Franciszek przypomniał aktualność encykliki Evangelium vitae

Przesłanie encykliki Evangelium vitae jest dziś bardziej aktualne niż kiedykolwiek – powiedział dziś Ojciec Święty. Swoją katechezę papież poświęcił 25 rocznicy opublikowania przez św. Jana Pawła II tego ważnego dokumentu o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego.

Franciszek przypomniał, że Evangelium vitae jest ściśle związana ze zwiastowaniem Maryi, iż zostanie matką Syna Bożego. Podkreślił, że w kontekście pandemii zagrażającej życiu ludzkiemu i światowej gospodarce, słowa tej encykliki są wyjątkowo aktualne. Wskazał, iż podobnie jak każde głoszenie Ewangelii, także i to musi być przede wszystkim świadczone i podziękował wszystkim, którzy to czynią, służąc chorym, osobom starszym, samotnym i najuboższym.

Ojciec Święty zaznaczył, że życie nie jest pojęciem abstrakcyjnym, ale przejawia się w konkretnej osobie:

„W dopiero co poczętym dziecku, ubogim usuniętym na margines, w chorym samotnym i przygnębionym lub znajdującym się w stanie terminalnym, w kimś, kto stracił pracę lub nie może jej znaleźć, migrancie odrzuconym lub skazanym na gettoizację...” – wymienił papież.

Franciszek zaznaczył, że Kościół ma świadomość, iż wszelkie zagrożenie dla godności i życia ludzkiego nie może być jemu obojętne, a obrona życia nie jest dla niego jakąś ideologią, lecz należy do istoty jego misji. Zauważył, że paradoksalnie w epoce powszechnych praw człowieka nadal trwają zamachy na ludzką godność i życie.

„Co więcej, mamy do czynienia z nowymi zagrożeniami i nowymi zniewoleniami, a ustawodawstwa nie zawsze służą ochronie najsłabszego i najbardziej kruchego życia ludzkiego” – stwierdził Ojciec Święty i podkreślił: „Przesłanie encykliki Evangelium vitae jest zatem bardziej aktualne niż kiedykolwiek”.

Papież zaznaczył, że chodzi o działania na poziomie kulturowym i edukacyjnym, dodając, iż „kultura życia nie jest wyłącznym dziedzictwem chrześcijan, ale należy do tych wszystkich, którzy starając się budować relacje braterskie, uznają wartość właściwą każdej osobie, nawet gdy jest ona słaba i cierpiąca”.

„Drodzy bracia i siostry, każde ludzkie życie, będąc wyjątkowym i niepowtarzalnym, stanowi bezcenną wartość. Należy to zawsze głosić na nowo, z parezją słowa i odwagą działań. Wzywa to do solidarności i braterskiej miłości dla wielkiej rodziny ludzkiej i każdego z jej członków.

Dlatego też wraz ze św. Janem Pawłem II powtarzam z odnowionym przekonaniem apel, który skierował on do wszystkich przed 25 laty: «Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu — każdemu życiu ludzkiemu! Tylko na tej drodze znajdziesz sprawiedliwość, rozwój, prawdziwą wolność, pokój i szczęście!» (Enc. Evangelium vitae, 5)” – powiedział Franciszek na zakończenie swojej katechezy.

st (KAI) / Watykan

« 1 »

reklama

reklama

reklama