19
maja
środa
7. wielkanocny
Rok liturgiczny: B/I
Pierwsze czytanie:
Dz 20, 28-38
Psalm responsoryjny:
Ps 68
Werset przed Ewangelią:
J 17, 17ba
Ewangelia:
J 17, 11b-19

Patroni:

Liturgia na dzień 2021-05-19:

Pierwsze czytanie

Dz 20, 28-38
Czytanie z Dziejów Apostolskich

Paweł powiedział do starszych Kościoła efeskiego:

«Uważajcie na samych siebie i na całe stado, w którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią. Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada. Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów.

Dlatego czuwajcie, pamiętając, że przez trzy lata w dzień i w nocy nie przestawałem ze łzami upominać każdego z was. A teraz polecam was Bogu i słowu Jego łaski, władnemu zbudować i dać dziedzictwo ze wszystkimi świętymi.

Nie pożądałem srebra ani złota, ani szaty niczyjej. Sami wiecie, że te ręce zarabiały na potrzeby moje i moich towarzyszy. We wszystkim pokazałem wam, że tak pracując, trzeba wspierać słabych i pamiętać o słowach Pana Jezusa, które On sam wypowiedział: „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”».

Po tych słowach upadł na kolana i modlił się razem z nimi wszystkimi. Wtedy wszyscy wybuchnęli wielkim płaczem. Rzucali się Pawłowi na szyję i całowali go, smucąc się najbardziej z tego, co powiedział: że już nigdy go nie zobaczą.

Potem odprowadzili go na okręt.

Psalm responsoryjny

Ps 68
Ps 68 (67), 29-30. 33-35a. 35bc i 36bc (R.: por. 33a)

Śpiewajcie Bogu, wszystkie ludy ziemi
Albo: Alleluja

Boże, okaż swoją potęgę, *
potęgę Bożą, której dla nas użyłeś.
W Twej świątyni nad Jeruzalem *
niech królowie złożą Tobie dary!

Śpiewajcie Bogu, wszystkie ludy ziemi
Albo: Alleluja

Śpiewajcie Bogu, królestwa ziemi, †
zagrajcie Panu, *
On przemierza odwieczne niebiosa.
Oto wydał głos swój, głos potężny: *
«Uznajcie moc Bożą!»

Śpiewajcie Bogu, wszystkie ludy ziemi
Albo: Alleluja

Jego majestat jest nad Izraelem, *
a Jego potęga w obłokach.
On sam swojemu ludowi daje potęgę i siłę. *
Niech będzie Bóg błogosławiony!

Śpiewajcie Bogu, wszystkie ludy ziemi
Albo: Alleluja

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

J 17, 17ba

Alleluja, alleluja, alleluja

Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

J 17, 11b-19
Słowa Ewangelii według Świętego Jana

W czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus, podniósłszy oczy ku niebu, modlił się tymi słowami:

«Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno. Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, i ustrzegłem ich, a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia, aby się wypełniło Pismo.

Ale teraz idę do Ciebie i tak mówię, będąc jeszcze na świecie, aby moją radość mieli w sobie w całej pełni. Ja im przekazałem Twoje słowo, a świat ich znienawidził za to, że nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. Oni nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata.

Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie».

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Modlitwa Jezusa

Janusz Chyła Janusz Chyła



Jezus jest nauczycielem modlitwy. I to nie tylko wówczas, kiedy spełnia prośbę uczniów i mówi, jak mają zwracać się do Ojca, ale nade wszystko wtedy, kiedy sam się modli. Uczy przykładem. Apostołowie mieli okazję wielokrotnie towarzyszyć Jezusowi podczas rozmowy z Ojcem. Mogli trwać w Jego szkole modlitwy. I to nie tylko w synagogach i Świątyni Jerozolimskiej, ale także na pustyni, w górach, w Ogrodzie Oliwnym i Wieczerniku. Niestety nie z każdej lekcji należycie skorzystali.

Jezus modląc się wprowadza nas w swój wewnętrzny świat. Jest On odrębny od Ojca i zarazem całkowicie od Niego zależny. Jest Synem dzięki Ojcu. Ale także Ojciec jest sobą dzięki Synowi. Ta zależność wiele też mówi o nas. Możemy poznać siebie i Kościół dzięki relacji z tym, który powołał nas do istnienia, odkupił i pragnie uświęcać. Im bliżej jesteśmy Boga, tym również bliżej człowieka. Jedność nie jest bowiem tylko zjawiskiem socjologicznym, ale głęboko teologicznym. Kiedy jest budowana na miłości i prawdzie, szanuje odrębność bliźniego. Trójca Święta jest jej wzorcem.

Dzisiejsza modlitwa Jezusa może nas zaskoczyć. Nie tylko my modlimy się do Niego, ale podczas Ostatniej Wieczerzy On modli się za Apostołów i za nas. Zostawił w ten sposób testament i punkt odniesienia dla działań Kościoła. Zaskakujące jest to, że modlitwa Jezusa może być nieskuteczna. Jej spełnienie zależy bowiem również od nas.

Życie Jezusa w pełni harmonizuje z Ojcem. Świat jednak, który wyszedł z Bożych rąk próbuje zanegować źródło i cel swojego istnienia. Każdego dnia podejmujmy decyzję z kim chcemy być zjednoczeni. Jedność ze światem, polegająca na odrzuceniu Boga, odrzuca także świat, który bez Stwórcy zanika (por. KDK 36). Jedność z Bogiem, czyni nas odpowiedzialnymi za głoszenie światu prawdy, która ocala.