Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które może być spowodowany wieloma czynnikami – przez reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę, otyłość, niedoczynność tarczycy, wcześniejsze urazy rąk oraz przeciążenia. Często zdarza się, że nasilające objawy znacząco utrudniają wykonywanie codziennych aktywności, a rehabilitacja dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta nie przynosi oczekiwanych efektów. Alternatywą dla operacji chirurgicznej jest mało inwazyjna metoda leczenia określana jako hydrodekompresja. Na czym polega ten zabieg? Czy leczenie nieoperacyjne może uśmierzyć dolegliwości bólowe w okolicy nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka powstaje w wyniku nadmiernego ucisku nerwu pośrodkowego, przez co wykonywanie prostych ruchów może sprawiać duży problem. Charakterystyczne objawy tego schorzenia to: ograniczenia w trakcie zginania i prostowania palca wskazującego oraz kciuka, obrzęk, dolegliwości bólowe czy też mrowienie i drętwienie dłoni.
Leczenie cieśni nadgarstka zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia. Zazwyczaj stosuje się rehabilitacyjne metody leczenia, a w przypadku bardziej zaawansowanych dysfunkcji – zabieg operacyjny. Niestety, nie wszyscy pacjenci zostają zakwalifikowani na operację, dlatego hydrodekompresja, która pozwala na uwolnienie nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, jest dla nich najlepszym rozwiązaniem, przynosząc niemal natychmiastową ulgę.
Cieśń nadgarstka powoduje szereg dolegliwości bólowych, które są często ignorowane przez pacjentów. Warto zatem pamiętać, by nie zwlekać z wizytą u specjalisty, gdyż rehabilitacja i leczenie operacyjne podjęte dopiero w zaawansowanym stadium choroby z pewnością wpłyną na długi czas rekonwalescencji. W przypadku zabiegu hydrodekompresji w obrębie nadgarstka dolegliwości bólowe ustępują bardzo szybko; nie ma konieczności unieruchomienia ręki, a pacjent tego samego dnia wraca do domu, w znacznie lepszej kondycji psycho-fizycznej.
Hydrodekompresyjną metodę leczenia zespołu cieśni nadgarstka wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a każdy pacjent jest pod pełną kontrolą USG, co minimalizuje ryzyko powikłań i pozwala na pełne zobrazowanie tkanek miękkich. Lek przeciwzapalny wprowadzany za pośrednictwem cienkiej igły trafia do przestrzeni wokół nerwu pośrodkowego, rozszerza ją i zmniejsza ucisk nerwu. Cały zabieg hydrodekompresji trwa kilkanaście minut, a po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu. Przed wykonaniem zabiegu wykonywana jest dokładna diagnostyka, m.in. badanie USG i ogólny wywiad lekarski, który ma na celu wykluczenie bezwzględnych przeciwwskazań.
Uciskający nerw pośrodkowego powoduje zespół cieśni nadgarstka, który utrudnia pracę ręki i wykonywanie codziennych, nawet prostych czynności. Brak efektów postępowania zachowawczego nie jest wyrokiem, a specjaliści CRS Clinic oferują swoim pacjentom skuteczną alternatywę dla zabiegu operacyjnego – hydrodekompresję. Przynosi niemal natychmiastową ulgę, trwa jedynie kilkanaście minut i nie powoduje żadnych zmian skórnych. Zabieg hydrodekompresji to skuteczna i bezpieczna metoda zalecana pacjentom, którzy chcą odzyskać pełną sprawność.
Artykuł sponsorowany