dobrych świeckich specjalistów, na których możemy budować ten sektor pomocy – mówi abp Kupny, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Osoby zgłaszające się do biura, decydują się na powrót do traumatyzujących wydarzeń poprzez opowiedzenie swojej historii, ale też poprzez kontakt ze środowiskiem, którego przedstawiciel był lub jest sprawcą ich cierpienia. Może to wywołać stres, który przewyższy ich możliwości radzenia sobie i konieczne będzie udzielenie im wsparcia psychologicznego.
Kobiety w polskich strukturach kościelnych
Kilka miesięcy temu metropolita wrocławski w tym samym biurze zatrudnił Karolinę Bilaszewską, specjalistkę od prawa kanonicznego i świeckiego, a także od profilaktyki przemocy seksualnej. To jedna z pierwszych kobiet w polskich strukturach kościelnych na tym stanowisku.
Alicja Komsta natomiast jest doświadczonym psychologiem i psychoterapeutą, absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Dolnośląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów.
Jak mówi, zapytano ją, czy nie chciałaby dołączyć do zespołu tegoż biura jako psycholog.
Zgodziłam się i po weryfikacji zasiliłam jego skład. Swoimi kompetencjami i doświadczeniem jako psychologa i psychoterapeuty mogę wesprzeć te osoby, które jeszcze nie są we własnym procesie terapeutycznym lub nie korzystają z innej formy pomocy z zakresu zdrowia psychicznego. Także księży doświadczających traumy związanej z niesłusznym oskarżeniem o wykorzystanie seksualne – mówi A. Komsta.
Alicja Komsta od kilkunastu lat pracuje we własnym gabinecie oraz w poradni zdrowia psychicznego, gdzie głównie prowadzi psychoterapię i wsparcie psychologiczne. Oprócz studiów psychologicznych ukończyła liczne szkolenia, w tym całościowy kurs psychoterapii i szkolenie z leczenia złożonych zaburzeń pourazowych.
- Wśród ludzi rośnie wśród ludzi świadomość wagi pomocy psychologicznej. Kiedyś to nie było to tak powszechne. Częściej przychodził sąsiad do sąsiada, przyjaciółka do przyjaciółki czy syn do matki by porozmawiać i to przynosiło ulgę. Być może rzeczywistość, w której żyjemy, skłania bardziej do szukania pomocy u specjalisty niż u kogoś bliskiego – mówi psycholog.
Odpowiednia praca z psychologiem po doznaniu krzywd może zaleczyć rany i pomóc wrócić do normalnego życia.
- Reakcje na traumatyzujące doświadczenia i radzenie sobie z nimi są bardzo indywidualne. Mimo tej złożoności praca z psychoterapeutą daje możliwość na podniesienie jakości życia – informuje Alicja Komsta.
Biuro ds. ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji wrocławskiej zarządza ks. Bartłomiej Kłos. W celu jakiegokolwiek kontaktu można się zgłaszać na maila: delegat@archidiecezja.wroc.pl lub pod nr tel. 71 327-11-10.
Źródło: KAI